ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Acilen temizlik görevlisi!
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlama programı Atatürk Anıtı'nda gerçekleşirken, Tüm Öğretmenler Sendikası Edirne İl Temsilciliği de aynı gün yaptığı açıklamayla İş-Kur tarafından il genelindeki okullarda görevlendirilmek üzere okullara ayrılan temizlik görevlisi sayısının geçen yıl 560 iken bu yıl 188'e düşürüldüğüne dikkat çekerek acilen temizlik görevlisi verilmesini istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Acilen temizlik görevlisi!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Yüz yüze eğitim heyecanı öğrencilerde sürüyor. İlköğretim Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu coşkuyu Atatürk Anıtı'nda düzenlediği çelenk sunma töreniyle taçlandırdı. 
Veliler vaka sayılarının artmasından endişe duyarken, öğrencilerin öğretmen, okul ve arkadaşlarına kavuşma sevinci ve heyecanı sürüyor. 
"YENİDEN KAPANMA OLMASIN"
Uzaktan eğitimden ve evlerde kapalı kalmaktan sıkılarak okul bahçelerinde koşturabilmenin sınıf ortamında ders yapabilmenin keyfini çıkaran öğrenciler yeniden kapanma olmamasını diliyor. 
İLKÖĞRETİM HAFTASI ÇELENGİ
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği 2021-2022  Eğitim Öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlama programı dün sabah Atatürk Anı-tı'nda gerçek-leşti. İl Milli Eğitim çelen-gini Milli Eğ-itim Müdürü Dr. Önder Ar-pacı Atatürk Anıtı'na sundu. Belediye ban-dosu eşliğinde saygı duru-şunda bulu-nuldu ve İs-tiklal Marşı söylendi. 
İl Milli Eği-tim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İlköğretim Haftası ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Sağlıkla, huzurla; yö-neticimizden, öğretmenimize, öğrencimizden, velimize hep birlikte temizlik- maske-mesafe kurallarına azami özen göstereceğimiz güzel bir eğitim öğretim yılı yaşamak temennisiyle 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının Serhat Şehri Edirne'mize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, sevgili öğrencilerimize başarılarla dolu bir yıl diliyorum.”

Okul temizliğinde gariplik!

Tüm Öğretmenler Sendikası Edirne İl Temsilciliği'nce, İş-Kur tarafından il genelindeki okullarda görevlendirilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ayrılan temizlik görevlisi sayısının geçen yıl 560 iken bu yıl 188'e düşürüldüğüne dikkat  çekilerek, okullara acilen temizlik görevlisi verilmesi istendi. TÖS İl Temsilciliği'nin açıklamasında, “Kapı girişlerinde görev yapacak ve ateş ölçümlerini gerçekleştirecek güvenlik görevlilerinden ise henüz hiçbir haber yoktur” denildi.
TÖS Edirne İl Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, okulların açılmasının 2. haftası olmasına rağmen temizlik görevlileri halen işe başlatılmadığına yer verilerek, okullara acilen yeter sayıda ve sürekli temizlik personeli ve güvenlik görevlisi verilmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada şunlara yer verildi:
“Pandemi ile baş etmenin yolu aşı ve hijyendir. Okullarda hijyeni sağlayacak personel ise başta temizlik görevlileridir. Hiç şüphesiz ki pandemi döneminde en fazla ihtiyaç duyulan personel temizlik görevlileridir. 
Ancak, her nedense bu yıl İş-Kur aracılığıyla Okullarda görevlendirilecek temizlik personeli sayısı geçen yıla göre 4'te 1 oranına düşürülmüştür. Bu pandemi döneminde 4 temizlik görevlisinin yapacağı işi 1 temizlik görevlisi nasıl görecektir? Burada amaçlanan nedir? Amaç bir tür tasarrufa gitmek ise, bu pandemi döneminde temizlik görevlisi sayısını 4 kat azaltmakla tasarruf olmaz. Temizlik görevlisi sayısını azaltmak ilerde telafisi mümkün olmayacak derecede daha fazla hastalığa ve kayba yol açacaktır. 
Edirne yereline bakınca, İş-Kur tarafından Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ayrılan ve İl genelindeki okullara görevlendirilecek temizlik görevlisi sayısı geçen yıl 560 iken, bu yıl 188'e düşürülmüştür. Kapı girişlerinde görev yapacak ve ateş ölçümlerini gerçekleştirecek güvenlik görevlilerinden ise henüz hiçbir haber yoktur. Ayrıca, okulların açılmasının 2. haftası olmasına rağmen temizlik görevlileri halen işe başlatılmamıştır.
TÖS olarak, Okulların açılmasından en az 15 gün önce göreve başlayacak şekilde bütün kurumlara yeter sayıda temizlik görevlisi ve güvenlik personeli görevlendirilmesi gerektiğini ilgili birimlerin dikkatine sunuyoruz.
Temizlik personeli ve güvenlik görevlisi görevlendirilmeleri sürekli olmalıdır. Hatta her okulun ihtiyacına göre yeter sayıda ve kadrolu olmalıdır. Okullarda pandemi ile mücadelenin önüne 6 ay, 9 ay veya 10 aylık az sayıdaki görevlendirmelerle geçilemeyeceği ortadadır. Okulların açılmasının ikinci haftası olmasına rağmen halen göreve başlatılmayan temizlik personeli ve güvenlik görevlisi durumu dikkate alındığında, okullarda bulunan yönetici ve öğretmenlerden daha ne kadar özveri beklenebilir?
Unutulmamalıdır ki, Çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımızın sağlığı en önceliğimizidir.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
TÜ öğrencisine ‘Masterclass Eğitim’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke