ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'İtalyan otu' kurtuluşu oldu
Edirne'de hayvan besicisi ve süt üreticisi İsmail Özkan, yüzde 50 devlet desteği ile ektiği İtalyan otu olarak bilinen Reygras (süt otu) ile ineklerini besleyerek girdi maliyetini düşürüp süt üretimini hayvan başına 3-4 litre artırdı... 
Haberin Yayın Tarihi: 03-03-2021 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'İtalyan otu' kurtuluşu oldu

Olgay GÜLER
Edirne'de hayvan besicisi ve süt üreticisi İsmail Özkan, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Çayır mera yem bitkilerini geliştirme projesi' ile yüzde 50 devlet desteği ile ektiği Reygras (süt otu) ile ineklerini besleyerek girdi maliyetini düşürüp süt üretimini artırdı.
Edirne'nin merkeze bağlı Avarız köyünde  büyükbaş hayvan besiciliği ve süt üreticiliği yapan İsmail Özkan, 1.5  yıl önce, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Çayır mera yem bitkileri geliştirme projesi' kapsamında besicilere yüzde 50 tohum desteği verdiği İtalyan otu olara da bilenen süt otu desteğinden faydalanarak tarlasına ekti. Kısa sürede büyüyen otu biçerek beslediği 40 büyük baş hayvanına vermeye başlayan Özkan, hayvanların da lezzetli otu yemesiyle süt veriminde inek başına 3-4 kilo fazla artırıp, yem maliyetini de düşürdü.
'ŞUBAT AYINDA, HAYVANLARIMIZA YEŞİL OT YEDİRİYORUZ'
Devlet destekli ektiği ottan hem kazan hem de hayvanların daha sağlıklı beslendiğini söyleyen Özkan, bu otu her besicinin ekmesi gerektiğini söyledi. Özkan, "Yaklaşık 1.5 yıl önce bu otu Edirne Tarım Müdürlüğü'nden arkadaşların önermesiyle ekmeye başladım. Tohumda, yüzde 50'sini zaten devlet destekliyor. Geçen yıl 10 dönüm ektim memnun kaldım bu yılda tekrar ektim. Çok güzel bir ot. Bizi en çok mutlu eden Şubat ayında hayvanlarımıza yem değil yeşil ot yedirmek" dedi.
'OT KURTULUŞUMUZ OLDU'
Özkan, hayvanlarını ektiği otla beslemesinden sonra yem maliyetini düşürdüğünü, beslediği her inekte 3-4 kilo gibi daha fazla süt sağmamaya başladığını belirterek, "Ben bu otla birlikte ilk etapta 80-100 kilo yem, bir balya yonca, bir balya saman artırdım. Bunlar hepsi kar, nereden baksan hayvan başına 3-4 litre de süt artışı yaptı. Bu hesabı elimize kalem kağıt almadan da yapılabilecek bir hesap. Hem hayvanında bağırsakları çalışıp sağlıklı olmasını sağlıyor. Kazancı yüksek, maliyeti düşük olan bu otu herkesin ekmesini öneriyorum. Her gün tarlama gelerek 1 saat biçip hayvanlarıma veriyorum. Bu sayede yem girdi maliyetlerimde düşüş yaşadım. Bu ot bizim kurtuluşumuz oldu" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama