ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'de pik endişesi!
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gürcan Altun, kentteki vaka artışının ancak 14 günlük sokağa çıkma yasağıyla önüne geçilebileceğini yineleyerek, Mart sonu Nisan başı gibi vaka sayılarının pik yapmasını beklediklerini belirtti…  Oda Başkanı Altun, Edirne'nin haritada normalleşmesinin Haziran ayını bulabileceğine de dikkat çekerek, “Edirne'nin renginin değişmesi Haziran'a doğru kayacak. Alınacak önlemle bu daha erkene çekilebilir. Ya da radikal önlemler alınmazsa bu biraz daha uzayabilir” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 10-03-2021 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'de pik endişesi!

Olgay GÜLER
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gürcan Altun, kentteki vaka artışının ancak 14 günlük sokağa çıkma yasağıyla önüne geçilebileceğini yineleyerek, Mart sonu Nisan başı gibi vaka sayılarının pik yapmasını beklediklerini belirtti.
Oda Başkanı Altun, haftalık vaka sayılarını değerlendirmek üzere basın toplantısı yaptı. Edirne'deki artışın ciddiyetine dikkat çeken Prof.Dr. Gürcan Altun, Mart sonu, Nisan başı gibi vaka sayı artışının pik yapmasını beklediklerini belirtti. Edirne'nin haritada normalleşmesinin Haziran ayını bulabileceğine de dikkat çeken Altun, “Edirne'nin renginin değişmesi Haziran'a doğru kayacak. Alınacak önlemle bu daha erkene çekilebilir. Ya da radikal önlemler alınmazsa bu biraz daha uzayabilir” dedi.
'EDİRNE MERKEZDE DE VAKA ARTIŞLARI YAŞANMASI MUHTEMEL' 
Edirne'nin günlük vaka sayısının 106'ya denk geldiğini söyleyen Altun, “En son Türkiye verileri ve iller bazında veriler 5 Mart'ta açıklandı. Son günlerde Uzunköprü'de de artış başladı. Muhtemel ki belki önümüzdeki hafta Edirne merkezdeki vaka sayılarında artış olacak. Öncelikli olarak 27 Şubat  5 Mart tarihleri arasında Edirne yüz bin nüfusta 180 yeni olgu tanımlanmış. Edirne'nin nüfusuna kıyasla 740 tane yeni olgu ortaya çıkmış. Günlük olarak baktığımızda bu yaklaşık 106'ya denk geliyor” diye konuştu. 
'EDİRNE'DE TEST SAYILARI ARTTIRILMALI' 
Edirne'de Türkiye nüfusuna oranla vaka sayısındaki 2  3 kat artışa vurgu yapan Altun, “Mutant virüs görülen yerleşim yerlerinin hangi yerler olduğu açıklanmalı dedik. Sağlık Bakanı yaklaşık 20 gün önce 33 ilde var dedi, illeri açıklamadılar ama Edirne de bu illerden biriydi. Edirne içerisinde hangi yerleşim birimlerinde var. Bunların halka duyurulması gerekiyor. Mutant virüs görülen bölgelerdeki yeni olgu sayısı ve test sayısının da ayrıca hesaplanması gerekiyor. Salgının hızını belirleyecek olan bu parametre. Edirne'de test sayısını arttırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
Edirne gibi tüm kırmızı kategorideki illerde 14 günlük karantinayla salgının önüne geçilebileceği önerisini yineleyen Altun, “14 gün süreyle önüne geçebilir salgının. 14 gün süreyle yaşamı, eğitimi durduracağız. Edirne'de böyle bir tehlike varsa, temel ihtiyaçlar dışında Edirne'nin trafik hareketliliğine engel olmak zorundayız. Komşu illerimiz bizim rengimizden farklı. Eğer bu iller arasındaki hareketlilik önlenmezse oralarda da vaka artışı ortaya çıkacak. Nitekim en son açıklanan 5 Mart'taki haftalık toplantıda da bunu gördük” dedi. 
'CUMARTESİ HAREKETLİLİĞİNİN SONUÇLARINI HAFTAYA GÖRECEĞİZ' 
Cumartesi gününün sokağa çıkma kısıtlamasından kaldırılmasının büyük hata olduğuna vurgu yapan Altun, “Son genelgeyle Cumartesi günleri açıldı. Çok büyük hatadır. Kırmızı olan illerde en azından Cumartesi açılmaması gerekiyordu. Çünkü ne kadar çok hareketlilik varsa o kadar çok bulaş olacağı ortadadır. Kaldı ki Cumartesi hareketliliğinin vaka sayılarına yansımasını 1 hafta sonra göreceğiz. Eğer gerçekten radikal önlemler alınmazsa hem ülkemizdeki diğer illerde hem de Edirne'mizde vaka sayısı artışı kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı. 
'EDİRNE'DE NORMALLEŞME HAZİRAN'A KAYABİLİR' 
Edirne'de Mart ayının son haftası Nisan ayının ilk haftası gibi vakaların pik yapmasını beklediklerini de sözlerine ekleyen Altun, “Mart ayının son haftasından Nisan ayının ilk haftasına doğru bir pik bekleniyor. Son haritada 3 ilde vaka artışı oldu kırmızı kategoride. Samsun, Sinop ve Edirne. Sinop yüzde 96 ile birinci. Edirne ise yüzde 68 ile ikinci. O nedenle kısıtlama tedbirleri son derece önemli. Edirne'nin renginin değişmesi Haziran'a doğru kayacak. Alınacak önlemle bu daha erkene çekilebilir. Ya da radikal önlemler alınmazsa bu biraz daha uzayabilir” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama