ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ay'a mutlaka gitmeliyiz’
Edirneli Tarihçi Altay Bayatlı, Kütüphaneler Haftası kapsamında İl Halk Kütüphanesi'nde yaptığı sunumda, Avrupa'da 1680 yılında ay yüzeyinin  haritasının çıkarıldığını belirterek, Türkiye'nin bu çalışmalarda çok geride kaldığını söyledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 02-04-2021 08:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ay'a mutlaka gitmeliyiz’

Olgay GÜLER
Edirneli Tarihçi Altay Bayatlı, Kütüphaneler Haftası kapsamında İl Halk Kütüphanesi'nde yaptığı sunumda, Avrupa'da 1680 yılında ay yüzeyinin  haritasının çıkarıldığını belirterek, Türkiye'nin bu çalışmalarda çok geride kaldığını söyledi.
Edirneli Tarihçi Bayatlı, Kütüphaneler Haftası kapsamında İl Halk Kütüphanesi'nde 'Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivinde Kutuplar' konulu sunum yaptı. Sunumunda, Osmanlı döneminde Avrupa ve Türkiye'deki keşif ve haritalama çalışmalarını anlatan Bayatlı, Türkiye'nin günümüzde uzay programında geride kaldığını söyledi. Bayatlı, Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamındaki ilk hedefi olan 'Ay ile temasın' önemine değinerek, mutlaka bu çalışmanın sürdürülmesi gerektiğini söyledi. 
'OSMANLI'DA KUTUPLARDA NAMAZ VAKİTLERİ HESAPLANMIŞ' 
Osmanlı döneminde Avrupa'da keşifler yapıldığı sırada, devletin de boş durmadığını haritalamaların yapıldığını söyleyen Bayatlı, "Avrupalılar coğrafi keşifleri yaparken bizler de bunlarla ilgili haritaları toplamışız ve bu toplanan kaynakları değerlendirip bir toplu yazma haline getirmişler. Bunun en önemli örneklerinden birisi Piri Reis'in meşhur haritaları. Piri Reis tabii ki kutuplara değinmemiş, topladığı haritalar üzerinden bir şeyler yapmış. Fakat daha sonrasında asıl Katip Çelebi Takuyiddin'e de atıfta yapar ki Takuyiddin Osmanlı tarihinde çok önemli bir insandır, ona atıf yaparak, kutupların önemine değinerek, hatta orada namaz vakitlerinin de hesaplamasını yapmış. Tamamen dünyayı küresel olarak öğrendikleri için her yerde eşit davranılması, İslam'ın oralarda da geçerli olduğunu anlatmak adına böyle bir çalışmaya yer vermiş" dedi. 
'ÇALIŞMALAR CUMHURİYET İLE BİRLİKTE HIZ KAZANMIŞ' 
Asıl çalışmaların Cumhuriyet'le birlikte başladığını belirten Bayatlı, "Alimlerimizin bunlardan sonra da 18'inci yüzyılda bir Atlas-ı Kebir'i var. Fakat tabi bunların içinde maalesef kutupların çizimleri yok, sadece görsel olarak gösterilmişler. Artık son dönemlere geldiğimizde yavaş yavaş Cumhuriyet ile birlikte tamamen bu konulara el atılmaya, küçük de olsa başlanmış" diye konuştu. 
'MUTLAKA AYA GİTMELİYİZ' 
Avrupalılar'ın 1680 yılında ayın haritasını çıkardığına da dikkat çekip, Türkiye'nin bu çalışmalarda geride kaldığını ifade eden Bayatlı, "Avrupalılar 1680 yılında haritasını çıkarmışlar Ay'ın. Fakat biz bu işlere maalesef 2011 yılında başladık. En azından kutuplar açısından. Şimdi de 2021 yılındayız, Ay'a gitme konusu konuşuluyor. Bence çok başarılı bir konu. Tabii ki ekonomik bir zorluğu var ama açlığımızdan ölsek de mutlaka bu çalışmaların içerisinde olmamız gerekiyor. Yani mutlaka bir yere gitmemiz lazım, ya da bu çalışmalara katılmamız lazım. Yani tarih buna çok güzel bir örnek" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama