ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Adnan ustaya Şed
Edirne Ticaret İl Müdürlüğü, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi tarafından Atatürk Anıtı önünde Yılın Ahisi seçilen 70 yaşındaki 45 yıllık tornacı ustası Adnan Varsavaş için Şed Kuşanma Töreni yapıldı
Haberin Yayın Tarihi: 17-09-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Adnan ustaya Şed

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ticaret İl Müdürlüğü, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi tarafından Atatürk Anıtı önünde Yılın Ahisi seçilen 70 yaşındaki 45 yıllık tornacı ustası Adnan Varsavaş için Şed Kuşanma Töreni yapıldı.
Geleneksel Şed Kuşanma Töreni Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Program anıta çelenk sunma, belediye bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un Ahilik Haftası mesajı okundu. Sanayi Sitesinde çok sayıda çırak ve kalfa yetiştiren 70 yaşındaki 45 yıllık usta Yılın Ahisi Adnan Varsavaş, Ahi seçilmekten duyduğu onur ve gururu paylaşıp teşekkür etti.
Yılın Ahisi Varsavaş'tan sonra konuşan EDESOB Başkanı Kemal Cingöz de şunları söyledi:
"Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. 13. Yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklu Türklerinin ekonomik yaşamında çok etkin rol oynadığını gördüğümüz ahilik, uzun yıllar boyu Türk ahlakının da simgesi olmuştur. Günümüzde Ahiliğin devamı olarak esnaf ve sanatkar teşkilatları görülmektedir. Esnaflar ve sanatkarların üye oldukları meslek odaları, Birlikler, Federasyonlar ve Konfederasyonumuz modern Türkiye'nin ahilik teşkilatları olarak görülebilir. Ekonominin en önemli yapı taşları olan esnaf ve sanatkarların tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur. Sadece iktisadi manada değil, toplumun her durumunda ve kesiminde etkindirler. Esnaf ve Sanatkarlarımızın haftası Olan "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında bu yılın Ahisi seçilen Adnan Varsavaş Ustamızı, Yılın kalfası seçilen Serkan Tülü ve Yılın çırağı seçilen Hüseyin Çiftlikçi'yi tekrar tebrik ediyorum. "Halka hizmet Hakka hizmet" prensibi ile faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası kutlu olsun.” 
AHİ EVRAN ŞÜKRANLA ANILDI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da konuşmasında tüm esnafların Ahilik Haftası'nı kutladı ve şunları söyledi:
"Bu yıl yaklaşık 1 ay önce bende kutlamalar sırasında UNESCO'nun ahi Evran Yılı kutlamaları kapsamında Kırşehir'deyim. Kırşehir Belediye Başkanımızın davetlisi olarak genel başkanımızla beraber kutlamalardaydık. Baktığınızda gerçekten etkilenmemek ve düşünmemek mümkün değil. Bu kuralların hepsi bugün acaba uygulanabiliyor mu diye hayıflanmamak, üzülmemek mümkün değil. Ne diyor Ahi Evran: 'hak ile çalışıp bize gelen bizdendir. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ile ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.' Sadece çok akıllı olmak, çok iyi usta olmak yetmiyor. Mesleğimizin en iyi olmak yetmiyor. Ahi Evran'ın felsefesini konuşabilmek için onların yanında bir de ahlak gerekiyor. Edirne'mizde görevde bulunduğumuz, yaşamın içinde olduğumuz her alanda bir çok iş kolunda bir çok ustamız, esnafımızla bir aradayız. Bir arada olmaya devam edeceğiz. Tüm dünya gibi bizde çok zor dönemden geçtik. Hala da etkileri sürüyor. Pandemi kuşkusuz tüm vatandaşlarımızı, esnafımızı çok derinden etkiledi. Bir çok insanımız, bir çok esnafımız pandemi koşullarına direnmekte çok zorlandı. Bu yükü birlikte sırtlamaya, taşımaya çalıştık.
GÜRKAN'DAN TEŞEKKÜR
Özellikle Kemal Cingöz başkanımın şahsında tüm oda başkanlarımıza ve esnaflarımıza bir defa daha teşekkür ediyorum. Yetebildik mi maalesef yetemedik. Ama karınca misali o arkadaşlarımızla beraber bu yolu yürümeye gayret ettik, bundan sonrada edeceğiz. 2021 Ahi Evran yılında bir defa daha Ahi Evran'ı rahmet ve şükranla yad ediyorum. Ruhun şad olsun. Onun felsefesini onun fikirlerini onun ahlaka dair öğretisini yaşatan siz değerli esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, Adnan Varsavaş ustamıza da sağlıklı, huzurlu, mutlu yıllar diliyorum."
ŞED KUŞANMA TÖRENİ 
Şed kuşatılarak Ahi Adnav Varsavaş'a plaketini Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yılın Kalfası Serkan Tülü ve Yılın Çırağı Hüseyin Çiftlikçi'ye de plaketlerini Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun takdim etti. Keçecizade'nin lokum ikramından sonra törene katılanlar Saraçlar Caddesi'nde Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerinin açtığı stantları ziyaret edip gezdi. Stantlar 3 gün boyunca açık kalacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
U18 Futbol Ligi'nde perde açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke