ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kredi 127 milyona ulaştı
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can genel kurul sonrası değerlendirme yaparak tüm ortaklarına teşekkür etti…
Haberin Yayın Tarihi: 10-07-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kredi 127 milyona ulaştı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can genel kurul sonrası değerlendirme yaparak tüm ortaklarına teşekkür etti. Can, "Tüm finans kuruluşları hiç kimseye 36  aydan fazla kredi vermezken kooperatif olarak kullandırım yaptığımız işletme kredileri miktarı 127 milyon Türk Lirasına ulaşmıştır" dedi.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can genel kurul sonrası ilk açıklamasını yaparak tüm ortaklarına teşekkür etti. "Tüm finans kuruluşları hiç kimseye 36  aydan fazla kredi vermezken bizler Edirne esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifi olarak bugün itibarı ile toplam kullandırım yaptığımız işletme kredileri miktarı 127 milyon Türk lirasına ulaşmıştır" diyen Can şunları söyledi:
"Yapılan olağan genel kurulunda yeni dönemde görev yapmak üzere şahsıma ,yönetim kurulu ve denetim kurulu  üyelerimize tevdi edilen görevden dolayı kooperatifimizin tüm ortaklarına şükranlarımı sunarım. Her zaman onlara layık olmaya, bu güzel ve onurlu görevde tüm Edirne esnaf ve sanat-karlarımıza en güzel hizmetlerimizi vermeye devam edeceğiz."
GEÇMİŞ DÖNEME 
AİT FAALİYETLER
Geçmiş döneme ait faaliyetlerel ilişkin de konuşan Can açıklamasında şu ifadelere yer verdi:    
"Esnaf ve sanatkarlarımızın işletmelerindeki  oluşan  finansal destek, makine ihtiyaçlarını, ticari araç gereksinimlerini, büyüyerek oluşan işyeri alım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan   kooperatiflerimiz ülkemizde esnaf ve sanatkarlara destek sağlayan finans kuruluşlarıdır.
Esnaf ve sanatkarlarımızın yatırım yapmalarında, ekonomik  ihtiyaçlarını karşılamada Türkiye Halk Bankası kaynaklarından kooperatifimiz kefaletiyle destek kredileri pandemi döneminde de ara vermeden devam etti.  
Edirne Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak Edirne Halk Bankası Şubesi ile birlikte  Edirne merkezinde  ve köylerinde faaliyet gösteren  tüm esnaf ve sanatkarlarımıza gerekli finansal desteği sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Salgınla mücadele  döneminde zaman zaman   esnaf ve sanatkarlarımızdan bazı meslek grupları işyerlerini kapatarak faaliyetlerine uzun bir süre  ara vermek zorunda kaldılar.  Bazı meslekler ise  vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgili bakanlıklarımız tarafında belirlenen kurallara uymak koşuluyla bir taraftan kendi sağlıklarını ve ailelerinin sağlıklarını korumaya çalışırken bir taraftan da vatandaşlarımıza kısmi hizmet vermeye gayret etmişlerdir.
ESNAF VE SANAKTARIMIZ ÜLKE EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİDİR"
Dolayısı ile salgınla mücadelede vatandaşlarımıza büyük görevler düşerken ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımız sürece maddi manevi fedakarlıkta bulunarak   büyük bir katkı sağlamışlardır. Tüm halkımız salgının bir an önce bitmesini temenni ederken  tek geçim kaynağı işyerleri olan  tamamen kapalı esnaflarımız  olmuştur.           
Sürece katkı sağlamak için esnaf ve sanatkarlarımızın  yaşadığı sıkıntıları beraberce aşabilmek için ve bu yükün altından hep birlikte kalkabilmek için  Ticaret Bakanlığımız, Halk Bankası Genel Müdürlüğümüzün ve Merkez Birliğimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda bazı kolaylıklar sağlanmıştır.
Bunlardan bazıları ; 2020 yılı içerisinde ülke genelinde Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Halk Bankasından kişi başı üst limit 25.000 Türk Lirasına kadar olmak  üzere esnaf destek  kredisi kullanımı gerçekleştirildi. 2020 yılı içerisinde Nisan, Mayıs, Haziran aylarına denk gelen taksitler ve takip eden taksitler faizsiz olarak ertelendi.
2020 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül aylarına denk gelen taksitler diğer taksitlere ilave edilmek suretiyle ertelendi. 2020 yılı Kasım, Aralık aylarına denk taksitleri ertelemeye dahil edildi. 2021 yılı içerisinde 1 Ocak 2021 tarihleri ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında kooperatifimize ödemesi olan esnaf ve sanatkarlarımız dilerse taksitlerini 1 Temmuz 2021 tarihine erteleme imkanı verildi.13 Temmuz 2020 ile 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında uygulanan yeniden yapılandırma uygulaması ile kooperatifimiz takibinde bulunan ortaklarımızın borçları %10 faiz oranı ile 24 aya kadar taksitlendirilerek yeniden yapılandırılmıştır.
KREDİ 127 MİLYONA ULAŞTI
Tüm finans kuruluşları hiç kimseye 36  aydan fazla kredi vermezken bizler Edirne esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifi olarak bugün itibarı ile toplam kullandırım yaptığımız işletme kredileri miktarı 127 milyon Türk lirasına ulaşmıştır. Kredilerimizin geri ödemelerinde ise  isterseniz aylık  ödeme imkanı, isterseniz 3 ayda bir ödeme imkanı, isterseniz 6 ayda bir ödeme imkanı seçenekleri ile kooperatifimiz ortaklarının tercihine bırakılmış ve kredi kullanımında kolaylıklar sağlanmıştır.
Merkez birliğimiz yapmış olduğu çalışmalar neticesinde  kredilerden önceki yıllarda yapılan kesintiler % 13,5'lardan şu anda % 4.75'lere kadar  düşürülmüş ve Esnaf Kefalet Kooperatifleri diğer finans kuruluşlarından çok daha avantajlı hale getirilmiştir."
BÖLGEDE EN İYİ KOOPERATİFLER ARASINDA
Trakya bölgesinde en iyi kooperatif olduklarının altını çizen Can, açıklamasını teşekkürle bitirdi ve şöyle dedi:
“Halk Bankası Genel Müdürlüğü aylık  risk gurubu değerlendirmelerine göre kooperatifimizin çalışmaları, mali yapısı, geri dönüşleri de  değerlendirildiğinde Trakya'da faaliyet gösteren kooperatiflerimiz arasında Edirne Esnaf Kefalet Kooperatifi gerek takip oranı gerek esnaf ve sanatkarlara verdiği destekler ve sistemli çalışmalarıyla bölgemizde en iyi kooperatifler arasında yer almayı başarmıştır.  
CAN'DAN TEŞEKKÜR
Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda esnaf ve sanatkarlara yönelik destek paketleri  ile esnaf ve sanatkarlarımıza her zaman destek olan Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'a, TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül'e ve Halk Bankası Genel Müdürümüz Osman Arslan'a, Halk Bankası Şube Müdürlerimize  esnaf ve sanatkarlarımız adına şükranlarımızı sunarım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke