ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
DOĞA-DER'den 'doğa' çağrısı
Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği genel kurulunu yarın yaparken, denizleri kirleten, gölleri öldüren, Gala Gölü'nü gittikçe daraltan, çeltik alanlarını ilaçlarla ya da anız yakarak sadece 5 yıl içinde artık eski verimsiz bataklıklara, sazlıklara dönüştüren anlayışa "dur!" demek için örgütlü ve güçlü olunması konusunda çağrıda bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 28-07-2021 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
DOĞA-DER'den 'doğa' çağrısı

Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (DOĞA-DER) genel kurulunu yarın yaparken, denizleri kirleten, gölleri öldüren, Gala Gölü'nü gittikçe daraltan, çeltik alanlarını ilaçlarla ya da anız yakarak sadece 5 yıl içinde artık eski verimsiz bataklıklara, sazlıklara dönüştüren anlayışa "dur!" demek için örgütlü ve güçlü olunması konusunda çağrıda bulundu.
DOĞA-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş De-miray, kongre öncesi 2021-2022 Çalışma Programı'nı paylaşırken, yönetime tekrar talip olduklarını belirtti ve yarın seçilecek olan yeni Dernek Yönetimine şimdi-den başarılar diledi. Demiray'ın paylaştığı taslak çalışma programında şunlara yer verildi:
“1. Yeni çıkan Sokak Hayvanları ile ilgili yasanın incelenerek getirilen yenilikler varsa bu yeniliklerin derhal yaşama geçirilmesi konusunda çalışmak önceliklidir.
2. Belediyemizin önem verdiği ve şimdiden yenilerini planlamaya başladığını izlediğimiz kısırlaştırma çalışmaları konusunda Dernek olarak desteğimiz devam edecektir.
3. Belediye Başkanı'mızın sokak hayvanları için söz verdiği, daha kullanışlı bir prefabrik bakım, tedavi ve kısırlaştırma ünitesi için umutlu beklentimizi sürdüreceğiz.
4. Sokak hayvanlarının Ekim - Nisan arasında, kış şartlarında beslenmesi konusunda elbette geri çekilmeyeceğiz. Ne var ki günün yaşam koşulları bağışçılarımız için eskisi kadar cömert olamayacaklarını gösterdiği gibi artan kuru mama fiyatları yönetimimizi şimdiden ciddiyetle düşündürmektedir. O nedenle yeni bağışçılar bulmak zorundayız. Bu konuda tüm üyelerimizi bağışçı bulma konusunda destek olmaya çağırıyoruz.
5. Önümüzdeki günlerde bir dizi etkinlerle özellikle çocuklarımıza dönük eğlenceli eğitim çalışmaları planlanmıştır. Bu konuda Belediyemizin ve Kaymakamlığımızın destek ve izinlerini de alabilirsek özellikle Eylül ayında Nilay Tezsay ile Çocuk Caz Konseri'ni ve yine o dönemde Çocuk Kitapları yazarı Tolga Öztorun ile söyleşi ve imza etkinliğimizi izleyebileceğiz.
6. Yine çocuklarımız için geçmiş yıllarda Kartopu Derneği bünyesinde yapılan Resim, müzik, dans ve tiyatro atölyeleri için hazırlıklarımız da sürüyor. Bu etkinliği bu defa 2 dernek olarak birlikte başarabiliriz..
7. Yıl içinde Gala Gölü Kuşları ve Gala Gölü'nün Ekosistem içindeki yerini konu alan bir söyleşi için Sn. Ergün Bacak ve/veya Sn. Dilek Geçit konuğumuz olacaklar..
8. Muhtemelen Ağustos ayı içerisinde Enez ve çevresinin yeraltı suları potansiyeli, sorunları, çeltik Tarlalarındaki bilinçsiz yapılan tarımın verdiği alarm konularında Hidroloji Mühendisimiz Ali Osman KORKMAZ ve Eski DSİ mühendislerinden Sn. Hüseyin Erkin'in katılacağı bir ya da iki toplantı düzenliyoruz.
9. Acil olarak yapa-cağımız bir toplantı ile anız yakılması konusundaki eylem planımızı belirle-yeceğiz. Bu konuda valiliğe yazarak talep ettiğimiz kı-sırlaştırma, Anız yakılması, Gala Gölü Havzası'nın gittikçe daraltılması, Gala Gölü'nde uygulanmakta olan projenin içeriği konularında bilgilendirme isteğimize henüz yanıt verilmemiştir. Takipçisi olacağız.
10. Enez'in temizlik ve çöp sorununu Kaymakamlık ve Belediye ilgilileri ile başlattığımız çözüm ve projeler üretme çabamızı hızlandıracağız.. Enez'i mutlaka tertemiz yapmanın çarelerini arayacağız.
11. Eylül ayında halka açık bir toplantı yaparak geçtiğimiz sezonun doğa, çevre ve temizlik açısından değerlendirilmesini konuşacağız.
12. Başta Saros'un katledilmesi anlamına geldiğini düşündüğümüz FSRU Liman inşaatı olmak üzere çevremizdeki doğa ve çevre sorunlarına, gaza gelmeden, ön yargılı davranmadan araştırıp inceledikten sonra gerekirse karşı çıkmaya, bu konuda yasal eylemler yapanlara yasal çerçevede destek olmaya devam edeceğiz.
Bu sorunların sahibi yalnızca bu derneğin 70-80 üyesi değildir. Bu konular hoşça vakit geçirmek ve hobi olarak düşünülemez. Çözümleri sadece Dernekten, yerel yönetimlerden bekleyerek sorumluluktan kurtulamayız. Yere atılan her izmarit ve her çöp, denize akan her litre bulaşık suyu, sadece bugünü değil, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini kirletmektedir..
Denizlerimizi kirleten, Göllerimizi öldüren, Gala Gölü'nü gittikçe daraltan, çeltik alanlarını ilaçlarla, ya da anız yakarak sadece 5 yıl içinde artık eski verimsiz bataklıklara, sazlıklara dönüştüren anlayışa DUR demek için örgütlü ve güçlü olmalıyız. 
Bu uğurda harcayacağımız her emek ve her kuruş çocuklarımızın istikbaline bir yatırımdır. 
'Ne fark eder ki ?' dememeliyiz. Çağrımız budur…
Ne yazık ki bu konularda geç bile kaldık.. Ama hiç yoksa kurtarılabilecekler için çaba sarf etmeliyiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama