ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kale surları mezbelelik kalacak
İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, merkez Zindanaltı'ndaki kale surlarına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yönelttiği soru önergesine bir yıl sonra cevap verme lütfunda bulunulduğunu belirterek, özel mülkiyet sebebiyle burada herhangi bir kazı çalışmasının yapılmayacağının anlaşıldığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-09-2021 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kale surları mezbelelik kalacak

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, merkez Zindanaltı'ndaki kale surlarına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yönelttiği soru önergesine bir yıl sonra cevap verme lütfunda bulunulduğunu belirterek, özel mülkiyet sebebiyle burada herhangi bir kazı çalışmasının yapılmayacağının anlaşıldığını söyledi…
İYİ Parti Milletvekili Çakırlar, yaptığı yazılı açıklamada, Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan Zindanaltı bölgesinde yapılan sondaj çalışmaları neticesinde kazı alanında 1850 yıllık Hadrian döneminde inşa edilen kale surlarına rastlanılmasından sonra sondaj çalışmaları kurtarma kazısına dönüştürüldü-ğünü hatırlatarak şunları kaydetti:
“Kısa zaman diliminde ise kazı çalışmaları durdurulmuş ve aradan yıllar geçmesine rağmen kazı alanı kaderine terk edilmişti. Bu konu hakkında Kültür ve Turizm Bakan-lığı'na yaklaşık bir yıl önce soru önergesi vererek kazı çalışma-larının durdurulma sebebini, kazı alanının atıl bir şekilde bırakıl-masının çevre ve görüntü kirlili-ğinden yaratmasından dolayı kazı alanını koruma alanına alınması ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığını sormuştum.   
Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili soru önergeme, bir yıl sonra cevap verme lütfunda bulunmuş ve bahse konu kazı çalışmalarında sur duvarları ve kale burçlarının ortaya çıkarıldığını, alanın etrafında özel mülkiyete ait yapılaşmalar olduğundan sur duvarlarının devamının ortaya çıkarılması için kamulaştırma yapılması gerektiği belirtmiş ve yine özel mülkiyet sebebiyle herhangi bir kazı çalışmasının yapılmayacağı da ifade edilmiştir.
Bakanlık, bu gibi kazı çalışmalarının belirli bir fizibilite çalışması ve gerekli iş planları dahilinde yapılması gerektiğini düşünememesi, Osmanlı İmparatorluğu'na uzun bir süre payitahtlık yapmış olan Edirne'mizi definecilik anlayışıyla delik deşik edilmesine yol açmış ve hem şehrin tarihi dokusuna hem de bu topraklarda yaşayan muteber vatandaşlarımıza zarar vermiştir. Şehrimiz bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihe ışık tutan yapılarıyla kültür ve turizm açısından oldukça zengindir.
Fakat ilimizdeki bu zenginlikler maalesef hak ettiği değeri görmemekte, yerli ve yabancı turist akınına uğrayan ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alanS elimiye Camii'nin güneybatısında yer alan Yemiş Kapanı Han'ı da yıllar öncesinde günümüze kazandırılması amacıyla kazı çalışmalarına konu edinmiş ve harabe bir halde atıl olarak bırakılmıştı. Ümit ederim ki gerekli özen gösterilip tamamlanacaktır. Her ne kadar bir işe başlamak önemli ise o işi bitirmek bir o kadar daha önemlidir.”
O SORU ÖNERGESİ
Milletvekili Çakırlar, yaklaşık bir yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanıtlaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduğu önergede şunlara yer vermişti:
“Arkeoloji ve Etnografya Müze-si Müdürlüğü tarafından Edirne'de yapılanma talebinin olduğu Saraçlar Caddesi Zindanaltı bölgesinde yapı-lan sondaj çalışmaları sonucunda kale surlarına rastlanılmış bunun üzerine çalışmalar kurtarma kazı-sına dönüştürülmüştü.
2007 yılının sonlarında baş-latılan kazı çalışmaları sonucunda ise Hadrian döneminde inşa edilen 1850 yıllık tarihi bulunan kale surları gün yüzüne çıkartılmıştı.
Osmanlı dönemine en yakın seramik örnekleri ve iskeletleri ortaya çıkan kazı çalışmaları sebebi tam olarak belli olmayan nedenlerle sona erdirilmişti.
Kazı çalışmalarının yarım bırakılması ve kazı alanının korunaksız bir şekilde terk edilmesi sonucunda çöplük görüntüsü oluşturan alan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentimize zarar vermektedir.
Bu bağlamda;
1-Kazı çalışmalarının durdurulma sebebi nedir?
2-Kazı çalışmalarını tekrar başlatmak için bir çalışmanız var mı?
3-Şayet kazı çalışmaları devam etmeyecek ise bahse konu kazı alanında çevre temizliği ve korumaya alma ile ilgili bir çalışma yapılacak mı?
4-Bu zamana kadar yapılan kazı çalışmalarının maliyeti nedir?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
U18 Futbol Ligi'nde perde açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke