ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Aşı orucu bozmaz’
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt Ramazan ayı öncesi yapılan hazırlıklar konusunda basın mensuplarıyla Selimiye Camii'nde bir araya geldi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-04-2021 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Aşı orucu bozmaz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne İl Müftülüğü on bir ayın Sultanı Ramazan için hazırlıklarını tamamladı. İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Ramazan hazırlıklarını Selimiye Camii'nde basına anlatıp kamuoyu ile paylaştı. Bozkurt, "Covid 19 ve diğer aşılar orucu bozmaz" dedi.
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt Ramazan ayı öncesi yapılan hazırlıkları anlatmak üzere basınla Selimiye Camii'nde bir araya geldi. Her gün temizlenip sık sık havalandırılan Selimiye Cami'nde Ramazan ayının önemine değinerek söze başlayan Bozkurt şöyle konuştu:
CAMİLER HER GÜN TEMİZLENİP HAVALANDIRILIYOR
"Nisan ayını 12'yi 13'e bağlayan gece Allah nasip ederse ilk teravih namazı kılınacak ve niyet edilip ayın 13'ünde de bu seneki mübarek ramazan ayının orucuna başlayacağız. Ramazan ayının orucu şimdiden   Hayırlara vesile olsun.  Ramazan ayı mübarek bir aydır. Ramazan ayının içinde öyle bir gece vardır ki Kadir suresinde ifade edildiği gibi bin aydan daha hayırlıdır. Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi de Ramazan ayındadır. Ramazan ayının bu kadar mübarek olması, 11 ayın sultanı unvanını alması Kuranı Kerim'in bu ayda nazır olmasından kaynaklanmaktadır. Peygamber efendimizin veda hutbesinde, 'Ben aranızdan gidiyorum ancak size iki şey bırakıyorum. Bu iki şeye sarıldığınız müddetçe dalalete düşmezsiniz. Allah'ın kitabı kuranı ve sünneti bırakıyorum.' Onun için kuranı kerim bu ayda nazır olduğundan bu ay bu kadar değer kazanmıştır.
Ramazan ayının değerini bilirsek, bizden istenilen şekilde yaşarsak inşallah bayrama günahsız bir şekilde günahlardan arındırılarak bayram namazına çıkmış oluruz. Bunu nasıl yapacağız 5 vakit namazı imkan dahilinde cemaat ile kılmaya özen göstermeye çalışacağız.
TERAVİH NAMAZLARI CAMİDE KILINMAYACAK
Üzücü bir haber dün Diyanet İşleri Başkanımız Sağlık Bakanlığı'mızla üst seviyedeki devlet büyüklerimizle görüşmeler sonucunda pandemi nedeniyle, salgın hastalığın arttığından dolayı bu sene de geçen sene olduğu gibi teravih namazının camide toplu olarak kılındığı takdirde hastalığın artmasına sebep olabilme ihtimalinden dolayı bu sene de maalesef camide teravih namazını kılamayacağız. Teravih namazını cemaat ile kılma zorunluluğu yoktur. Cemaat ile kılınabilindiği gibi tek başına da kılınabilinir. Bu yıl Ramazan ayı teravihlerimizi inşallah kendi evlerimizde, cemaat ile yapma imkanı varsa cemaat ile yapalım, cemaat yoksa tek başımıza 20 rekat namazımızı kılalım. Evde de olsa mutlaka teravih namazımızı kılalım.”
CAMİLERDE ALINAN TEDBİRLER 
Camilerde alınan tedbirlere de değinen Bozkurt,'En güvenilir yerler camilerdir' dedi ve şöyle konuştu:
“Cami'ye girildiği takdirde maskesi olmayanlara maske dağıtılıyor. Dezenfektanımız girişlerde hazırdır. Dezenfektan sürerek içeriye girerler. Camide sosyal mesafeye dikkat edilecek şekilde namaz kılma yerleri işaretlenmiş. camilerimiz hazır hale getirilmiştir.  Bütün camilerimizde tedbirler uygulanıyor. Şu anda en güvenli yerler camilerdir. 5 vakit namaz olsun her vakitte Selimiye'yi ziyaret edebilirler."
İMAMLARA GÖNDERİLEN TALİMATLAR
Bozkurt, Ramazan ayı öncesi tüm imamlara İl Müftülüğü tarafından gönderilen Ramazan hazırlığıyla ilgili 13 maddeden oluşan talimatı da şöyle dile getirdi: 
RAMAZAN AYI TALİMATLARI
“Camilerin bakım onarım, çevre tanzim ve temizliğine riayet edilecek. Cübbe ve sarıkların temiz, tertipli ve düzenli olmasına dikkat edilecek. Her camide cami görevlilerince mukabele okunacak. Selimiye Camii'nde mukabele ve sohbet canlı yayın saat 11.00 ile 12.00 arasında olacak ve canlı yayın için gerekli tedbirler ve koordine cami görevlilerince sağlanacak. Kur'an Kursu öğrencilerimiz tarafından belirlenen camilerde salgın hastalığından dolayı sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyularak mukabele okunacak. Her akşam camilerde teravih namazı öncesi sohbet yapılacak. Camilerin minarelerindeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vakti yakılacak ve sahur vakti söndürülecek. Bilbortlara başkanlığımızın ramazan tanıtım afişleri ve TV programları afişleri asılacak. Ramazan ayında fakir, yetim ve kimsesizler için çalışmalar yapılacak.Zekat ve Fitreler Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şubemizce toplanması için ramazan ayında sık sık hatırlatmalar yapılacak. Alo 190 hattı haftanın her günü aktif olarak hizmet verecek. Sosyal medya üzerinden planlanan programlar Ramazan Ayı boyunca da devam ettirilecek. Eski Camii'de Salı günleri saat 10:00'da vaizemiz Emine Ayer koordinatörlüğünde hatim ve sohbet programları yapılacak."
AŞI ORUCU BOZMAZ"
Bu arada Covid 19 ya da diğer aşıların orucu bozmadığını vurgulayan Bozkurt bu konuda da şunları paylaştı:
"Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Diyanet işleri başkanlığımızda bunu söyledi. Kardeşlerimiz gerek Covid 19 aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor. Ancak serum şeklinde olursa, vücuda gıda içerikli olanlar hariç diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde zaten bunlar hiç orucu bozmaz. 
"İSLAM'DA CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ"
"İslam'da can güvenliği çok önemli. İnsandan daha değerli bir şey yoktur. Aşı olmadığı takdirde bir çok vatandaşımızın vefat ettiğini görüyoruz. Tüm kardeşlerimiz rahat bir şekilde ramazanda da aşılarını yapabilirler. Bir sakıncası yoktur.
MAHYA İSTANBUL'DA HAZIRLANIYOR
Selimiye'deki mahyamız da şu anda İstanbul'da Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor ve Pazar gününe kadar getirip asılacak. Ne yazılacağını bilmiyorum. Belki sağlıkla ile ilgili bir hadis yazmış olabilirler. Biz birbirimize merhametli olalım bir birlerimizin kusurlarını örtelim ki Allah da bizim kusurlarımızı affetsin.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
Nöbetçi Eczaneler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama