ANASAYFA
03 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Profesöre lise karnesi
Edirne'de 'Eğitim' konulu konferans veren İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan'a 32 yıl önce mezun olduğu Edirne Teknik Lisesi'nin karnesi hediye edildi...
Haberin Yayın Tarihi: 29-05-2012 10:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Profesöre lise karnesi

Orkun AKMAN
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Beykent Eğitim Kurumları işbirliğinde dün Halk Eğitim Merkezi’nde, ‘Eğitimde Değişim ve Son Gelişmeler’ konulu konferans düzenlendi. Edirne Teknik Lise mezunu olan ve şu an da İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı yapan Prof. Dr. İrfan Erdoğan tarafından verilen konferansta eğitim sistemi hakkındaki son gelişmeler değerlendirildi. Prof. Dr. Erdoğan'a 32 yıl önce mezun olduğu Edirne Teknik Lisesi'nin karnesi hediye edildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın yanı sıra ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri, okul müdür yardımcıları ve rehber öğretmenlerin katıldığı konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, hükümetle muhalefet arasında sert tartışmalar yaşanmasına yol açan 4+4+4 eğitim sistemini övdü.
Özcan: Yeni eğitim sistemiyle AB standartlarına uyum sağlandı
Konuşmasına, bu konferans ortamının sağlanmasında emeği geçen Beykent Kurumları’na teşekkür ederek başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, son 15 yılda eğitim camiasının farklı süreçlerden geçtiğini belirtti. Kısa bir süre öncesine kadar dünyada kesintisiz eğitim sisteminin uygulandığı 2 ülkeden birinin Türkiye olduğunu hatırlatan Özcan, “Şu an yeni eğitim sistemi deniyor ama yeni diye bir şey yok. Meslek liselerinin sorunu, kat sayı barajı, başarı ağırlık puanı gibi birçok sıkıntı gördük. Son 1-2 yıldır değişiklik ve dönüşüm hızlandı. AB standartlarına uyum sağlandı.
‘Çocuk işçilerin artması söz konusu değil’
En önemli konu, toplumun beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik olması. Birkaç açıdan bakıldığında değişimin zorunlu olduğu görülüyor. Çocuk işçilerin artması, kız çocuklarının okumaması, çocukların açık öğretim liselerine yönlendirilmesi gibi olumsuzluklar söz konusu değil. Sistem doğru kullanıldığını faydalı ancak eleştiriler de yapıcı olmalı” diyerek 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili görüşlerini dile getirdi.
Erdoğan: Değişim sınıftan başlamalı
Özcan’ın açılış konuşmasının ardından konferansı veren Prof. Dr. İrfan Erdoğan kürsüye geldi. “Eğitimde eski yenidir” diyen Erdoğan, Enderun Okulları’ndan Köy Enstitüleri’ne kadar her dönemde eğitimle ilgili problemlere çözüm olacak fikirler üretildiğini kaydetti. Eğitimde iyileşmenin sınıftan başlatılması gerektiğini savunan Erdoğan, “Eğitimde birtakım uygulamalar hep yukarıdan başlatıldığı için eğitimci de öğrenci de yabancılaştırılıyor. Eğer dönüşüm sınıftan başlarsa eğitimci de öğrenci de kendini daha özgür hisseder” dedi.
Konuşmaların ardından Edirne Teknik Lise mezunu olan Prof. Dr. İrfan Erdoğan’a, 32 yıl önce liseden mezun olduğu karnesi hediye edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUR kamusallaşıyor
OİM kapılarını açtı
EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Sıcakta ekmek mesaisi
Otellerin gözü kapılarda
Edirne'de tozdan sis!
Salgında ‘moralize’
Siğilli bamyasına üniversite eli
Kurbanlık baskül fiyatları
evinibizesor.com hizmette
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE