ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Belediyeye 'ETUS' önergesi
Edirne Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Mevlüde Baş, Nisan Ayı Olağan toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi ile ilgili belediyeye 15 maddelik soru önergesi verdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 07-04-2021 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Belediyeye 'ETUS' önergesi

Olgay GÜLER
Edirne Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Mevlüde Baş, Nisan Ayı Olağan toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi ile ilgili belediyeye 15 maddelik soru önergesi verdi.
İYİ Partili Mevlüde Baş, daha önce verdiği ulaşım ile ilgili önergesinin ardından Belediye Meclisinin Nisan ayı olağan toplantısında ETUS ile ilgili 15 maddelik önerge verdi. Baş, önergesinde ETUS'un pandemi dönemindeki olağan mali kriz ve iflasına dikkat çekerek, belediyenin bir eylem planı olup olmadığını sorarken, kamu zararına dikkat çekerek ulaşımda neden ihaleye çıkılmadığının cevabını aradı. Baş, önergede şu ifadelere yer verdi:
T.C. Edirne Belediyesi hizmetin her bölgeye aynı standartlarda sunulması için yeniden yapılandırılması ile birlikte toplu taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi,hukuk ve mali denetim dışı taşımacılığın engellenmesi,ulaşımda entegrasyonun, çağdaşlığın, güvenirlik, konfor ve seri ulaşım gerçekleşmesini amaçlayarak;
“236 adet “M” plakalı araç ETUS'a kayıtlı olmakla birlikte tespitlerime göre son 3 aydan bu yana sadece 30 araç servise çıkmakta olup, Edirneli hemşehrilerimiz doluluktan kaynaklı araçlar durakları es geçiyor ve vatandaş duraklarda uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Dönem dönem Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan'ın “Ben hem Belediye Başkanıyım hem de ETUS'un başkanıyım.” demesi üzerine ETUS'u işletmek ve işlettirmekten sorumlu olduğu asli görevi olduğundan aşağıdaki soruların cevaplandırılmasında Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne yardımcı olarak Edirne kamuoyunun aydınlatılacağını düşünüyorum.
SORULAR :
1-) ETUS'un bünyesine kayıtlı kaç üyesi vardır? Kaç kooperatifin birleşmesinden oluşmuştur? ETUS'a katılmanın şartları nelerdir? ETUS'dan ayrılma şartları nelerdir? Bu şartlar nasıl belirlenmiştir?
2-) Covid-19 pandemi döneminde Edirne Belediyesi olarak ETUS'un kontak kapatacağını açıklamasından sonra ya da daha öncesinden ETUS'a nakit yada akaryakıt desteği yardımı yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne kadar yardım yapılmıştır? 
3-) ETUS sistemine kayıtlı kaç araçtan Edirne Belediyesi olarak ruhsat harcı alınıyor? Ruhsat harcı alınmayan araçlar trafiğe çıkıyor mu? (2019-2020-2021 seneleri olarak ayrı ayrı belirtiniz lütfen)
4-) ETUS sisteminde kaç araç hurda olduğu halde plakaları üzerinde tutularak faal çalışıyor gösteriliyor? Hurda araçlar ile ilgili her hangi bir tutanak yada resmi bir yazışma yapılmış mıdır?
5-) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için aylık nakit yardımı yapmaktadır.
Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğe istinaden ETUS'a kayıtlı olan kaç araç 65 yaş üstü evrağı düzenlenerek devletten yolcu taşıma desteği ödeneği alıyor? Trafiğe çıkmadan bu desteği alan araç var mıdır?
6-) Edirne Belediye Başkanı yaptırmış olduğu bir ankette halkın %93'ü ETUS'dan memnun olduğu bildirilmişti. Memnun olmayan %7 lik kısım için memnuniyeti artırmak amacıyla;
 Edirne Belediye Başkanı'nın bu mecliste yapmış olduğu uyarılar rağmen Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ETUS şoförlerine yönelik vatandaşlarımıza karşı nasıl davranılacağı yönünde eğitimler veriyor mu? Eğer eğitim veriliyor ise kamuoyuna yansıyan şikayetler devam ediyor olup, bu konuda profesyonel eğitim verilmesini düşünüyor musunuz?
7-) Sosyal medya üzerinden canlı (online) olarak (youtube,zoom programı vs gibi) Edirneli vatandaşlarımız ile sadece ETUS hakkında soru cevap olarak bir program yapmayı düşünüyor musunuz?
8-) Edirne Belediyesi ETUS'a kayıtlı kaç araca reklam izin belgesi izni vermiştir? Belediyeye yada vergi dairesine kaç araç reklam vergisi ödemiştir?
9-) Edirne Belediyesi'nin imzalamış olduğu ETUS Katılım Sözleşmesine istinaden Çalışma İzin Belgelerini Edirne Belediyesi vermektedir. Bu izin belgesini alabilmek için araçların muayenesi,sigortası ve trafik için geçerli evraklarının tam olması gerekmektedir.2020 ve 2021 yılları için kaç araca İzin Belgesi verilmiştir? İzin Belgesi verilmeyen araçların verilmeme nedenleri nelerdir?
10-) Edirne'de toplu ulaşım sistemini mevcut esnaflar ile çözeceğini söyleyip 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yapılmamıştır.
Edirne'de de kamu zararının oluşmaması için toplu ulaşımı ihaleye çıkarmayı düşünüyor musunuz? 49 sayfalık Müfettiş raporlarında belirtilmesine rağmen bu güne kadar neden ihale yapılmamıştır? Edirne'de şehir içi ulaşımın tek yetkilisi ETUS'un tekel oluşmasının kime yada kimlere faydası vardır?
11-) Edirne'nin toplu ulaşım taşımacılığını tekelci bir sistemle şuan yürüten ETUS olası bir mali kriz, iflas yada keyfi bir durumda araçların sahaya çıkamayacak olması durumunda Edirne Belediyesi'nin bir eylem planı var mıdır? Elinde toplu taşımacılığı yapacak araçları var mıdır?
(Daha önce Edirne Belediyesi iktidar partisine güvenip alt yapı çalışmalarına başlamış ve ciddi bir kayıp yaşamıştır.
Olası bir anlaşmazlık durumunda ETUS yetkilileri seçime çok az bir zaman kala araçlara kontak kapatın dediği zaman şehir içi ulaşımın aksamasının seçimlere nasıl yansıyacağını şimdiden düşünmenizi tavsiye ediyorum.)
12-) Edirne Belediyesi'nin 2015 yılında hazırlanan tahmini bütçesinde gösterilen 35 (otuzbeş) adet otobüs için ödenek ayrılmış olup, sene sonunda bütçe fazlası verilmiştir .Söz konusu araçlardan kaçı alınmıştır?Alınmadı ise alınması için bir çalışmanız var mıdır? Bütçede gösterilen bu kalem nerelere harcanmıştır?
13-) ETUS Whatsapp ihbar hattına yapılan şikayetlere yetişemediği için ETUS'a yardımcı olmak üzere Edirne Belediyesi de kendi bünyesinde Toplu Ulaşım whatsapp şikayet hattı kurmayı düşünüyor mu?
14-) Edirne Merkez'de (mücavir alanlar,merkeze bağlı köyler hariç) kaç adet kabinli ve kabinsiz yolcu indirme/bindirme durağı vardır? Bu durakların bakım,onarım,yenileme gibi masrafları yıllık Edirne Belediyesi bütçesine ne kadar masraf çıkartmaktadır?
15-) Edirne Belediyesi 2018-2019 yıllarında ETUS'dan araç tahsis etmiş midir? Ettiyse kaç adet araç tahsis etmiştir? Bu tahsis işlemleri ile ilgili ETUS'a ödeme yapmış mıdır?Seçim zamanlarında araç/araçlar kiralanmış mıdır?”
Baş ayrıca, önergesinin sonunda soruların vatandaşın anlayabileceği şekilde cevaplandırılmasını talep etti. Baş, “Sayın Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yekilileri, lütfen bu soruları benim ve vatandaşımızın anlayacağı şekilde cevaplamanızı rica ediyorum. Aksi halde sizlerin o koltuklarda fuzuli işgal olduğunuzu düşüneceğim.
İdarenin menfaatlerine zarar verecek her hangi bir husus hakkında bilginiz olmadığı sorulara cevap verme zorunluluğunuz yoktur. Sorulara verilecek resmi cevapları bizler anlayamadığımız zaman bu soruların cevaplarını anlayacak yetkili kişilere izah edeceğinizi şimdiden belirtir çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama