ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
9/8'in efsanesine vefa!
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Roman müziğinin efsane ismi, klarnet ustası Selim Kızılcıklar namıdiğer “Deli Selim” için ölümünün 26'ncı yıldönümünde mezarı başındaki anma töreninde verdiği sözü tutarak kabrini düzenledi...  Ayılana gazoz bayılana limon, Mastika, Karaçalı, Kapıkule, Gogocular, Fasulye gibi Roman şarkılarıyla tüm Türkiye'nin tanıdığı Deli Selim'in kabri, mezar taşına resmi de konularak adına yakışır hale getirildi... 
Haberin Yayın Tarihi: 08-04-2021 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
9/8'in efsanesine vefa!

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Roman müziğinin efsane ismi, klarnet ustası Selim Kızılcıklar namıdiğer “Deli Selim” için ölümünün 26'ncı yıldönümünde mezarı başındaki anma töreninde verdiği sözü tuttu ve kabrini düzenledi.
Roman müziğinin efsanelerinden, klarnet ustası Selim Kızılcıklar namı diğer Deli Selim, vefatının 26'ncı yıldönümünde Edirne'de ilk kez mezarı başında anılmıştı. Çocuk yaşta tanıştığı klarnetle başladığı müzik yolculuğunda, nota bilmemesine rağmen adını Roman müziğinin efsaneleri arasına yazdıran Selim Kızılcıklar'ın kabri için anma töreninde yeniden düzenleme sözü veren Belediye Başkanı Recep Gürkan ise bu sözünü yerine getirdi. 
Acı Çeşme Mezarlığı'nda 21 Ocak'ta gerçekleştirilen törende Belediye Başkanı Gürkan, Deli Selim'in kendisini sanatıyla yıllar boyunca anlattığını ve Türki-ye'nin hafızasında unutulmaz, derin bir iz bıraktığını söylemişti. Selim'in mezarının adına yakışır şekilde yeniden düzenleneceğini ifade eden Gürkan, "Sanatın ve sanatçının özelliği bu, kendisi bu dünyadan göçse de eserleri kalıyor, baki oluyor. O yüzden Deli Selim'in hem Edirne hem de Türk müzik hayatının içerisinde unutulmaz, derin bir izi var. Edirne Belediyesi olarak kabrini de en kısa zamanda düzenleyerek ona yakışır bir hale getireceğiz. Diğer taraftan Roman kardeşlerimizin sanatla ilgili, özellikle müzikle ilgili doğal bir yetenekleri var. Bununla ilgili yine Edirneli olan çok değerli Klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile bir projemiz var, çok yakında onu da açıklayacağız. Böylece bu Allah vergisi yeteneğin işlenerek daha bilimsel metotlarla işlenip bu çocuklarımızın da hem sanatlarını icra etme hem de bir meslek edinmeleri yolunda önemli bir mesafe kat edeceğimize inanıyorum" demişti. 
DELİ SELİM
Roman müziğinin efsane isimlerinden olan ve Edirne'nin en iyi klarnetçisi olarak kabul edilen Deli Selim lakaplı Selim Kızılcıklılar, 1945 yılında Edirne'nin Küçükpazar semtinde dünyaya geldi. Müzik yaşamı boyunca çaldığı klarnet nedeniyle usta ve efsane olarak anılan Deli Selim, Ayılana gazoz bayılana limon, Mastika, Karaçalı, Kapıkule, Gogocular, Fasulye gibi Roman şarkılarıyla tüm Türkiye'de tanındı. Deli Selim, 1995 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
ŞALLI'DAN TEŞEKKÜR
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı da, Deli Selim'in kabrinin yapımı için Belediye Başkanı Recep Gükan'a teşekkür etti. 
Şallı,sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği paylaşımında, "21 Ocak 2021 günü Roman müzik kültür yaşamını klarnetin sesi ile bütünleştiren mahalle sakinlerimizden Deli Selim lakaplı Selim Kızılcıklılar anısına etkinlik düzenlemiş idik. Yaptığımız etkinliğe Edirne Belediye başkanı sayın, Recep Gürkan'ı davet etmiştik. Kendisine mezarlık kabrinin yeniden düzenlenmesini talep etmiştik. Başkanımız sözünü yerine getirdi. Şu anda Edirne Acıçeşme Mezarlığı'ndaki kabrinin durumudur. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu olarak başkanımıza teşekkür ediyorum" diye yazdı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama