ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tunca'da 'taşkın' mesaisi
Türkiye genelinde yaşanan sel felaketlerinin ardından harekete geçen Edirne Valiliği, geçmiş yıllarda adı taşkınlarla sık sık anılan Tunca Nehri üzerinde yatak genişletme çalışması başlattı... Edirne Valisi Ekrem Canalp, alüvyon ve kum temizliği yapılan nehir yatağının 40 kilometre boyunca genişletileceğini belirtirken, "Ümit ediyorum ki bu çalışmayla birlikte Edirne'de yaşanacak sel felaketlerinin ortadan kaldırılmasına, hem de etkisinin minimize edilmesine çok önemli katkı sağlanacak" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 15-09-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tunca'da 'taşkın' mesaisi

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde yaşanan sel felaketlerinin ardından harekete geçen Edirne Valiliği, geçmiş yıllarda adı taşkınlarla anılan Tunca Nehri üzerinde yatak genişletme çalışması başlattı.
Türkiye'de geçtiğimiz ay Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketi beraberinde ek önlemleri de getirdi. Geçtiğimiz yıllarda adı sıkça taşkınlarla anılan Edirne'de bypass kanalı yapılan Meriç Nehri'nden sonra Tunca Nehri'nde de olası sel felaketini önlemek amacıyla yatak genişletme çalışması başlatıldı. Devlet Su İşleri'ne bağlı ekiplerin, nehrin geçtiği kent merkezine bağlı Değirmenyeni Köyü'nde başlattığı çalışmaları yerinde inceleyen Edirne Valisi Ekrem Canalp, 40 kilometrelik hatta alüvyon ve kum temizliği yaparak nehir yatağının genişle-tileceğini söyledi. Vali Canalp, çalışmaların bitiminde taşkın ris-kinin minimuma indirileceğini kay-detti. 
'KANAL EDİRNE DAHA AZ ZARARIN OLUŞMASINA VESİLE OLDU' 
Edirne'nin sel felaketinden en çok etkilenen illerin başında geldiğini belirten Vali Canalp, "Hali hazırda bizim hem Meriç nehrinden hem de Tunca nehrinden kaynak-lanan seller sürekli gündemimizi teşkil edebiliyor. Geçmiş yıllarda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Meriç Nehri üzerinde yapılan Kanal Edirne Projesi, Meriç'ten kaynaklanan sel fela-ketlerinin azaltılması noktasında çok büyük bir katkı sağlıyor. Saniyede 750 metreküp suyun tahliye ediliyor olması, hali hazırda geçmiş yıllarda taşkın olarak ortaya çıkan tabloların artık sel olmaması, çok daha büyük su debilerinin gelmesi durumunda çok daha az zarara uğratabilecek sellerin ortaya çıkmasına vesile teşkil etti" dedi. 
'TAŞKIN RİSKİ AZALMIŞ OLACAK' 
Meriç Nehri'nin yanı sıra Tunca Nehri'nde de taşkının her zaman kent gündeminde yer aldığını hatırlatan Vali Canalp, "Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüz bugün burada bir çalışma başlattı. Yapmış olduğumuz çalışma Tunca Nehri'nin üzerindeki yatağı genişletme çalışması ve yatakta alüvyonların da temizlenme çalışması. Bu bize ne sağlayacak? Tunca üzerinde yapmış olduğumuz bu çalışmayla birlikte 40 kilometre boyunca nehir yatağındaki alüvyonları temizlemiş olacağız. Nehir yatağındaki alüvyonlar da temizlenmiş olduğu içindir ki nehrin su taşıma kapasitesi de artmış olacak. Dolayısıyla sel riski de daha azalmış olacak" diye konuştu. 
'RİSKİN MİNİMİZE EDİLMESİNE KATKI SAĞLANACAK' 
Sel riskinin tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığına da vurgu yapan Vali Canalp, "Sel riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil. Gelecek olan saniyedeki suyun miktarına bağlı. Ancak siz bir nehir yatağını genişlettikçe ve nehir yatağı üzerindeki alüvyonları temizledikçe taşkın riski de minimize oluyor. Var olan, olacak taşkınların kapasitesi de, çapı da, etkisi de bir hayli azaltılmış olacak. Dolayısıyla ümit ediyorum ki bu çalışmayla birlikte Edirne'de yaşanacak sel felaketlerinin ortadan kaldırılmasına, hem de etkisinin minimize edilmesine çok önemli katkı sağlanacak" şeklinde konuştu.
Vali Canalp, çalışmaların 1 yıl aşkın bir süre boyunca devam edeceğini belirterek, "DSİ şu anda iş makinelerini büyük ölçüde sel afeti yaşamış olan bölgelerimize gönderdi, oralarda çalışmalar yapılıyor. Oralardaki çalışmalar tamamlandıkça peyderpey iş makineleri de Edirne'ye geldikçe bu alandaki çalışmalara kaydıracağız ve bu alanda çalışmalara devam edecek. İhtiyaç duyulması halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının iş makinelerinden de DSİ Bölge Müdürlüğümüze takviyede bulunmak suretiyle inşallah nehir üzerindeki çalışmayı en kısa zaman içerisinde toparlayacağız" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke