ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Acıda sonbahar
Tava ciğerin vazgeçilmezi Karaağaç'ın ünlü acı biberi kurutmalıklarda alıcı bekliyor. Biberci Yılmaz olarak tanınan Karaağaçlı bahçıvan Yılmaz Ule oğlu Tunahan ile birlikte elde kalan 15 bin tonluk biberi kurutmalıklarda rutubetten korumaya çalışıyor...
Haberin Yayın Tarihi: 30-09-2021 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Acıda sonbahar

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tava ciğerin vazgeçilmezi Karaağaç'ın ünlü acı biberi kurutmalıklarda alıcı bekliyor. Biberci Yılmaz olarak tanınan Karaağaçlı bahçıvan Yılmaz Ule oğlu Tunahan ile birlikte elde kalan 15 bin tonluk biberi kurutmalıklarda rutubetten korumaya çalışıyor. 
Karaağaç Mahallesi'nde ata tohumu ile yetiştirdiği Karaağaç acı biberini tonlarca yetiştiren bahçıvan Yılmaz Ule, pandemi nedeniyle satılmayan kalan biberleri elden çıkardı. 
Karaağaç biberini yetiştirmeyi iğneyle kuyu kazmak gibi değerlendiren 55 yaşındaki Yılmaz Ule işin inceliğini, zorluğunu şöyle anlattı:
"İĞNEYLE KUYU KAZMAK GİBİ"
"Doğdum doğalı bahçıvanım. Karaağaç biberine merak bizde hep vardı. Bir dönüm bir dönüm derken 5 dönüme, 5 dönüm derken 40 dönüme çıktık. Pandemi nedeniyle 45 dönümlük alanı ektik. Ciğerciler köfteciler uzun süre kapalı kaldığından alanımızı daraltmıştık. Normalde 75 dönüme kadar alanımız mevcut. Alanımızı mecburen kıstık ve pandemide elimizde kalan kuru biberleri de verdik. 25 Nisan'da ekime başlıyoruz ürün 90 günde yetişiyor. 20 Temmuz gibi ürünü toplamaya başlarız. Zor iş kolay değil. Hep insan gücüyle olan ve iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. Tek tek toplanır tek tek dizilir iğneden geçer. Riski elbette var. Dolu oluyor. Bir defa çiftçinin düşmanı çok. Çiftçinin kurdu, böceği, fırtınası gibi düşmanı çoktur. Şansı varsa malı kalır. Karaağaç'ta toplanan ürün Yıldırım'a götürülüyor orada dizimi yapılıyor. Bir dizi de 300 400 tane biber oluyor. Karaağaç'ta evimizde bahçede kurutma tesisimiz var. Eni 44 metre 6 metre de genişliği var. 
"GÖLGEDE KURUTULMALI"
Gölgede kurutulmalı ve güneş görmemeli. Güneş gördüğünde biber yanar. Yaş olduğundan güneş haşlar. Genelde hanımların güneşe asması doğru değil. Rutubet görmemeli. Şu anda elimizde 15 ton biber var. Pandemide elimizde kalanları sattık bitti kalmadı. Bugünlerde  yeni mahsullere gireceğiz. Edirne dışına Tekirdağ, İstanbul, Adapazarı gibi bazı vilayetlerde ciğerci köfteci esnafı 4 - 5 - 7 - 20 kilo gibi talep var. Kargo ile gidiyor. Biber ciğerden sonra köfteye, çorbaya, kuru fasulyeye girdi. Tüm yemeklere giren acı biber bir tek tatlıya girmedi. Tatlıya da girdi aslında biz de yaptık onu ama daha henüz başaramadık. Tatlı denememiz oldu ama zor. 
KARAAĞAÇ'A ÖZGÜ 
Oğlum Tunahan da 10 yıldır benimle birlikte. Karaağaç acı biberimiz patentlidir markadır. Tohumu da patentli kendi tohumumuz, yerli. Atalardan kalma bir tohum. Dışarıdan gelmiş ve burada kalmış. Zaten bu topraklarda yetişiyor. Deneyenler var ciğercilerden Çanakkale'ye, Keşan'a göndermişler ama mal yapmıyor. Toprağın yapısı mı yoksa bize nehrin güzelliği midir bu toprağın kendine özgü bir özelliği var. Pazarkule'den tutun meralara doğru ürün sadece yapıyor. Ama gel gör Karaağaç'ta bir sürü bölge var olmuyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama