ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne tekrar turuncu!
Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 'en az 1 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü' tablosunda yüzde 78.2 ile mavi kategoride dördüncü sırada yer alan Edirne, 17 23 Temmuz haftalık vaka sayısında ise yüz binde 63,47 ile Trakya bölgesinin en yüksek vaka sayısına sahip il oldu… Bir önceki haritada, ülke genelinde enaz vaka görülen 19'uncu il olan Edirne, ortaya çıkan yaklaşık 3 kat artış sonucu enaz vakada 48'inci sıraya kadar geriledi ve risk haritasında yeniden turuncuyu gördü…
Haberin Yayın Tarihi: 29-07-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne tekrar turuncu!

Olgay GÜLER
Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 'en az 1 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü' tablosunda Edirne, yüzde 78.2 ile mavi kategoride dördüncü sırada yer alırken, 17  23 Temmuz haftalık vaka sayısında ise yüz binde 63,47 ile Trakya bölgesinin en yüksek vaka sayısına sahip il oldu. Bir önceki haritada, ülke genelinde enaz vaka görülen 19'uncu il olan Edirne, ortaya çıkan artışla sonucu enaz vakada 48'inci sırada yer aldı 
Edirne, Sağlık Bakanlığı'nın 27 Temmuz tarihli yayınladığı 'en az 1 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü' tablosunda yüzde 78.2 ile dördüncü sırada yer aldı. Bakanlığın haftalık koronavirüs tablosunda ise serhat şehri vaka sayısı yüz binde 24.52 olan Edirne, 17-23 Temmuz haftasında 63.47'ye yükseldi. Trakya'da en çok vakanın görüldüğü Edirne'de, İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım vatandaşlara maske ve mesafe konusunda çağrıda bulundu. Kentte vatandaşların aşıya yüksek katılım gösterdiğini dile getiren Yıldırım, özellikle 18-30 yaş arasına aşı olmaları konusunda tavsiyede bulundu. Yıldırım, Kapıkule Sınır Kapısı'nda kurulan aşılama noktasında da aşılamanın hızla devam ettiğini kaydetti. 
'SAĞLIK VE MUTLU GÜNLER GÖREBİLMEK İÇİN AŞI OLUNMALI' 
Edirne halkının aşı konusunda çok duyarlı olduğunu belirten Yıldırım, “Sağolsun Edirne halkımız çok duyarlı, aşılarını oluyorlar, olmaya devam ediyorlar. Ama biz özellikle 18  30 yaş grubu arasındaki kardeşlerimizin aşıya daha fazla teveccüh etmesini istiyoruz. Evet aşı koronavirüsün bulaşmasını engellemeyebilir ama aşı sizin hasta olup yoğun bakıma yatmanızı, ölmenizi engeller. Zaten sağlıkta kuraldır, eğer hastalık sizi öldürmüyorsa şifa ile iyileşebiliyorsanız ortada sorun kalmayacaktır, pandemi bitecektir. Sırf bu yüzden kesinlikle hepimizin aşılarımızı olmamız lazım. Özellikle 18  30 yaş arasındaki genç kardeşlerimizin daha sağlıklı, mutlu ve sosyal günleri görmeleri için muhakkak aşılarını olmaları gerekiyor. Bu hem vatandaş olarak hem de milli sorunumuz, hem de kendi geleceğimiz için büyük sorumluluktur” dedi. 
'AŞI OLDUK DİYE KURALLARA UYMAMAZLIK YAPMAYALIM' 
Aşı olduktan sonra rehavete kapılmama konusunda da uyarılarda bulunan Yıldırım, “Aşılarımızı olurken de asla şunu yapmayalım, aşı olduk diye maskemizi çıkarmayalım, ya da aşı olduk diye sosyal mesafeye uymamazlık yapmayalım. Aşı da olsak, özellikle kapalı alanlarda muhakkak maskemizi takacağız, sosyal mesafemize çok dikkat edeceğiz, yine bütün tedbir kurallarına uyacağız. Belli bir aşı düzeyine geldikten sonra bütün ülke olarak bu pandemiyle baş edebilmiş ve sonuçlandırmış olacağız. Yüksek aşı düzeylerine ulaşmış olmak tedbirlere uymamak manasına gelmesin, kesinlikle özellikle sosyal mesafe ve maske tedbirlerine uymak zorundayız. Biraz daha sabırlı olmak sorundayız” diye konuştu. 
'KAPIKULE'DE DE AŞILAMA HIZLA DEVAM EDİYOR' 
Kapıkule Sınır Kapısı'nda kurulan mobil aşı merkezinde de aşılamanın hızla devam ettiğini dile getiren Yıldırım, “Kapıkule, yurt dışından gelen Türk vatandaşları-mıza öncelikle hizmet sunulmak için kuruldu ama tüm Edirne'den de teveccüh var. Orada da aşılarımız fena gitmiyor. Daha yüksek düzey-de olmasını bekliyorduk ama yine de orada da hızlı şekilde aşılamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
VAKA SAYILARI
1723 Temmuz tarihleri arasındaki illere göre her 100 bin kişide görülen tabloya göre İstanbul da dahil olmak üzere Edirne ve komşu illerdeki vaka sayıları şöyleydi:
İstanbul 88,19
Edirne 63,47
Kırklareli 49,49 
Edirne 63,47
Çanakkale 31,21
Tekirdağ 27,25
1016 Temmuz tarihleri arasındaki illere göre her 100 bin kişide görülen tabloya göre İstanbul da dahil olmak üzere Edirne ve komşu illerdeki vaka sayıları şöyleydi:
İstanbul 75,12
Kırklareli 34,48 
Edirne 24,52
Çanakkale 21,57
Tekirdağ 20,88
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke