ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
CHP'den de Trakya Birlik'e 'avans'!
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik tarafından yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği için açıklanan ton başına 5 bin100 liralık avans fiyatın artan maliyetler yüzünden üreticiyi mutlu etmediğini belirterek, “Biz de kendilerine 2 aylık bir avans veriyoruz. Bu avansı çok kısa bir süre içerisinde 6 bin lira gerçek fiyatla revize etmelerini bekliyoruz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 16-09-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
CHP'den de Trakya Birlik'e 'avans'!

Olgay GÜLER
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik tarafından yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği için açıklanan ton başına 5 bin100 liralık avans fiyatının üreticiyi mutlu etmediğini belirterek, “Biz de kendilerine 2 aylık bir avans veriyoruz. Bu avansı çok kısa bir süre içerisinde 6 bin lira gerçek fiyatla revize etmelerini bekliyoruz” dedi.
CHP'li Gaytancıoğlu, dün İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın da katı-lımıyla partisinin Edirne il başkan-lığında basın toplantısı düzenledi. Trakya Birlik tarafından yüzde 40 yağlı ayçiçeği için açıklanan 5 bin 100 liralık fiyatı değerlendiren Gaytancıoğlu, fiyatın üreticiyi mutlu etmediğini dile getirdi. Hükümetin hasat döneminde gümrük vergisini sıfırlamasına tepki gösteren Gaytancıoğlu, girdi mali-yetlerinin de yüksekliğine dikkat çekti. Gaytancıoğlu, Trakya Birlik'e şimdilik avans verdiklerini, kesin fiyatın 6 bin lira olmasını beklediklerini kaydetti. 
'BU YIL REKOR ÜRETİM BEKLİYORUZ' 
Ayçiçeğinin geçtiğimiz yıl fiyatının 5500 liraları gördüğü için bu yıl üreticinin bu ürüne yöneldiğini belirten Gaytancıoğlu, rekor üretim beklendiğini söyledi. Gaytancıoğlu, "Geçen yıl 5500 liralık fiyatı gören üretici dedi ki; 'ayçiçeğinde para var, ben üretimi arttırıyorum.' Söke ovasında, Bandırma'da, Balıkesir'de, Susurluk'ta, Manyas'ta her tarafta ayçiçeği ekildi. Bu sene rekor üretim bekliyoruz. Biraz kuraklığa rağmen Türkiye ayçiçeği üretimi 1 milyon 600 - 1 milyon 700 bin ton civarında gerçekleşecek ve Cumhuriyet tarihin en yüksek üretimi olacak" dedi. 
'ÜRETİCİ MUTSUZ' 
Türkiye'nin yağ açığını kapayabilecek kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu, "Üretici biraz fiyat görmüş ve üretimi arttırmış. Burada devlete düşen nedir?  Üreticiyi korumak. Koruma derken neyi kastediyorum? Gümrük vergisi. Ayçiçeğinde maksimum yüzde 27 gümrük vergisi var, eğer bunu koymuş olsaydı fiyat 6 bin lira civarında olacaktı. Böyle olsaydı Trakya Birlik güle oynaya 6 bin lira fiyat açıklayacaktı. Önümüzdeki yıllarda da çiftçi ayçiçeğini ekmeye devam edecekti. Belki 2 milyon tona çıkacaktı üretim ve yağda dışa bağımlı hale gelmeyecektik. Şu anda bir gerçek var ki, ayçiçeği üreticisi mutsuz. Neden? Dün açıklanan rakamı beklemiyordu. Maliyetleri çok arttı" diye konuştu. 
'TRAKYA BİRLİK RİSKE GİREBİLİRDİ' 
Trakya Birlik'i hem tebrik eden hem de riske girmediği için eleştiren Gaytancıoğlu, "Niye tebrik ediyorum? Çünkü beklediler, devlet gümrük vergisi uygular mı? Uygulanmadı. Hasada girerken gümrük vergisini sıfırlarsanız kendi çiftçinizle başka ülkelerin çiftçilerini karşı karşıya getirirsiniz. Trakya Birlik yönetim kurulu üyeleri bunu beklediler, çok beklediler. İstişarelerde bulundular, anlattılar, bölgesel toplantılar yaptılar. Bizi çağırmadılar ama iktidar milletvekilleriyle görüştüler, anlattılar, baskı yapın dediler. Beklediler, beklediler olmadı en sonunda kendileri açıklama yaptılar. Ancak ben burada biraz da riske girmelerini isterdim. Hepsi üretici olan yönetim kurulu üyeleri, diyebilirlerdi ki 'Biz 6 bin lira fiyat çekiyoruz'. Üreticiyi korumak amacıyla bu riski Trakya Birlik yönetim kurulu üyeleri alabilirdi" şeklinde konuştu. 
'BİZ DE TRAKYA BİRLİĞE AVANS VERİYORUZ' 
Fiyat konusunda Trakya Birlik'e şans tanımak istediğini kaydeden Gaytancıoğlu, "Bu konuda kendilerine bir şans tanımak istiyorum. Avans fiyatı açıkladılar. Biz de kendilerine bir avans veriyoruz. 2 aylık bir avans veriyoruz. Bu avansı çok kısa bir süre içerisinde gerçek fiyatla revize etmelerini bekliyoruz. Dün açıklanan yüzde 40 yağlı fiyat 5100 lira, avans fiyattı. İnşallah bunu kesin fiyata dönüştürürken, kısa bir süre içerisinde tekrar yönetim kurulu üyeleri toplanır, kesin fiyatı 6 bin lira olarak açıklarlar. Yani şimdilik kendilerine avans veriyoruz, çok fazla eleştirmek istemiyoruz. Bekle gör politikası uygulamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
U18 Futbol Ligi'nde perde açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke