ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeğinde beklenti '6 bin lira'
Mevsiminde aldığı yağışlarla Buğday'da yüzü gülen Trakya çiftçisi, sarı altın Ayçiçeği'nde hasat için gün sayarken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, alım fiyatı beklentilerinin ton başına 6 bin lira olduğunu belirtti… 
Haberin Yayın Tarihi: 28-07-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeğinde beklenti '6 bin lira'

Olgay GÜLER
Mevsiminde aldığı yağışlarla Buğday'da yüzü gülen Trakya çiftçisi, sarı altın Ayçiçeği'nde hasat için gün sayarken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, alım fiyatı beklentilerinin ton başına 6 bin lira olduğunu belirtti.
Trakya çiftçisinin yağlı tohumlar bitkilerindeki en büyük geçim kaynaklarından Ayçiçeği'nde hasadın başlamasına kısa süre kala çiftçi de açıklanacak alım fiyatlarını bekliyor. Konuyla ilgili beklentilerini paylaşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçinin yüzde yüzün üzerinde artan maliyetlerine dikkat çekti. Gübre fiyatlarındaki artışın çok yüksek olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, yüzde 40 yağlı ayçiçeğinde ton başına fiyatın 6 bin lira olması gerektiğini ifade etti. 
'BU YIL ÜRETİM ARTTI' 
Geçtiğimiz yıl, fiyatı en çok konuşulan ürünün ayçiçeği olduğuna dikkat çeken Gaytancıoğlu, “Geçen sene 6-7 liradan 1 litre Ayçiçeği satılırken, en son 18-20 liradan satılmaya başlandı. 360 dolarla başladı ton fiyatı 760 dolar ile bitti ithalat fiyatı. Dünya'da da kuraklık vardı, dünyada da üretim azalması oldu, buna bir tepki gösterdi üreticiler, ayçiçeğinde ciddi bir üretim artışı var bu sene. Geçen sene 1 milyon 300 bin ton üretim varken şu anda 1 milyon 700 bin tonları geçmeyi ümit ediyoruz çünkü bölge iyi bir yağış aldı. Türkiye'nin de ihtiyacı 2,5 milyon ton. Geçen sene 1 buçuk milyon ton aşağı yukarı ithalat yaptık, 1 milyar dolardan 2 milyar dolara çıktı ithalat faturamız fiyat artışından dolayı” dedi. 
'YÜZDE 40 YAĞLI AYÇİÇEĞİ TON BAŞINA 6 BİN LİRA OLMALI' 
1 Haziran itibariyle ayçiçeğinde gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki gösteren Gaytancıoğlu, “Hükümeti yıllardır uyarıyoruz. Paramızı dışarı harcamayalım, çiftçimize verelim. Çiftçimiz bu sene üretiyor ama hükümet maalesef 1 Haziran itibariyle gümrük vergisini yüzde 27'den sıfıra çekti. Bu ne demek? Ton başına 150 dolar dünya daha ucuz demek. Bu ayağımıza kurşun sıkmaktır. Şu anda dünya borsalarında 550 dolar civarında 1 ton ayçiçeği. Yani 550 ile 9'u çap yaklaşık 4-5 liraya geliyor. Şu anda zaten Çukurova bölgesinde hasat başladı ve 4-4,5 liralardan gidiyor Ayçiçeği. Biz CHP olarak yüzde 40 yağlı 1 ton ayçiçeğinin 6 bin lira olmasını istiyoruz. Yani 1 kilosu 6 lira olmalı. Bununla ilgili çok önemli gerekçelerimiz var çünkü geçen sene 1800 lira olan ürün gübresi 5 bin liraya ulaşmış durumda ve yok. Yani yüzde 100'ü bulan bir maliyet var” diye konuştu. 
'DESTEKLEMELER SÜRATLE 1 LİRA OLMALI' 
Türkiye'de bu yıl ciddi bir üretim artışı olduğuna da vurgu yapan Gaytancıoğlu, “Dünyada fiyatlar 500 dolarlarda, Türkiye'de de ciddi bir üretim artışı var, bu üretim artışını böyle giderse 2 sene sonra sıfır ithalatla kapatabiliriz. Yani kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliriz. Bir defa ayçiçeğinin kilogram başına 50 kuruş olan desteğini süratle 1 liraya çıkarmamız lazım. CHP iktidar olduğu gün ilk 1 hafta içerisinde bu destekleri 2 katına çıkartacağız. Gübrenin fiyatlarını yarı yarıya ucuzlatacağız. Ayçiçeğindeki fiyat beklentimiz 6 lira, 1 lira da desteklemesi 7 lira olmalı. Desteklemenin de öyle 1 sene sonra değil 45 gün içerisinde hesaba yatması. Gümrük vergisi de yüzde 27'ye geri çekilmeli ve üretici korunmalı. Üretici malını satsın, Ocak ayından sonra yine gümrük vergilerini sıfıra çekebilirler” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke