ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Mutlaka aşı olmalıyız’
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, hızlı aşılamayla ancak hastalığın önüne geçilebileceğini yineleyerek, "Hastalığın yayılmasını önlemek için aşı olmalıyız" dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 28-07-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Mutlaka aşı olmalıyız’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, hızlı aşılamayla ancak hastalığın önüne geçilebileceğini yineleyerek, "Hastalığın yayılmasını önlemek için aşı olmalıyız" dedi. 
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, delta varyantının  orijinal alfa varyantına oranla bulaşıcılığının çok daha fazla olduğunu ve ağır hastalık yapma potansiyelinin daha fazla olduğunu vurguladı. Birçok insanın aşı konusunda yaşadığı kafa karışıklığının nedenlerini de paylaşan Prof. Dr. Altun, "Hastalığın yayılmasını önlemek için aşı olmalıyız" diyerek şunları kaydetti:
"AŞI OLMAK VATANDAŞLIK GÖREVİ"
"Koronavirüs enfeksiyo-nu sadece ülkemizi değil dünyayı tehdit eden bir hastalık. Bakıldığı zaman dünyadaki tüm ülkeler hızlı bir aşılama yapıyor. Aşı uygulaması ile bu hastalığın önüne öyle geçilecek. Bu tür komplo teorileri üretmek çip takılacak vesaire böyle bir şey yok. Türkiye'ye gelen tüm aşılar bu diğer ülkeler için de geçerli testten geçiriliyor o ülkenin sağlık bakanlığı sağlık otoritesi tıbbi cihaz kurumu diye bir kurum  var. Dolayısıyla orada inceleniyor. Iİnsan sağlığı açısından zararlı bir tarafı olsa tespit edilir. Hangi ülke kendi vatandaşına zararlı olan bir şeyi yapmaya çalışır. Bunun akılla mantıkla bağdaşan bir tarafı yoktur. Kaldı ki kısırlık yapıyor vesaire bu süreçte çıkan bilimsel makaleler var.  Hatta aşının sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı ve kısırlık yönünde böyle bir engeli olmadığı hatta iyileştirici etkisi olabileceği yönünde yayınlar var. Kaldı ki aşı olmak vatandaşlık görevi. Aşı olmak zorundayız.
"HASTALIĞIN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN AŞI OLMALIYIZ"
 Bir defa hastalığın yayılmasını önlemek için aşı olmak zorundayız. Hastalık ne kadar çok yayılıyor, ne kadar çok insana bulaşıyorsa bu süre içinde virüs mutasyon geçiyor. Yeni varyant suçlular oluşuyor. Dünyada hakim delta varyantı ilk çıktığında alfa varyantıydı. ülkemizde de yaklaşık yüzde 90 izole edilen delta varyantı. Ve bu delta varyantınında orijinal alfa varyantına oranla bulaşıcılığı çok daha fazla ağır hastalık yapma potansiyeli daha fazla. 
Sonuçta bizler vatandaş olarak hastalık tablosunun, bulaşların artmaması için bu aşıları olmak zorundayız. Kendi sağlığımız için de olmak zorundayız. çünkü aşı olan insanlar daha hafif klinik tablo ile bu hastalığı geçirebiliyor. Aşı yüzde yüz koruyucu değil. Koruyucu yüzde yüz olan bir aşı yok dünyada. Dolayısıyla bizler ağır hastalık tablosu geçirmemek ve ölümleri  azaltmak için bu aşıları olmak zorundayız. Aşı olmakla ilgili bir takım sıkıntılar aslında o tip komplo teorileri değil Sağlık Bakanlığı'nın başta yaptığı çelişkili ifadelerden kaynaklandığını düşünüyorum. şöyle ki hani o dönemde başka aşı bulamadı Türkiye Cumhuriyeti devleti bir tek Sinovac Çin menşeli aşı buldu. Bu aşıyla da önce sağlık çalışanları aşılandı. Ona bakarsanız sağlık çalışanları önce tehlikeye atıldı. Bu komploya göre hareket edersek öyle bir şey yok. Sonuçta kısıtlayıcı tedbirlerle birlikte 65 yaş üstü de dahil hastalığın artışı önlendi. Ölümler aşağıya doğru çekilmeye başlandı. Ancak bu aşının sonradan son dozunun üzerinden 3 ay geçtikten sonra koruyuculuğunun azaldığı tespit edildi. Faz-3 çalışmasındaki kişiler kontrolleri yapılırken onun üzerine Biontech aşısı geldi. Ve aşı yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanı yüreklilikle “ o zaman başka şansımız yoktu, böyle bir başarı elde ettik insanların ölmesini engellemeye çalıştık, şu anda dünyanın bakıldığında koruyuculuğu en yüksek olan aşıyla halkımızı aşılıyoruz” şeklinde halkın karşısında bilgilendirme yapmak lazımdı bunu kırmak için.
BULAŞ HIZI ARTTIKÇA  MUTASYON GEÇİRİYOR VARYANT SUÇLU OLUŞUYOR
İnsanların kafası karışık. İki doz aşı olundu, üçüncü doz niye olunuyor? Yüzde yüz koruyan bir aşı yok ki. Yeni bulunan bir hastalık. Aşı olmadık ne oldu giderek hastalık bulaşıyor. Bulaştıkça insandan insana bulaşıcı hızı arttıkça mutasyon geçiriyor, varyant suçlular oluşuyor. Yeni oluşan varyant türleri var olan aşıları etkisiz, yani onlara etki etmeyecek türler vardır. Bununda önüne geçmek işini aşı olmalıyız. Bu bireysel bir şey değil. Tetanoz aşısı olup olmamak kendi kararınız olabilir. Çünkü tetanoz bulaşan bir hastalık değil.  
HER BİREYİN HASTALIĞI GEÇİRME VE TAŞIMA POTANSİYELİ VAR
Her bireyin hastalığı geçirme ve taşıma potansiyeli vardır. Bunu önlemek zorundayız. Aksi halde bu hastalıktan kurtulamayız. Şu anda uygulamada kullanılan Biontech aşıları delta varyantına karşı 2 doz aşı yapıldığında yüzde 88 koruyuculuğu var. Bu şu anlama geliyor hiç aşı olmamış yüz kişi hastalanırken 2 doz Biontech aşısı olanlarda sadece 12'si hasta oluyor. Delta varyant virüsün şekil değiştirmiş hali. Coronavirüs türü. O yüzden aşı etkili. Etkili olmayan bir aşıyı niye bir ülke, vatandaşına yapsın ki? Mutlaka aşı olmalıyız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama