ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin 'Masai Mara'sı
Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı Sinanköy'de DSİ'nin 3 yıl önce dere ıslahı yapmasının ardından, sözünü verdiği 3 köprüyü yapmaması nedeniyle köylüler, derenin üzerine kurdukları tahtalarla ilkel yollarla tarla ve bahçelerine gitmek zorunda kalıyor...  İl Genel Meclisi CHP Lalapaşa üyesi Halil Akdağ, oluşan tablonun kendileri için utanç verici olduğunu belirterek, "Şu an ilkel yolla karşıya geçmeye çalışıyorlar insanlar. 2-3 tahta koyduk onlarla geçiliyor. Masai Mara gibi. O kadar kötü" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 05-03-2021 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin 'Masai Mara'sı

Olgay GÜLER
Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı Sinanköy'de DSİ'nin 3 yıl önce dere ıslahı yapmasının ardından, sözünü verdiği 3 köprüyü yapmaması nedeniyle köylüler, derenin üzerine kurdukları tahtalarla ilkel yollarla tarla ve bahçelerine gitmek zorunda kalıyor.
Lalapaşa'ya bağlı 450 nüfuslu Sinanköy'de, 3 yıl önce Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü dere ıslahı çalışması yaptı. Çalışmalar sırasında köydeki derenin üzerine 3 yeni köprü yapacağının belirtilmesi üzerine köylü, var olan eski köprüsünü yıktı. Aradan geçen sürecin ardından beklenen köprü çalışmasının yapılmaması üzerine köylüler DSİ'ye aralıklarla müracaatta bulunmalarına rağmen cevap alamadı. İl Genel Meclisi'nin Lalapaşalı Üyesi Halil Akdağ, dün gerçekleştirilen toplantıda konuyu gündeme getirerek köylülerin mağdur olduğunu söyledi. 
'EN AZINDAN 1 KÖPRÜ YAPILSIN' 
Verilen 3 köprü sözünden geçip, sadece 1 köprü yapılmasını beklediklerini söyleyen Akdağ, "DSİ, Sinanköy'de dere ıslah etme işine başladı ve kısa sürede bitirdiler. 3 tane köprü sözü verdiler. Biz de eski bir köprümüz vardı, onu yıktık yenileri yapılacak diye. Bir süre bekleyiş oldu ve çalışmalar kesildi. Sanıyorum ödenek kesildi, köprü çalışması iptal edildi. Ama bu 3 köprü de ihale aşamasına gelmişti. Biz diyoruz ki, en azından bir köprü yapın. Bize diyorlar ki 'sözleşme yok'. Bunun neyin sözleşmesini yapacağız ki? Bize söz verdiklerini belirtiyoruz biz. Neyin sözleşmesini istiyorlar anlamadık" dedi. 
'SANKİ MASAİ MARA' 
Köylünün, dere üzerine koyduğu tahtalarla ilkel yollarla bahçe ve tarlalarına geçmek zorunda kaldığını belirten Akdağ manzarayı Afrika'daki Masai Mara bölgesine benzetti. Akdağ, "Şu an ilkel yolla karşıya geçmeye çalışıyorlar insanlar. 2-3 tahta koyduk onlarla geçiliyor. Masai Mara gibi. O kadar kötü yani. Oradan bahçelere, tarlalara ve Trak Kalesi'ne, o bölgedeki tarihi alanlara geçiş var normalde. Yazın dereler kuruyor tamam ama burası havzası çok geniş bölge. Özellikle su taşkınlarında buraya çok yoğun su gelen bir bölge. Bayağı bir mücadele ettik, DSİ'ye çok gidip geldik ama yapamayız diyorlar. Artık biz utanıyoruz, utanç verici bir durum" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama