ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Köylünün ocağına kalker
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Edirne merkeze bağlı Sarayakpınar Köyü merasına patlatmalı taş ve kalker ocağı yapmak istemesi üzerine harekete geçerek ÇED sürecine itiraz etti...  Dernek Başkanı Ayten Eren, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yaptığı başvuruda, projenin 9 köyün ve Kapıkule tesislerinin suyunu sağlayan su depolarıyla, önemli kültür varlıklarından tescillenmiş 8 höyükten 3 tanesini barındıran bölge ekosistemine zarar vereceğine dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 08-09-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Köylünün ocağına kalker

Olgay GÜLER
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Edirne merkeze bağlı Sarayakpınar Köyü merasına patlatmalı taş ve kalker ocağı yapmak istemesi üzerine harekete geçerek ÇED sürecine itiraz etti.
Karayolları Genel Müdürlüğü, patlatmalı taş ve kalker ocağı projesi için Sarayakpınar Köyü merasını seçti. Bölge, hali hazırda 9 köyün ve Kapıkule tesislerinin suyunu sağlayan su depolarıyla, önemli kültür varlıklarından tescillenmiş 8 höyükten 3 tanesini bünyesinde barındırırken, köy halkı ise meralarına yapılması planlanan proje üzerine endişeye kapıldı. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği de Müdürlüğün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurduğu ÇED sürecinin iptali için harekete geçerek dilekçelerini İl Müdürlüğü'ne verdi. 
Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, projenin bölgeye telafisi imkânsız zararlar vereceğini belirtti.  
Eren'in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa'nın ilgili maddelerinde ve Çevre Kanunu gereği devlet kurumlarının asli görevinin yaşadıkları çevrelerin bir bütün olarak ekosisteminin kirletilmesinin önüne geçmek olduğu hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
'İNSAN VE DOĞA YARARI ES GEÇİLDİ' 
"Karayolları Genel Müdürlüğü'nün taş ve kalker ocağı projesi hiç şaşırmadığımız gibi Sarayakpınar Köyü'nün merası seçilerek, yine köye ve yola yakın seçilerek, maliyet kâr hesabı yapılmış ama insan ve doğa yararı es geçilerek göz göre göre patlatmalı ocak açılması kararıyla başvuru yapılmıştır. Hani devletin kamu, doğa ve insan sağlığını koruma görevi, nerede?
'BÖLGEDE SU DEPOLARI VE HÖYÜKLER MEVCUT' 
Üstelik proje alanında 9 köyün ve Kapıkule tesislerinin suyunu sağlayan su depoları mevcut. Köylü şu anda tedirgin bir bekleyiş içinde. Yine tescillenmiş 8 höyükten 3 tanesi patlatmalı açık ocak projesinin içinde ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü'nden izinleri alınmış ama mevcut kültür varlıklarına ne şekilde hasar verebileceğine dair bir rapor var mıdır? Bizler proje tanıtım dosyasında da bunu görmedik. Yıllar önce tescillenmiş bu değerli arkeoloji varlıklarımızın bulunduğu alan neden bugüne kadar sit alanı ilan edilmemiştir? Taş ocağı ruhsatı verilen alanda neden tespite dönük öncelikli bir araştırma yapılmamıştır?  
'ÇED SÜRECİ SONLANDIRILMALI' 
Söz konusu Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kalker ve taş ocağı projesinin bölgeye özgün çalışmalar yapılmadan yazılmış, insanı, doğadaki diğer canlıları, ekosistemi ciddi olarak korumayan, bir çok eksik, yanlış içeren yanlarına itirazlarımızı yaptık. Proje, çevreye telafisi imkânsız zararlar verecek; çevresindeki yakın yerleşimleri, her türden canlı, cansız yaşamı ve bir bütün olan ekosistem içinde sürdürdükleri yaşamlarını geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde etkileyecektir. Ekosistemin kirletilmesinin önüne geçmek, insan sağlığı ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına istinaden Bakanlığınızın ÇED sürecini sonlandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama