ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Velilere 'aşı' çağrısı
Edirne Valisi Ekrem Canalp okulların açılmasına sayılı günler kala velilere çağrıda bulunarak, çocuklarını gönül rahatlığıyla okullara gönderebileceklerini belirtti...   Aşılamanın en etkili silah olduğunu belirten Vali Canalp, "Aşılama yaşı gelmiş olan evlatlarımızı da aşılatmada herhangi bir tereddüt yaşamayalım. Sağlık Bakanlığı'nın tanımlamış olduğu aşı grubunda yer alıyorlarsa onların da aşılanması noktasında bütün velilerimiz de gerekli hassasiyeti göstermeye devam etsinler" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 26-08-2021 06:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Velilere 'aşı' çağrısı

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde en az 1 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü oranında üçüncü sırada bulunan Edirne'de, Vali Ekrem Canalp önemli olan noktanın mümkün mertebe en fazla sayıda vatandaşı aşılamak olduğunu belirtti.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, aşılama ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir programda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Canalp, özellikle aşılamanın bir yarış olmadığını belirterek, önemli olanın mümkün olduğu kadar fazla insanı aşılamak olduğunu dile getirdi. Aşılamanın en etkili silah olduğunu belirten Vali Canalp, "Yapmış olduğumuz her aşılamayla bizim yoğun bakımlara gidecek insan sayımız azalacak. Hastanelere gidecek insan sayımız azalacak. En kıymetlisi de kaybedeceğimiz insan sayısı ortadan kalkacak" dedi. 
'YAPTIĞIMIZ HER AŞIYLA YOĞUN BAKIMA GİDEN İNSAN SAYISI AZALACAK' 
Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'deki aşılama oranlarını hem Türkiye çapında hem de il bazında güncel olarak sürekli yayınladığını hatırlatan Vali Canalp, "Sağlık Bakanlığımız Türkiye'deki aşılama oranlarını hem Türkiye çapında hem de il bazında güncel olarak sürekli yayınlıyor. Biz hali hazırda Türkiye'de en fazla birinci doz aşılama yapan 3. İl durumundayız. Geçmişte pek çok haftada Türkiye'de en fazla birinci doz aşılama yapan il konumunda olduğumuz zamanlarda olmuştu. Bu bizim açımızdan bir yarış değil ama önemli olan nokta mümkün mertebe en fazla sayıda vatandaşımızın aşılanıyor olmasıdır. Yapmış olduğumuz her aşılamayla bizim yoğun bakımlara gidecek insan sayımız azalacak. Hastanelere gidecek insan sayımız azalacak. En kıymetlisi de kaybedeceğimiz insan sayısı ortadan kalkacak" dedi. 
'AŞILAMA ELİMİZDEKİ EN ETKİLİ SİLAH' 
Başlangıcından itibaren aşılama işlemini Edirne olarak çok ciddiye aldıklarını ifade eden Canalp, "Bunun içinde yapmış olduğumuz çok farklı uygulamalar vardı. Bunlardan biri çağrı merkezi kurmak suretiyle vatandaşlarımızı bire bir arayıp onlara kendileri yerine randevu almak suretiyle böyle bir sistem kurmuştuk. Çağrı merkezlerinin çok faydasını gördük. Özellikle köylerde yaşayan vatandaşlarımızı arayarak onların yerine randevu almamız bizim aşılama sayılarımızı yukarıya çıkarmamızda fayda sağladı. Aynı zamanda aşılama ekiplerimiz köy köy , mahalle mahalle gezmek suretiyle de yine aynı şekilde aşılama yaptılar. Şu anda da sağlık ekiplerimiz köy köy, mahalle mahalle gezmek suretiyle de vatandaşlarımızı aşılamaya devam ediyorlar. Buradan bütün muhtarlarımıza tekrar bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen herkes bu işi sahiplensin. Aşılama konusu Kovid-19 ile mücadelede elimizdeki en etkili silahtır. En etkili silahı en iyi şekilde kullanmak için hepimiz lütfen çabamızı ve gayretimizi devam ettirelim" şeklinde konuştu. 
'ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER AŞILIYSA KORKMAMIZA GEREK YOK' 
1 Eylül itibariyle başlayacak yeni eğitim-öğretim yılına da dikkat çeken Vali CAnalp, "Türkiye'nin her vilayetinden Edirne'ye okumak için öğrencilerimiz de gelmiş olacaklar. Bu öğrencilerimiz geldiği zaman da aşılama oranlarında azalma var ise bunlarla ilgilide hemen seri şekilde çalışma yapmak suretiyle yine aşılama oranlarını yükseltmek durumundayız. 40 bin öğrenci dışarıdan gelecek bu sayı çok önemli bir rakamdır. Bu rakamın da toplam aşılama oranları içerisinde de mutlaka yeniden bir değerlendirme yapmamızı gerekli kılacaktır. Önemli olan nokta şu okulları, üniversiteleri açtığımız zamanda eğer insanlarımız aşılıysa, öğrencilerimiz aşılıysa, öğretim üyelerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz aşılıysa bizim korkmamızı gerektirecek hiçbir husus yoktur. Nitekim şu anda vaka sayılarından daha ziyade temel olarak bakmamız gereken nokta aşılama sayılarımızdır" diye konuştu. 
'ÖĞRENCİLERİ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA OKULLARA GÖNDEREBİLİRLER' 
Velilerin herhangi bir endişe duymamaları gerektiğini kaydeden Vali Canalp, "Herhangi bir endişeye mahal bir durum yok. Okullarımızla ilgili alınması gereken her türlü tedbiri en üst düzeyde alıyoruz. Velilerimiz hiç kaygı durmasınlar, öğrencilerimiz gönül rahatlığı içerisinde okullarımıza gönderebilirler. Buradan bütün velilerimize de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Aşılama yaşı gelmiş olan evlatlarımızı da aşılatmada herhangi bir tereddüt yaşamayalım. Sağlık Bakanlığının tanımlamış olduğu aşı grubunda yer alıyorlarsa onlarında aşılanması noktasında bütün velilerimizde gerekli hassasiyeti göstermeye devam etsinler" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama