ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Eğitim düzeni iflas etmiştir’
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, eğitim konusunun ülkenin en önemli kanayan yarası olduğunu belirterek, çevresini ve dünyayı tanıyan örnek nesiller yetiştirmenin eğitimin ana gayelerinden olması gerektiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 03-09-2021 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Eğitim düzeni iflas etmiştir’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, eğitim konusunun ülkenin en önemli kanayan yarası olduğunu belirterek, çevresini ve dünyayı tanıyan örnek nesiller yetiştirmenin eğitimin ana gayelerinden olması gerektiğini bildirdi. 
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş yüz yüze eğitim öğretim dönemi öncesi basın toplantısı düzenledi ve eğitimi; aile, sosyal çevre, medya ve okul olmak üzere dört önemli unsuru ele alarak konuştu. Yönetme sorumluluğu taşıyanlara seslenen İriş, "Artık lütfen kabul edin. Mevcut eğitim düzeni sınıfta kalmıştır" dedi ve şu açıklamayı yaptı:
"Bir eğitim, öğretim yılına daha giriyoruz. İlk, orta ve liseye giden öğrencilerimiz 20 milyon civarında. Üniversite öğrencileriyle beraber bu sayı 25 milyonu aşıyor. Yani nüfusumuzun üçte birine yakın bir ölümü okullara başlıyor.  Bu vesile ile öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyoruz. Öğrenciler kadar heyecan taşıyan bütün velilerimize de hayırlı olmasını diliyoruz.
 Dünyada ve ülkemizde; hayatımızın tamamında olduğu gibi eğitim camiasında da zor bir dönem geçirildi. İki yıla yakın zamandan beri okullarımız büyük ölçüde kapalı kaldı. Herkes gibi öğrencilerimiz de hayatlarında kısıtlamalara maruz kaldılar. Şimdi inşallah yüz yüze eğitim başlayacak. Başlangıç aşamasında bazı intibak sorunları yaşanabilir. Ancak elbirliği ile bunların da aşılacağına inanıyoruz. 
Eğitimin, gerek fert gerekse milletler hayatında müstesna bir yeri vardır. Bireyler dolayısıyla toplumlar ne kadar iyi eğitim alabilirlerse yaşamları o kadar kaliteli olur.     
"19 YILDIR İLERLEME YOK"
19 yıldır eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık. Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz. Medyamız en modern alt yapıya sahip ama bizim sesimizi yansıtmıyor. Ülkemizde, geçmişten bugüne uygulanan eğitim öğretim sistemi; çocuklarımıza, sadece maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur.
Dünyadaki hâkim fikrî anlayışın ve fiilî düzenin, sadece ardından giderek, kendimize çok daha iyi bir medeniyet inşa edemeyeceğimize inanıyorum.'
Bu toplantıyı Saadet Partisi olarak yapıyoruz. Tabi ki kendi görüşlerimizi halkımıza sunuyoruz. Ancak yukarıdaki tespitlerin Sayın Cumhurbaşkanı'na ait olduğunu da ifade etmem gerekir. (İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Töreni  19.10.2020) 
"19 YILDIR TESPİTLERLE UĞRAŞILIYOR"
Yukarıdaki tespitlere katılıyoruz. Ama çözümlerin de iktidarın omuzlarında olduğunu herkes gibi biz de biliyoruz. 19 yıldan beri, iktidarda olup hala tespitlerle meşgul olacaksak, çözümler ne olacak? İşleri kim yapacak?  Eğitimi konuşurken, aile, sosyal çevre (arkadaş, akraba, mahalle, iş vs ortamları), medya ve okul olmak üzere dört önemli unsur ele alınmalı. Bu unsurlar; iyinin, güzelin, faydalının ve adil olanın gerçekleşip yaşanmasına katkı sağlıyorsa, görevlerini yapmış olurlar. Milletimize ve ülkemize en hayırlı hizmeti sunmuş olurlar.  Aile; güzel ahlaklı bir insan olarak yetiştirirse, aile görevini yapmış olur. Ülkemize en hayırlı hizmeti yapmış olur. 
Sosyal çevre çok önemli ve yaşadığımız tüm ortamların kötülüklerden arındırılması, milli bir hedef haline getirilmeli.  Medya/ sosyal medya; insan eğitimine en büyük etkiyi yapan unsurlardan biridir. Islah edici, iyiliği teşvik edici bir hal taşıyorsa ne güzel. Vurmayı, kırmayı, dedikoduyu, israfı, ifsadı değil.! Yani milletimizin sesini yansıtmalı. 
Okuldaki eğitimi de fiziksel ortamlar, öğretmen ve müfredat olmak üzere üç başlık altında inceleyebiliriz. 
Fiziksel ortamlar; bina, araç, gereç ve benzeri imkanların tabii ki eğitim kalitesine etkileri tartışılmaz. Ama binanın da her şey olmadığını bilmeliyiz. Öğretmen; eğitimin temel direğidir. Müfredat; taklitçi ve ezberci eğitim sistemleri bizi ileri götürmez. Heyecan vermeyen, iyiliğe sevk etmeyen bir eğitim düzeninden fayda gelmez. Bundan dolayı kanaatimizce ülkemizin en önemli kanayan yarası eğitim konusudur. 
"ÖNCE AHLAK SONRA MANEVİYAT"
Öğrenimin temeli, evlatlarımıza mutlaka tarihimizi, imanımızı, kimliğimizi ve ruh kökümüzü tanıtmaya dayanmalı. 50 yıldır önce ahlak ve maneviyat diye haykırıyor, öneminin anlaşılması için çırpınıyoruz. Derdimiz topyekûn milletçe ayağa kalkma davasıdır. Bu davada da eğitim en önemli konudur. 
"EĞİTİM DÜZENİ SINIFTA KALMIŞTIR"
Yönetme sorumluluğu taşıyanlara sesleniyoruz; Artık lütfen kabul edin. Mevcut eğitim düzeni sınıfta kalmıştır, iflas etmiştir. Artık kendi özümüze, kendi değerlerimize dönmenin zamanı geldi, geçiyor. İyi insan yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Müfredat, üretim ve katma değer sağlamalı. Binayı değil, insanı öncelemeli. Haksız rekabeti değil, fazileti öncelemeli. Sömürüyü değil, paylaşmayı öncelemeli. Menfaati değil, fedakârlığı esas almalı. Çevresini ve dünyayı tanıyan örnek nesiller yetiştirmek eğitimin ana gayelerinden olmalı. 
Ülkemizin ekonomik gücü; bağımsızlığımızın en önemli unsurlarından biridir. Gençlerimizi bu şuurda yetiştirmek, gayemiz olmalı. Ülkemizin ekonomik gücünün de üretimin gücünden geleceğini iyi bilen, gençler yetiştirmek gayemiz olmalı. Üretimin de ancak, ehliyetli, liyakatli, basiretli idarecilerin yönetimleriyle gerçekleşebileceğini bilen, gençler yetiştirmek gayemiz olmalı.  Ülkemizi ancak bu vasıfları kazanmış bir gençlik ayağa kaldırır. Eğitim bunun için vardır. Bu hedefler için vardır. Yeni eğitim-öğretim yılımız tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve milletimize hayırlı olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama