ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Gerçekten artık yeter!’
Tüketiciyi Koruma Derneği Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, “Temel ihtiyaçlarımızdan olan elektriğe yapılan %15, doğalgaza yapılan %12  zam toplamda %27 zam yeter artık bıktık” diyerek, zamların derhal geri çekilmesini istediklerini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 07-07-2021 06:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Gerçekten artık yeter!’

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, “Temel ihtiyaçlarımızdan olan elektriğe yapılan %15, doğalgaza yapılan %12  zam toplamda %27 zam yeter artık bıktık” diyerek, zamların derhal geri çekilmesini istediklerini bildirdi.
TÜKODER Şube Başkanı arık Kenan Parlar, “Gerçekten artık yeter!”diyerek paylaştığı açıklamasında, elektrik fiyatlarına son iki buçuk yıl içinde %70 zam geldiğine dikkat çekerek, . elektriğin fiyatına gelen her zammın aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de  geldiğinin altını çizdi.. 
Ödenen elektrik faturalarının %49,70' inin enerji,  %31'inin kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedeli olduğunu vurgulayan Parlar, %19,20'nin ise fon ve vergi toplamı olduğunu kaydetti.
“Görüldüğü üzere ödediğimiz faturaların yarıdan fazlası çeşitli bedeller adı altında şirket kasalarına gitmektedir” diyen Parlar açıklamasında şunlara yer verdi: 
“4 kişilik bir aile için 230 kwh elektrik faturası olarak 1 Nisan 2017 tarihinde 94,70 TL öderken, 1 Temmuz 2021'den itibaren 211,00 TL ödeyeceğiz. 4 yılda %123 zam gelmiştir.  
01 Nisan 2021 tarihi itibariyle enerji dağıtım şirketlerinin aldığı enerji bedeline %17,5 indirim uygulanmış, ancak bu indirim nihai tüketiciye yansıtılmayarak, dağıtım şirketlerinin kar payını yükseltmiştir. İndirim geldiğinde tüketiciye yansıtılmamakta zam geldiğinde tüketiciye katmerli yansıtılmaktadır. 
Asgari ücrete yapılan zam oranı ise sadece elektriğe yapılan zammın bile altında kalmıştır. Tüketici yine yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir. 
ZAM ZAM ZAM UCUZLUK NE ZAMAN ????
Dağıtım şirketleri tüketicinin cebinden elinizi çekin. Elektriğe yapılan zammın şokunu yaşarken, doğalgaz zammı sürprizi ile karşılaştık. Doğalgaza her ay %1 zam yapılır iken, 1 Temmuz itibariyle %12 zam yapılarak 2021 yılında toplam zam %19,21 olmuştur.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının TBMM sine verdiği bir bilgide 2020'nin ilk dokuz ayında toplam 101 milyon TL ödenmemiş borçtan dolayı 107 bin konutun elektriği kesilmiş, ayrıca 399 milyon TL ödenmemiş borçtan dolayı ise 51 bin konutun doğalgazı kesilmiş sözleşmeleri fesh edilmiştir. 
Bu rakamlar pandemi süreci nedeniyle çok daha yükseldiğini biliyoruz. Vatandaşları karanlığa ve soğuğa mahkum edilmeyecek önlemler alınmalıdır. Gerekirse bu borçlar ailelerin gelir durumu da dikkate alınarak  kamu kaynaklarından karşılanmalıdır. 
Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda  akaryakıta da zam gelmişti. Elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamları sonrasında, birçok ticari ve sınai işletme maliyetlerinin arttığı gerekçesi ile ürün ve hizmet fiyatlarını artıracaktır. Açıkçası bu zam oranları aldığımız tüm ürünlere yansıyacak olup ekmeğimiz daha da küçülecektir.
Pandemi nedeniyle alım gücü düşen tüketici,  hane geliri düşen aileler  yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 70 e yakını açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Emeklilerimizin aldığı maaş asgari ücretin altında kalmış, adeta ölüme terk edilmektedirler.
Türkiye'nin de imzaladığı Evrensel haklarımızdan biri Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı; Barınma, ısınma, aydınlanma, yeterli gıda ile beslenme , içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme ve ulaşım gibi en temel hakları kapsamaktadır.
Tüketicinin bu hakları göz ardı edilerek, Anayasanın 172 maddesi uygulanmayarak, güçsüz olan tüketici kaderine terk edilerek, güçlü olan sermaye korunmaktadır. 
Elektrik dağıtımları özelleştirildikten sonra, kullandığımız elektrik fiyatları sürekli artmaktadır. Özelleştirmenin ve dönem dönem yaşanan krizlerin faturası her zaman olduğu gibi yine tüketiciye ödetilmektedir. 
Millet bitmiş, esnaf çökmüş, siftah yokmuş kimsenin umurunda değil. İntiharlar varmış, borçlar artmış, tencerede kaynayan taşmış kimsenin bu halkı ciddiyete aldığı yok. Dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri olduğumuz söylenmekte, peki bu zamlar niye? Yoksulluk ve açlık altında yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşlarımızın sayıları sürekli artarken mi ekonomi büyüyor?
Türkiye nin kaynaklarının aktarıldığı mutlu bir azınlığa, tüm ihaleleri alan beylere, vatandaşın tek maaş alacağı işi yokken devletin kasasından en az 2-4  maaş alanlara, geçmediğimiz köprülerin, tünellerin, oto yolların parasını ödediğimiz şirketlere göre mi büyük?
Halk fakir, halk yoksul, halk aç,  vatandaşı pandemi vurmuş, zamlar yere sermiştir. 
83 milyon tüketici adına sesleniyoruz;
Zamlar derhal geri çekilsin.
Temel gıda ve temel ihtiyaçlarda KDV yüzde %1'e indirilsin.
Halkın alım gücünü artıracak önlemler alınsın.
Bir kerede tüketiciye yönelik ekonomik paket uygulansın.
Tüketicinin yeterli beslenebilmesini ve  temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek önlemler alınsın.
Elektrik faturalarındaki elektrik kayıp kaçak bedelini kaldıracak yasal düzenleme yapılsın.
Enerjiden yararlanmak çağdaş bir insan hakkıdır. Enerjinin tüm tüketicilere yeterli, kaliteli, düşük maliyetli olacak bir şekilde sunulması sağlansın.
Tek asgari ücretle çalışan ve Emeklilere kısacası yoksul ve açlık sınırının altında yaşayan ailelere enerji, doğalgaz  desteği kamu eliyle sağlansın.
Tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayan yatırımlar kamu tarafından yapılmalı ve var olan özelleştirilen işletmeler kamuya geri kazandırılsın.
Pandemi ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kriz koşulları sona erene kadar zor durumdaki tüm tüketicilerin elektrik, doğalgaz, su, internet, ve telefon gibi acil ihtiyaç olan hizmet bedelleri kamu tarafından ödensin.
İnsanca yaşamak için, zamlara hayır demek için, doğanın talanına, kadına şiddete, hayır demek içip, örgütlenip sesimizi çıkarmanın zamanı geldi geçiyor. 
Bizler örgütlenip sesimizi çıkarmazsak ne zamlar duracak nede vergiler bitecek, ne şiddet sona erecek, nede özgürlüklerden söz edebileceğiz. Zaman birlik olma zamanıdır 
Tüm tüketicileri bu işleyişe dur demek için derneğimize üye olmaya ve hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Yaşasın tüketicilerin.örgütlü mücadelesi.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke