ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yeni dönemin şifreleri
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Şafak Kırbiç, gazetecilerin sorularını yanıtladığı ilk basın toplantısında, yapılan görev değişikliği için "Görevden alma diye bir durum yok" ifadesini kullandı… "Davamız hizmet davasıdır" diye konuşan Kırbiç'in toplantısına Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Yönetim kurulu üyeleri Remzi Kobak, Hüseyin Kocabıyık ve Emre Yılmaz katılırken eski başkan Ahmet Akgün ise yer almadı…
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yeni dönemin şifreleri

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Birlik Yönetim Kurulu başkanlığına getirilen Şafak Kırbiç, ilk basın toplantısını gerçekleştirip gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yapılan görev değişikliği için "Görevden alma diye bir durum yok" diyen Kırbiç "Davamız hizmet davasıdır" diye konuştu. Kırbiç'in toplantısına Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Yönetim kurulu üyeleri Remzi Kobak, Hüseyin Kocabıyık ve Emre Yılmaz katılırken eski başkan Ahmet Akgün ise katılmadı.
Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç basın mensuplarını makam odasında kabul etti. Kırbiç söze, "14 Eylül 2021 tarihinde Yönetim Kurulu kararı ile kendi aramızda bir görev değişikliği yaptık. Kamuoyunda bazı sosyal medyada bir görevden alma gibi bir şeyler duyduk ama öyle bir şey yok. Bu sadece yönetim kurulu arasında bir görev değişikliğidir. Trakya Birlik'e ve camiamıza hayırlı olsun" diyerek başladı. Kırbiç daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
"ÇOK BÜYÜTÜLECEK BİR DURUM DEĞİL"
'Neden bu görev değişikliğine ihtiyaç duyuldu?' sorusuna Kırbiç, "Görev değişikliği zaman zaman daha önce Trakya Birlik'te ve kooperatiflerimizde de oldu. Yönetim Kurulumuzun kendi arasında aldığı bir karardır. Olağan bir şeydir. Çok da büyütülecek bir durum değil. Görevimize devam ediyoruz" yanıtı verdi.
"YÖNETİM BİZİ UYGUN GÖRDÜ"
"Avans fiyatı görüşmeleri bu değişikliğe etken olmuş olabilir mi?" sorusuna da Kırbiç şu yanıtı verdi:
"Bunlar olabilir ama bu işin en etkili yönü değildir. Yönetim içinde elbette tartışmalar olabilir. Bu her yerde oluşan tablolar ondan da bir pay olmuş olabilir ama  Yönetim kurulumuz bizi bu göreve uygun gördü. Bizde layıkıyla yapmaya çalışacağız."
"FİYATLARIN DÜŞMESİ BİZİ SIKINTIYA SOKAR"
Bu yıl sıfır gümrükle ayçiçeğinde ilk hasat yapılmasına ilişkin görüşü sorulan Kırbiç şunları söyledi:
 "Yaklaşık iki aydan beri birlik yönetimi olarak bizim Ankara düzeyinde bakanlıkta milletvekillerimiz, meclis başkanımızla bu konuda çalışmalarımız yapıldı. Gümrük vergilerinin en azından tamamı konmasa da bir miktarının konmasıyla ilgili ancak hükümetimizde yetkililer bu konuda fiyatların çok düşük olmayacağını teyit ettiler. Baktığımızda piyasalarında ilk zamanlarda görüşülen, yani tahmin edilen fiyatların biraz  üzerine çıktı. Gümrük vergisi konmadığında daha düşük olacağı kanaatindeydik. Ancak sonra biraz toparlanma oldu. Bizim sıkıntımız fiyatların yükselmesinden olmaz fiyatların düşmesi Trakya Birliği sıkıntıya sokar. İnşallah öyle bir tablo olmaz. Bundan sonra da önümüze bakacağız. Bizim için şu an hasadın en yoğun günleri devam etmekte. Hasat yarıya gelmiş durumda. Biz bundan sonra ürünümüzü alıp mübaya edip üreticilerimize kısa sürede ödemelerini yapmakla mükellefiz. 
"ŞİMDİDEN BİR ŞEY SÖYLEMEK ERKEN"
Şu anki fiyat avans alım fiyatımız piyasa şartlarına göre  yukarıya giderse  üreticimize tekrar böyle bir fiyat oluşumu olabilir. Geçen sene hatırlarsanız iki kere revize edilmişti fiyat. Bu sene de şartlar daha yukarıya giderse  olabilir. Piyasalara bakıp şimdiden bir şey söylemek erken inşallah yukarıya gider biz de üreticimizi memnun edecek bir fiyat oluştururuz."
"DESTEĞİN ARTIRILMASIYLA İLGİLİ TALEPLERİMİZ VAR"
"Ayçiçeği üreticisinin desteklerle fiyatın telafi edilmesi yönünde Trakya Birlik'in nasıl bir girişimi olacak?" sorusu için de Kırbiç şöyle konuştu:
"İki yıl öncesine baktığımızda ayçiçeğinde yüzde yüzün üzerinde bir zam var. Desteklemelerle ilgili zaten bizim bakanlığımıza ilettiğimiz Ankara boyutunda her zaman desteğin artırılması ile ilgili taleplerimiz var.  
Çünkü bu ürün ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 60-70 ini yıllar itibariyle karşılamakta. Desteklerin artırılması bizim en önemli taleplerimizden birisi. İnşallah devletimiz de hükümetimiz de bu yönde bir adım atar. Çünkü birkaç yıl önceye baktığımızda ayçiçeğinde ekim alanlarında bir artma söz konusu insanlarımızı bundan vazgeçirmemek lazım. Ürün miktarını arttırmak için desteklerle fiyatların üreticiyi memnun eder hale gelmesiyle bunların telafi edileceği kanaatindeyiz."
"DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR"
Son olarak Kırbiç,"Bizim davamız hizmet davasıdır" dedi ve şöyle konuştu:
"Trakya Birlik farklı bölgelerden ortakların oluşturduğu bir birlikteliktir. Farklı renklere ve farklı kokulara sahip bir çiçek bahçesi gibidir. Bu birlik ve beraberliğin güzel olan tarafı budur. Trakya Birlik ortakları ve yöneticileri birbirlerine sevgi bağı ile bağlıdır. Bizim dileğimiz Trakya Birliğin yöneticisi ve idarecisi kim olursa olsun Trakya Birliğin başarılı olmasıdır. 
Trakya Birlik,  birlik ve kooperatif yönetimleri açısından tecrübeli bir yapıya idari anlamda  da genel müdüründen alım merkezinde ki arkadaşlarımıza kadar donanımlı ve başarılı kadrolara sahiptir. Trakya Birliğin yöneticisi delegesi ve ortağı olarak bu kurumun gelmişine geçmişine ve  geleceğine karşı hepimizin sorumlulukları vardır. Hepimiz bu sorumluluğu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.
Yıllardır ortağı ve yöneticisi olmaktan onur ve gurur duyduğum Trakya Birliğin ve ortaklarının menfaatlerini korumanın asli görevimiz olduğunu hiç aklımızdan çıkarmadık.
Bizler bu birliğin sadece yöneticileri değil bize emanet edilen bu birliğin emanetçileriyiz. Bizim davamız şan, şöhret makam, mevki koltuk ve itibar davası değil, bizim davamız hizmet davasıdır. Üreticilerimize ortaklarımıza bol bereketli bir hasat diliyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
TÜ öğrencisine ‘Masterclass Eğitim’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke