ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fizik alanında rakipsiz
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şentürk Dalgıç, Türk Fizik Derneği tarafından 2021 Yılı Onur Ödülü'ne layık görüldü…
Haberin Yayın Tarihi: 16-09-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Fizik alanında rakipsiz

Nurşen GÜL ÖZ
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Şentürk Dalgıç' a, Türk Fizik Derneği (TFD) tarafından 2021 yılı Onur Ödülü verildi. Dernek tarafından her yıl fizik alanında yaptığı çalışmalar ve hizmetler, bilimsel araştırmalar ile destek verenlere verilen onur ödülü 2021 yılında 11 bilim insanına takdim edildi. Prof. Dr. Serap Dalgıç'ın fizik alanında ülkemizin sayılı bilim insanları arasında yer alması Trakya Üniversitesi adına da büyük bir onur olarak değerlendiriliyor. 
Türk Fizik Derneği 37. Uluslararası Fizik Kongresi'nin açılış töreni ve 2021 yılı TFD Fizik Onur ödülleri, Muğla'nın Bodrum ilçesinde Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezinde 1-5 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından yapılan törenle Türk Fizik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş onur ödüllerini takdim etti.
Yüzyüze ve çevrimiçi olarak başlayan toplantının açılışına Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Celal Bayar Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Fırat Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ile bilim insanları katıldı.
Ayrıca, dünyanın farklı ülkelerinden 31'i çağrılı konuşmacı olmak üzere yaklaşık 400 bilim insanının katıldığı kongrede, Prof. Dr. Serap Şentürk Dalgıç Atom ve Molekül Fiziği alanında, Moleküllerin antiviral yüzeylere tutunumu konusunda sözlü bir bildiri sundu.  “Adsorption properties of Hydrogen Peroxide Molecule on Ag-doped PANI nanoribbons: A DFT-QE study “ başlıklı bilgisayar destekli çalışma büyük ilgi gördü. 
PROF. DR. SERAP DALGIÇ KİMDİR
Prof. Dr Serap Dalgıç, 1963 yılında Uzunköprü - Edirne'de doğdu. İlk  Orta - Lise eğitimini Uzunköprü'de tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 1985 yılında girdiği Trakya Üniversitesi Fizik Bölümü'nde halen Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. 1992 yılında doktor, 1997 yılında Doçent, 2003 yılında Profesör akademik unvanlarını aldı. 
NATO-B1 bursu ile doktora üstü çalışmasını İngiltere-Norwich East Anglia Üniversitesinde tamamladı. Değişik zamanlarda İtalya Uluslararası Teorik Fizik Araştırma merkezinde uzun ve kısa süreli araştırmalarda bulundu. İspanya Valladolid Üniversitesi'nde davetli öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. İspanya'da İspanya Milli Eğitim Bakanlığı'nın üniversiteler arasındaki ortak lisansüstü programında dersler verdi. 
200'ün üzerinde ulusal ve uluslararası dergilerde, konferanslarda sunulmuş ve yayınlanmış bilimsel çalışmaları bulunan Prof. Dr. Serap Dalgıç, 20'nin üzerinde lisansüstü, 10 adet Doktora çalışması yürüttü ve sonlandırdı. Ulusal ve Uluslararası projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak yer aldı.
Ayrıca 2003-2006 yıllarında Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu kurucu müdürü, 2006-2008 yıllarında Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu kurucu müdürü, 2008-2012 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tunca Meslek Yüksek okulu Müdürü olarak görev yaptı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
U18 Futbol Ligi'nde perde açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke