ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin Kadın Kramponları
Türkiye'de ilk kez oynanan Kadınlar Ligi'nde Edirnespor da vardır…
Haberin Yayın Tarihi: 08-03-2021 08:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin Kadın Kramponları

İsmail DEMİRAY
1993 yılında futbol aşkıyla bir araya gelen bir grup genç kadın kendi aralarında halı sahada Burhan Aytekin hocalarının nezaretinde antrenmanlara başladıklarında Edirne futbol kamuoyunun çok ilgisini çekecektir. Bir süre sonra hocaları ayrılıp da hocasız kalınca dönemin Edirnespor'una ulaşmak için aynı zamanda erkek takımımın da başkanı olan Hamdi Sedefçi'ye ulaşmak için Edirne Belediyesi'nin yolunu tutarlar. Amaçları Edirnespor'dan kendileri için bir çalıştırıcı hoca istemek ve Türkiye'de ilk defa oynanacak olan “Türkiye Kadın Futbol Ligi'ne katılabilmektir. 


Edirnespor'a ulaşmanın en kolay yolu o dönemde Edirnespor'un muhasip yöneticisi olan Sadi Kirezli'yle iletişime geçmektir. Saraçhane'de Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nün başında olan Sadi Kirezli ile görüşmeye giden kadın futbolcular olumlu karşılanır. Sadi Kirezci konuyu yönetime taşıyacağına söz vererek kutlar kadın futbol takımı oyuncularını. 
TÜRKİYE'DE İLK KEZ OYNANAN KADINLAR LİGİ'NDE EDİRNESPOR DA VARDIR
Ve olumlu yanıt çıktıktan sonra o dönemde Edirnespor'da alt yapı hocalarından birisi olan Erdinç Niş hoca olarak Kadın Futbol Takımı'nda Teknik Direktör olarak görevlendirilir. Ama takımın ismi artık “Edirnespor Kadın Futbol Takımı” olur ve tarihte ilk kez oynanacak olan Türkiye Kadın Futbol Ligi'ne katılım kararı alınır. Bundan sonrasını dönemin teknik direktörü Erdinç Niş'ten dinleyelim.
“1956 yılı Edirne doğumluyum. 14 yaşında 1970 yılında Edirnespor alt yapısında futbola başladım. Edirnespor'un tüm kategorilerinde oynadıktan sonra antrenörlüğe başladım. Toplamda 50 yıla yakın Edirnespor'da görev yaptım. 
Ben Edirnespor alt yapısında antrenörlük görevi yaparken 1993 yılında kadın futbol takımı olarak antrenmanlara devam edildiği, genç kadınların bir araya gelerek Burhan Aytekin nezaretinde halı sahada çalıştıklarının duyumunu alıyorduk. Burhan Aytekin ayrıldıktan sonra kadın futbolcular hocasız kalmışlar. 


EDİRNESPOR KADIN FUTBOL TAKIMI KURULUYOR
Dönemin Edirnespor yönetiminin muhasip yöneticisi Sadi Kirezci'ye ulaşarak kendileri için antrenmanlara hoca isteyerek liglere katılmak isteğini belirtmişler. Sadi Kirezci kadın futbolculara destek olma sözü vererek dilekçeyi hemen orada hazırlamışlar. Takımın başına hoca olarak da Edirnespor yönetimi beni uygun görmüşler. Bir süre sonra kadın futbol takımının başında çalışmalara başladık zaten. Takımın başında koordinatör olarak Hamdi İşbırakmaz vardı. 
Antrenmanlara başladıktan sonra ilk izlenimlerim eksikliklerinin olduğu ama kadın oyuncuların futbolu tutku derecesinde çok sevdiği şeklinde idi. Futbolda başarı uzun süreli bir iş olarak görmek gerekir. Biz kısa bir hazırlık dönemi geçirdikten sonra ilk katıldığımız yıl skor olarak çok başarılı olamadık zaten. Eldeki mevcut kadroyla idare ettik. Önümüzdeki yıl devam edebilseydik kadın futbolu Edirne'de mesafe alırdı. Fakat sezon sonunu beklemeden ligin bitmesine son iki hafta kala dönemin yönetimi maddi şartları ileri sürerek takımı ligden çekerek Kadın Futbol Şubesi'ni kapatma yoluna gitti.


KADIN FUTBOL TAKIMI MADDİ İMKANSIZLIK NEDENİYLE LİGDEN ÇEKİLMEZ ZORUNDA KALDI
 O sezon Türkiye Kadın Futbol Ligi'nde dört grupta oynandı maçlar. Biz D grubunda Sitespor, Dinarsuspor ve Kartalspor'la mücadele ettik. İki deplasman maçına gittik, bir maçı içerde oynadık. Bir deplasman maçı üniversite sınavları nedeniyle ertelenmişti, son iki içerde oynayacağımız maç kadın futbol şubesinin kapanması sonucunda oynanmadı.
Oyuncularımız çoğunluğu Edirne merkez ilçe  kökenliydi. Çevre ilçelerinden de üç oyuncumuz vardı. Çoğunluğu öğrenci olmalarının yanında çalışan oyuncularımız da vardı. Antrenmanlara düzenli olarak geliyorlardı ve çok ciddiye alıyorlardı futbol oynamayı.”


BURHAN AYTEKİN ANLATIYOR
Burhan Aytekin Edirne'de Kadın Futbol takımının ilk çalıştırıcısıdır. Kendisine telefonla ulaşarak anılarını dinlemek istedik. 
 “Futbol takımı çalıştırmak için gerekli olan B diplomasına sahibim. O yıl Edirne'de Kadın Basketbol Ligi kurulmayınca basketbol için bir araya gelmiş olan genç kızlarımızın bazıları futbola da ilgi duyduklarından bir Kadın Futbol Takımı kurma düşüncesi içine girmişler. Bana ulaştıklarında kendilerine yardımcı olabileceğimi belirttim. Antrenmanlara başladığımızda içlerinde yetenekli ve tecrübeli kızlarımızın olduğunu gördüm. İki oyuncumuz daha önce Bulgaristan Kadın Milli Takımı'nda oynamış tecrübeli kanat oyuncuları idi. Bu oyuncularımız daha sonra İstanbul'a tayin isteyerek İstanbul'da Türkiye Kadın Futbol takımlarında forma giydiler.  Türkiye 100 metrede şampiyon olmuş bir kızımız vardı takımda. Yine köyden gelen iki kızımızdan birisinin topa öyle bir vurması vardı ki karşısındaki kaleci topla birlikte giriyordu kalenin içine. Takımımız ile birlikte Lüleburgaz'da Milli Hakemlerimizden Ülkü Tırpancı'nın  jübilesinde Kırklarelispor Kadın Futbol Takımı ile oynamış, Kırklarelispor'u yenmiş, Dostlukspor'a yenilmiştik.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama