ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sarayın gülü: Edirne
Edirne Gülü, Trakya Üniversitesi tarafından doğduğu ve yayıldığı topraklarda bilimsel metotla yeniden yetiştirilmeye başlandı… Edirne'den Balkanların dört bir yanına yayılan Edirne Gülü'nün yeniden canlanması için Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan 5 dönümlük araziye 1.500 adet gülü fidanı ekilerek “Edirne Gülü Bahçesi” oluşturuldu…
Haberin Yayın Tarihi: 30-07-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sarayın gülü: Edirne

Edirne Gülü, Trakya Üniversitesi tarafından doğduğu ve yayıldığı topraklarda bilimsel metotla yeniden yetiştirilmeye başlandı.
Edirne'nin kültür mirasçısı Trakya Üniversitesi, bir kültürel değeri daha gün yüzüne çıkarıyor. Edirne Gülünün ve sanayi gülü yetiştiriciliğinin yeniden canlanması için demonstrasyon çalışmalarına devam eden Trakya Üniversitesi tarafından Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan 5 dönümlük araziye 1.500 adet gülü fidanı ekerek “Edirne Gülü Bah-çesi” oluşturuldu.
Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, çiçek yetiştiriciliği sahasında Edirne de yeni bir dönem başlatmayı hedeflediklerini belirterek, “Tarihî kayıtlar Edirne'nin Osmanlı Devleti zamanında gül ve gülcülük merkezi olduğunu göstermektedir. Edirne gülünün 17. yüzyılın sonunda Bulgaristan'a, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Bulgaristan'dan göç eden Türkler aracılığı ile İstanbul, Balıkesir, Bursa, İzmir, Isparta ve Burdur yöresine getirildiği bilinmektedir. Ancak savaş-lar ve göçler nedeniyle Edirne'de gül tarımı kaybolmuştur. Trakya Üniversitesi olarak bizler de gülü, doğduğu ve yayıldığı topraklara yeniden bir değer olarak kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.
Rektör Tabakoğlu: Edirne Sarayı'yla birlikte sarayın süsü gül de Edirne'de yükselecek
Doğduğu topraklardan yurdun ve Balkanların dört bir yanına yayılan Edirne gülünün yeniden Trakya Üniversitesinin örnek bahçesi ile kent kimliğine kazandırılacağını ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bu kazanımın sadece kent kimliği ile sınırlı kalmayacak, tarım ve tarıma bağlı sanayi üretimi ile istihdama da katkı sağlayacaktır. Gülcülük yeniden doğduğu topraklara geri dönerek kültür hayatımıza da etki edecektir. Edirne Sarayı yaygın olarak gül ekilen bir yerdi. Şanlı tarihimizde Edirne Sarayı'ndan yükselen gül kokusunun kaynağı bu topraklardı. Trakya Üniversitesi olarak bir yandan Edirne Sarayı'nı tekrar yükseltirken bir yandan da o sarayın süsü, kokusu Edirne gülünü de yine bu güzel şehirde açtıracağız. Belki de ektiğimiz güllerin yerinde yıllar öncesinde de atalarımızın ektiği güller vardı. Biz aslında bir tarihi yeniden diriltiyoruz.” dedi.
Gülün medeniyetimiz açısından da önemli olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Gül, Hz. Peygamberimizi de sembolüdür. Gülün kokusunu O'ndan aldığına dair hoş bir kıssa da vardır. Şiirimizde, tarihimizde, genç kızların çeyiz süslemelerinde kısacası hayatımızın her alanında gül ve güle ait bir ayrıntı vardır. İnşallah bizler de yeniden gülü ve gülcülüğü Edirne'nin kültür ve medeniyet hayatına tekrar kazandırıp Edirne'nin dört bir yanını gül kokusu ile saracağız.” şeklinde konuştu.
Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan 5 dönümlük arazide ekili 1.500 adet gül fidanından oluşan “Edirne Gülü Bahçesi” ilerleyen dönemlerde farklı türlerde gül fideleriyle genişletilecek.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke