ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Roman gence ‘Romanesce’
Dünya'da romanların konuştuğu dil olan 33 harften oluşan Romanes alfabesinin ağırlıklı olarak yer alacağı iki günlük Roman Gençlik Akademisi Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde 31 Temmuz Cumartesi günü başlayacak…
Haberin Yayın Tarihi: 29-07-2021 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Roman gence ‘Romanesce’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Dünya'da romanların konuştuğu dil olan 33 harften oluşan Romanes alfabesinin ağırlıklı olarak yer alacağı iki günlük Roman Gençlik Akademisi Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde 31 Temmuz Cumartesi günü başlayacak. Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu'nun katılımıyla çalıştayın lansman toplantısı Romacted Çocuk Evi'nde yapıldı.
Avrupa Birliği GoForYouth programı kapsamında, Gençlik Örgütleri Forumu yürütücülüğünde, Roman Gençlik Derneği ve Edirne Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Roman Gençlik Akademisi 31 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Hristo Kyuchukov, Prof. Dr. Emine Dingeç, Dr. Biser Alekov'un da katılacağı çalıştay Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde 31 Temmuz Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak. Çalıştayın lansman toplantısı Romacted Çocuk Evi'nde yapıldı.
ROMAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE ROMAN SEMİNERİ 
Roman Gençlik Derneği Başkanı Selçuk Karadeniz, Avrupa Birliği GoForYouth programı kapsamında, Gençlik Örgütleri Forumu yürütücülüğünde, Roman Gençlik Derneği ve Edirne Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Roman Gençlik Akademisi'me ilişkin bilgilendirme yaptı. Karadeniz şunları aktardı:
"31 Temmuz - 1 Ağustos tarihlerinde Roman Akademik Gençlik Buluşmasını yapacağız. Roman Dili ve Kültürü Çalıştayı olacak. İki gün boyunca 12 ilden katılımcılar bizimle olacak. Katılımcılarla 1 Şubat - 1 Mayıs tarihleri arasında online olarak 10 ders yapıldı. Dünya'da romanların konuştuğu bir dil var ve Romanes alfabesi var. Romanes alfabesi 33 harften oluşuyor. Gençlerimizin bu dili konuşamadığını tek tük konuşulduğunu fark ettik. Çalışmanın ikinci ayağı Edirne'de olacak. Edirne Belediyesi desteğiyle bir çalıştay yapıyoruz. Öğrencilerle beraber Roman dili üzerine neler yapabileceğimizi tartışacağız. Anketler dağıtılacak. Ekmek, su, git, gel gibi günlük hayatta kullanılan kelimelerin kendi bölgelerinde Roman mahallelerinde nasıl söylendiği ile ilgili çalışmalar yapılıp sonunda Türkiye'de Romanes Grammer kitabının çıkartılması planlanıyor."
"ÇOK HEYECANLIYIZ"
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da konuşmasında şunlara yer verdi:
“Edirne Belediyesi olarak çok uzun zamandır roman mahallelerinde dezavantajlı gruplarla çalışıyorum. Bu konuda Edirne'de gerçekten dernekler sivil toplum örgütleri ile bir yol aldık. Pandemiden önce tiyatro okuma etkinliği gibi çocuklarımız ile etkinlikler yapıyorduk. Pandemide zoom üzerinden eğitim yapalım dedik. Trakya Üniversitesi Enstitüsünde Romanlar adlı kitabı var. Biz  olarak çok heyecanlıyız. Halkımızı Cumartesi günü saat 10'da Halk Eğitim'de yapacağımız çalıştaya davet ediyoruz. Orada romanların tarihleri, kökenleri, göç yolları, dilleri, eğitimleri ve gelenekleri ile ilgili bizlere bilgiler verilecek. 
"DİLİMİZİ YAŞATACAĞIZ"
Edirne Dernekler Federasyonu Başkanı Çetin Örs de "Dilimizi yaşatacağız" dedi ve şöyle konuştu:
"Söz konusu çalışmanın büyük faydasını gördüm. Roman dili artık unutulmaya yüz tutmuş bir dildir. Yaşlılarımız vefat edince bu dili bize öğretecek kimse kalmadı. Hristo Hocamız'dan bazı bilgilerle tekrardan yaşatmaya çalışacağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke