ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Maliyet yüzde 15 şaştı!
Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, "Elektrik yıllardır abone ve tarımsal sulamanın kangreni olmuştur" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2021 06:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Maliyet yüzde 15 şaştı!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Yıllardır tarımsal sulamada elektrik maliyeti üreticinin belini büken birinci kalem olurken yapılan yüzde 15'lik zam tepkisi sürüyor. Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, "Yıllardır elektrik abone ve tarımsal sulamanın kangreni olmuştur" dedi.
Yüzde 15'lik elektrik zammına tepki sürüyor. Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, en büyük girdi maliyetinin elektrik olduğunu bir defa daha anımsattı. "Üreticimiz bir yılda ne kadar enerji tüketeceğini bilmeli. Yüzde 15 zam gelmesi demek bizim maliyetlerimizin yüzde 15 şaşması demektir " diyerek şu açıklamayı yaptı:
"ÜRETİCİMİZ NE KADAR ENERJİ TÜKETECEĞİNİ BİLMELİ"
 “Yıllardan beri elektrik zaten tarımsal sulamanın ve abonelerin kangreni. Bildiğiniz gibi her ay elektriğe belirli yüzdelerde zam geliyor. En sonda yüzde 15 geldi. Tarımsal sulamada gerçekten elektriğin büyük girdi maliyeti var. Tabi büyük girdi maliyetinin diğer  gübre ve ilaçlamasında şu anda daha da zor durumda kalmış bulunuyor üreticimiz özellikle, tarımsal sulama yapan çeltik ve diğer sulama yapan tarımda elektrik kullanan üreticilerimiz. 
"BİZ ZAM YAPILMASIN DEMİYORUZ"
Bu anlamda bunun her ay zam gelecekse yetkililerden standart bir yıl boyu enflasyonu da ayarlayarak tek fiyat şeklinde yapılmalı. Biz zam yapılsın demiyoruz. Ama sulama yapacak üreticimizle bir yılda ne kadar enerji tüketeceğini de bilmesi gerekiyor. 
"ÜRETİCİYE KOLAYLIK SAĞLANMALI"
Ona göre maliyetlerini yapması gerektiğine inanıyoruz. Öyle düşünüyor üreticilerimizde, bize de serzenişleri bu şekilde. Yani yılda üç dört kere zam yapıldığında da maliyet hesaplamalarında üreticiye farklı rakamlar çıkıyor, bu da belirli kayıplara yol açıyor. Bunu yıllardan beri de söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Üreticimize gerekli kolaylıkların sağlanmasını da yetkililerden talep ediyoruz.
Bildiğiniz gibi geçen yıl hasat dönemi çeltik fiyatıyla, şu anki çeltik fiyat arasında bin Lira düşüş var. Ama elektriğe bundan önce yüzde 12 buçuk, yüzde 10 zamlar yapıldı. Geçen yıl 2 bin 200 Lira olan üre gübremiz bugün 4 bin 350 Liraya kadar dayanmıştır. Bu söylemi ben söylemiyorum, tamamen üreticilerimizin düşünceleri sonucu bana iletilen şekilde sizlere ifade ediyorum. 
MALİYETLERDE YÜZDE 15 ŞAŞTI
Bu anlamda yetkililerden enerji konusunda çözüm getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yılbaşından önce üretime başlamadan, ekime başlamadan fiyatı bir yıllık enflasyon bazında ayarlanırsa bizde biliriz enerjiye ne kadar para ödeyeceğimizi. Maliyetlerimizi de ona göre yaparız. Şu anda bizim bu ay elektriğe yüzde 15 zam gelmesi demek bizim maliyetlerimizin yüzde 15 şaşması demektir. Yetkililer bu konulara daha dikkatli yaklaşımlarını bekliyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke