ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Cehalet koronadan kötü’
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Covid 19 salgınıyla mücadele kapsamında en büyük zararı eğitimin gördüğünü açıkladı…
Haberin Yayın Tarihi: 30-07-2021 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Cehalet koronadan kötü’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Covid 19 salgınıyla mücadele kapsamında en büyük zararı eğitimin gördüğünü açıkladı. Prof. Dr. Altun,"Cehalet Korona'dan çok daha kötü" dedi.
Pandemi sürecinde gözleryine okullara çevrildi. Eğitim camiası, öğrenciler, veliler kadar esnaf ve toplumun büyük kesimi, birçok sektör okullar açılmasını istiyor. 'Cehalet Korona'dan çok daha kötü' diyen Prof. Dr. Gürcan Altun da okulların açılması, tüm öğretmen, okul çalışanlarının ikinci doz aşılarının bitmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Altun konuyla ilgili olarak şunları aktardı:
"12 YAŞ ÜZERİ TÜM ÇOCUKLAR AŞILANMALI"
"Geçen bir buçuk yıl içinde en büyük zarar eğitim sektöründe oldu. Cehalet aslında bakıldığında Corona'dan çok daha kötü bir şey. Mutlaka bakıldığında okulların açılması gerekiyor. Eylül ayına kadar bütün öğretmenlerin, okul çalışanlarının ikinci doz aşılarının bitmesi ve dünyada şu anda 12 yaş üzerinde gençlerin aşılanmasına başlandı. Ülkemiz içinde bir an evvel bu yönde karar alınıp okul çağındaki 12 yaş üstü çocukların hepsinin aşılanması gerekiyor. Okullarımızın açık tutulması gerekiyor. Bu süreçte hem gençlerimizin kaybettikleri süreler ülkemiz açısından da bir sıkıntı eğitimdeki eksiklikleri nedeniyle, hem de kapalı kalmak nedeniyle bu çocuklarda ortaya çıkan bir takım ruhsal sorunlar var. O yüzden gençlerin etkilenmemesi için bu mutlaka önemli. Bir takım stratejileri de Sağlık Bakanlığı okullar için koymalı. Her okul için belli örnekler belirlenip iki haftada bir test alınıp bakılması vesaire bir takım şeylerle nasıl izleyecekleri yönünde politika belirliyor olmalı. 
UYGULAMALI EĞİTİMLERDEKİ SIKINTI
Ne yazık ki bu süreçte olabiliyor bunlar. Şöyle ki aslında uygulamalı eğitim görülen Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültelerindeki öğrenciler kendi alanındaki uygulamalarla ilgili eğitimler için çağrıldılar. Bu yönde de bir karar vardı. Tabi ki öğrencilerin kalabalık oluşu, o uygulamaları yapabilmek adına sıkıntı yaratıyor. Olması gereken mezuniyet sonrası bir takım eğitimler düzenleyerek yeni mezun olan o alandaki meslektaşlarının bilgi ve beceri eksikliklerinin neler olduğunu saptayıp, bu yönde mezuniyet sonrası bunları giderme yolunu tercih etmeliler. 
"VAKA SAYISI ENDİŞELİ BOYUTA GİDİYOR"
Şu anda eğitim almak anayasal hak. Ama bir de dünyayı tehdit eden bir hastalık var. Sağlık Bakanlığı ilkeler belirlemek zorunda. 1 Temmuz sonrası biliyorsunuz vaka sayısı 4-5'e katlandı. Endişeli boyuta gidiyor. Böyle giderse zaten Ağustos'un 10'unda 50 binli rakamları görürüz.
"AŞI KARNESİ SORGULAMASI GETİRİLMELİ"
Burada belli mekanlar konser salonu, sinemaya giriş, spor müsabaka yerleri gibi kapalı mekan yada toplu mekanlara girişlerde  mutlaka aşı karnesi sorgulaması getirilmek zorunda. Aksi halde bunlar hep sıkıntı yaratır. En az 2 doz aşısını olmuş bunu belgeleyebilen insanların girişlerine izin verilmesi lazım. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Sosyal medyadan kirli bilgilerle kafalarında bir şey oluşması yerine bu alandaki meslek örgütlerinin açıklamalarına itibar etmeliler. 
"GENÇLER AŞILANMALI"
Eğer eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorlarsa, sağlıklarının iyi olmasını istiyorlarsa aşı olmak durumundalar. YÖK bir düzenleme yapacaktır. Aşı olmaya teşvik amaçlı böyle bir şey getirilebilinir mi getirilebilir. Böyle durumlarda bireysel tercih değil zorunluk haline getirilmesi gerekiyor. Maske, mesafe, hijyen, aşı ama en temel aşı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke