ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Süreci yönetemiyorsunuz’
SES Edirne Şube Başkanı Aynur İskar, Covid 19 salgınıyla mücadelede etkin bir mücadele yürütülmediğini belirterek, “Salgını yönetemiyorsunuz. İktidar anlık kararlarla günü kurtarma derdinde" dedi.
Haberin Yayın Tarihi: 08-04-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Süreci yönetemiyorsunuz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
SES Edirne Şube Başkanı Aynur İskar, Covid 19 salgınıyla mücadelede etkin bir mücadele yürütülmediğini öne sürdü ve “Salgını yönetemiyorsunuz. İktidar anlık kararlarla günü kurtarma derdinde" dedi.
SES Edirne Şubesi, salgının kontrol altına alınamamasının nedenlerini kamuoyu ile paylaştı. SES Edirne Şube Başkanı Aynur İskar, "Bugün salgının hala kontrol altına alınamamasının nedeni, iktidarın anlık kararlarla günü kurtarma derdinde olmasıdır" dedi ve şu açıklamayı yaptı:
"SALGIN KONTROL ALTINA ALINAMIYOR"
"Dünyada corona virüs salgınının başlaması ve ülkemizde ilk vakanın resmi olarak açıklanmasının üzerinden 13 ay geçmesine rağmen iktidarın ve Sağlık Bakanlığının salgınla etkin bir mücadele yürüttüğünü söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Sürecin en başından beri halkın sağlığını değil sermaye sınıfının çıkarlarını önceleyen, sağlık emek ve meslek örgütlerinin uyarısına ısrarla kulağını tıkayıp, göstermelik kısıtlamalarla pandemi ile mücadele ediyor algısı yaratarak ve sağlıkçıların emeklerini hiçe sayarak, süreci yönetmede gösterdiği beceriksizlik ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmesinin sonucu geldiğimiz nokta da Edirne bugün vaka sayısı çok yüksek riskli 58 il arasındadır. 
Bizler Sağlık Emek ve Meslek Örgütleri olarak tam kapanma çağrısı yaparken, iktidar ve Sağlık Bakanlığı sınırlı ve etkin olmayan kısıtlamalarla salgınla mücadeleden uzak yöntemlerde ısrar ettiler. Aynı iktidar bu süreçte sınıfsal eşitsizlikleri de derinleştirmekten geri kalmadı. Bir yandan büyük sermaye karına kar katıp, küçük esnaf kepenk kapatıp çalışanları ile birlikte açlığa mahkûm edilirken, bir yandan da milyonlarca çocuk uzaktan eğitime erişemedi. 
Pandeminin başlamasından sadece iki ay sonra hızla normalleşmeye geçip vaka sayıları yeniden tırmanışa geçince yine göstermelik bir takım kısıtlamalarla süreci yapboz tahtasına çeviren iktidar, pandeminin başından beri vatandaşlara evde kal derken kendileri il-ilçe kongrelerini kesintisiz olarak gerçekleştirip, salonları lebalep doldurarak o illerde vaka artışlarına neden oldu. 
"AŞILAMA KAPLUMBAĞA HIZIYLA YÜRÜTÜLÜYOR"
Aynı iktidar aşılamanın adeta kaplumbağa hızıyla yürütüldüğü bu süreçte aklımızla alay edercesine yine lebalep kongresini yaptı; ülkenin dört bir yanından otobüsler dolusu insanı Ankara'ya taşıyarak üstelik.
İyi de 65 yaş üstü ve 20 yaş altı insanlar sokağa çıkınca bulaşan, gece ve hafta sonları sokağa çıkınca bulaşan virüs, lebalep yapılan AKP Kongrelerinde bulaşmıyor mu diye sorduğumuzda “AKP Kongresini gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı ve buradan bir ayrıcalık hikayesi oluşturmanın doğru olmadığı” yönünde akla ziyan bir açıklama yapan Sağlık Bakanı, geçtiğimiz günlerde, önümüzdeki günlerde başlayacak olan ramazan ayında gece toplu kılınacak olan teravih namazlarının devam edeceğini ve bu konuda herhangi bir kısıtlama olmayacağını ilan ederek yine akıllara durgunluk veren bir açıklamaya imza attı. 
"SÜRECİ YÖNETEMİYORSUNUZ"
Sağlık Bakanına yine soruyoruz. Toplu kılınan teravih namazlarında virüs bulaşmıyor mu? En başından beri söylüyoruz. Süreci yönetemiyorsunuz. Etkin olmayan ve bilimsellikten uzak göstermelik kısıtlamalarla pandemi ile mücadele ediliyor algısı yaratarak kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Yaptığınız lebalep kongrelerle vaka sayısının artmasına neden olmak ve teravih namazları serbest diye açıklama yapmak; aylarca evlere hapsettiğiniz insanlara, aylarca kepenk kapattırdığınız ve açlığa mahkûm ettiğiniz esnafa ve çalışanlarına, fedakârca hizmet üreten emekçilere, uzaktan erişime ulaşamayan milyonlarca çocuğa, hayatını kaybeden yurttaşlara, salgında en ön saflarda mücadele eden, haftalarca evlerine gidemeyen, izin kullanmaları yasaklanıp dinlenme hakları ihlal edilen, emekli olma ya da istifa etmeleri dahi yasakla-nan, hastalanan ve yaşamını yitiren sağlık emekçilerine ihanet demektir.
"İKTİDAR ANLIK KARARLARLA GÜNÜ KURTARMA DERDİNDE"
Bugün salgının hala kont-rol altına alınamamasının ne-deni, iktidarın anlık kararlarla günü kurtarma derdinde olma-sıdır. Büyük bir aymazlıkla ve gözümüzün içine baka baka aklımızla alay edercesine, kendilerinin hiçbir kısıtla-maya uymamasının cereme-sini bütün bir halk çekiyor. Başından beri ifade ettiğimiz gibi tam kapanma ilan ederek ve bu kapanma sürecinde oluşacak tüm mağduriyetleri gidererek sağlık emek ve meslek örgütlerini sürece dâhil ederek salgının önüne geçmek mümkün olacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama