ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şallı'dan 'dallık' çağrısı
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Turan Şallı, “Bülbül Ormanı gidince bize yaşam neşesi ve müziğimize ilham veren kuş seslerini, doğa seslerini nerede duyacağız?” diyerek Uzunköprülü akrabalarından dallığa sahip çıkmalarını istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-03-2021 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şallı'dan 'dallık' çağrısı

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Turan Şallı, “Bülbül Ormanı gidince bize yaşam neşesi ve müziğimize ilham veren kuş seslerini, doğa seslerini nerede duyacağız?” diyerek Uzunköprülü akrabalarından dallığa sahip çıkmalarını istedi.
Şallı yaptığı yazılı açıklamada, birlikte yaşam kültürü denilen konuların ortak değerler olduğunu, kültür değerlerin bazen müzikle, bazen de doğa ile bütünleşme ile başladığını belirterek şunları kaydetti:
“Öyle anlar yaşarız ki, yoksulluğu, ayrımcılığı bir an olsa dahi unutulmasına vesile olur. Edirne merkezde yaşayan Roman vatandaşlarımız için 5-6 Mayıs tarihleri arasında geleneksel Hıdrellez ve Kakava şenlikleri nasıl bir ritüel olmuşsa, Uzunköprü ilçemizde Roman vatandaşlarımız ve bu ilçede yaşayan diğer bireyler arasında farklı sosyal kültürdür. Bülbül koruluğu  Roman yurttaşlarımız için ortak bir değerdir.
Uzunköprü'ye bağlı Hasanpınar Köyü yolu üzerindeki Bülbül Ormanı'na yönelik bazı kişilerin söz konusu Ormanlık alan içinde özel ağaçlandırma başvurularının olduğu anlaşılmaktadır. Ormanlık alan içinde bulunan bir alanın Bülbül Ormanı olarak bilinmesi ve bu alan içinde her yıl mayıs ayında Roman yurttaşlarımızın, Uzunköprü halkının eğlencesine, mutluluğuna ve hatta mevsimin güzel günlerinde mesire alanı olarak kullanılan orman alanın özel ağaçlandırmaya kurban edilme gayretleri devam etmektedir. Bülbül Ormanın da bulunan ekosistemle birlikte,  içinde çok sayıda canlı hayvan çeşitliğinin de yok olacağı bilinen bir gerçektir. 
Özel ağaçlandırma talebi doğal yaşamın tahrip edilmesi olduğu kadar, insanlar için oksijen kaynağının ortadan kaldırılması demektir. Rant düzeni altında doğa tahrip edilmekte, doğal su kaynakları da yok edilmektedir. 
Uzunköprü Kent Konseyi'nin orman alanının özel ağaçlandırmaya yönelik itirazları devam etmektedir. Özel ağaçlandırma talebinde kamu yararı bulunmamaktadır. Uzunköprü Belediye Başkanlığı ile AK Parti ilçe başkanı arasında devam eden Bülbül ormanı tartışmaları siyasi soruna dönüşmesi de üzücüdür. Siyaset ne derse desin, Bülbül ormanı yok olmasın, bülbüllerin sesi kesilmesin!Bülbül ormanının özel ağaçlandırmaya yönelik talepler, siyasi yandaşlara rant dönüştürmeye yönelik olduğu tartışmalardan anlaşılmaktadır. Dernek olarak Romanların sosyal sorunların yanında, doğanın korunmasına yönelik konulara da zaman zaman müdahil olma zorunluluğumuz oluşmaktadır. Çünkü: biz Çingeneler göçebe yaşamın içinde doğa ile iç içeydik.
Bir şehirde veya bir ilçede yaşıyorsak, toplumun genelini ilgilendiren konularda görüş bildirme zorunluluğu vardır. Aksi halde Roman tabela derneği olmaktan öte gidemeyiz.Kamu yaranın olmadığı özel ağaçlandırma talebine ilçede bulunan Roman dernek başkanlarının sessiz kalması düşündürücü olduğu gibi üzücü bir durumdur. Uzunköprü'de 'Dallık' Edirne merkezde 'Kakava Sarayiçi mevki'.
Bülbül Ormanı Roman yurttaşlarımızın diğer bireylerle kaynaştığı güzel anların yaşandığı bir ormanlık alanıdır. Roman yurttaşlarımız sosyal dışlanmışlığını bu tür toplumsal birliktelik ile geliştirmek mümkündür. Kimse alınmasın! Romanlar için bugün dallığını kaybedenler, yarın evini kaybeder. Bugün siyasete kurban gidenler, geleceğini kaybeder. Beni de kandırdılar diyenlere şimdiden açık sözüm olsun! 
Geçti Bor'un pazarı sür eşeği Niğde'ye. Aklıma gelmişken yazayım: Niğde'nin patatesi de şimdilerde para etmiyor. Son sözüm; Uzunköprülü akrabalarım Dallığınıza sahip çıkın! Roman dernekleri siyasetin peşinde. Kendinizi kullandırmayın! Bülbül Ormanı gidince bize yaşam neşesi ve müziğimize ilham veren kuş seslerini, doğa seslerini nerede duyacağız?
Uzunköprü'de yaşayan akrabalarım sevgiyle kalın. Benim anam da çingene, babam da Çingene idi.  Siyasi kişilikli Roman dernekleri hak temelli çalışmalardan çok uzaklaştı. Roman dernekleri siyasi partinin bülbülü değil, Uzunköprü'de yaşayan bizim yoksul Roman yurttaşlarımızın gerçek bülbül sesi olsun!”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama