ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ'de ‘beyaz gelenek’
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumaya hak kazanan 286 doktor adayı öğrenci, üniversitenin 75. Yıl Spor Salonu'nda düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giyip mesleğe ilk adımlarını attı...  Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, yeni doktor adaylarına aşı olmaları konusunda çağrıda bulunarak, " Bir hekimin, sağlık mensubunun aşıyı reddetmesini ben açıkçası anlayamıyorum" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 05-10-2021 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ'de ‘beyaz gelenek’

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumaya hak kazanan 286 doktor adayı öğrenci, üniversitenin 75. Yıl Spor  Salonu'nda düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giyip mesleğe ilk adımlarını attı.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 2003 yılından bu yana devam eden 'Beyaz Önlük' geleneği 2021-2022 eğitim-öğretim yılı başlangıcında da bozulmadı. Fakülteyi kazanan toplam 286 öğrenci için 75. Yıl Spor Salonu'nda tören düzenlendi. Törende T.Ü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sedat Üstündağ, öğretim üyeleri ve aileler de hazır bulundu. Saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başlayan törende Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Üflemeli Çalgılar Topluluğu mini konser verdi. Konserden sonra yeni öğrenciler adına Gamze Sabaz konuşma yaptı. 
'ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ HAYALİMDİ' 
Küçüklükten beri hayalinin doktor olmak olduğunu söyleyen Sabaz, "Bugün en zorlu ve kutsal mesleklerden olan hekimliğe ilk adımlarımızı atıyoruz ve ben dönem arkadaşlarım adına bu konuşmayı yapmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Çocukluktan beri hayalini kurduğum, 'küçükken ne olacaksın?' diye sorulduğunda 'doktor olacağım' dediğim, yıllarca kazanmak için emek verdiğim hekimlik mesleğine ilk adımlarımı atacağım yerin Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi olmasından gurur duyuyorum. Bu yolu bizimle yürüyen aileme, ailelerimize emekleri ve destekleri için çok teşekkür ediyorum" dedi. 
'286 ÖĞRENCİYE HOŞ GELDİNİZ DİYECEĞİZ' 
Tıp Fakültesi Dekanı Ahmet Muzaffer Demir de fakültenin 2021-2022 eğitim öğretim yılında 236 öğrenci aldığını belirtti. Demir, "Fakültemiz 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 236 öğrenci aldı. Bu öğrencilerin 138'i kız, 98'i erkek olmak üzere 236 kişi kayıt oldu. Beraberinde uluslararası öğrencilerimizi değerlendirirsek 18'i kız, 8'i erkek olmak üzere 26 uluslararası öğrencimiz var. Birinci sınıfa yatay geçişle 24 öğrencimiz kayıt oldu. Özetle bugün 286 öğrencimiz beyaz önlüklerini hocalarımız tarafından giyecek ve tıbbiyeye hoş geldiniz diyeceğiz" dedi. 
'EN ÖNEMLİ SİLAHIMIZ AŞI' 
Son 2 yıldır dünyanın mücadele ettiği kovid-19 hastalığına ve aşının önemine değinen Dekan Demir, "Salgının biyo-psikososyal etkilerini yaşadığımız bu olağanüstü dönemde gerek sağlık hizmetleri, gerekse eğitim süreçlerindeki zorlukları aşmak için çok çaba sarf ettik ve sarf etmekteyiz. Salgın ile mücadelede en önemli silahımızın aşılanma olduğu unutulmamalıdır. Öğrencilerimiz ve birlikte yaşadıkları aile bireyleri toplum sağlığı açısından oldukça önemli olan bu durumu unutmamalıdırlar ve onları aşı olmaya, olanların da ek dozlarını olmalarını beklemekteyiz. Öğrencilerimizin hep birlikte çaba harcayarak, destek vererek korumaya kararlıyız" diye konuştu. 
'GİRİŞİMCİLİK VE ARAŞTIRMACILIK YÖNÜNÜZÜ DE GELİŞTİRİN' 
Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Nuri Hatipoğlu da, ailelere gözlerinin arkada kalmamaları gerektiğini dile getirdi. Hatipoğlu, öğrencilere tavsiyede bulunarak, "Üniversitedeki eğitim hayatınıza yeni başlıyorsunuz. Buraya meslek sahibi olmak için geldiğinizi lütfen unutmayın. Bu süreci, mezuniyetten sonraki hayatınıza en donanımlı şekilde başlama fırsatı olarak değerlendirin. Mesleki gelişiminiz yanında girişimcilik yönünüzü, araştırıcılık yönünüzü geliştirmek içim çaba gösterin. Üniversiteniz sizlere bu yönlerinizi geliştirmek için çeşitli imkanlar sunmaktadır. En önemlisi de bilimsel faaliyetlere katılma isteğinizi hocalarınıza hissettirin belli edin. İnsan ilişkilerinizi ve iletişim yeteneklerinizi geliştirin. Ekip çalışmalarının bir parçası olun. Sadece okulunuzu, üniversitenizi değil Edirne'yi de tanıyın" ifadelerini kullandı. 
'BİLİMSEL BİR ORTAMDA YETİŞECEKSİNİZ, MUTLAKA AŞINIZI OLUN' 
Öğrencilere mutlaka aşılarını olmaları konusunda da çağrıda bulunan Prof.Dr. Hatipoğlu, "Lütfen aşılarınızı eksikse tamamlayın, olmamışsanız olun. Çünkü biz üniversite olarak yüz yüze eğitimi sürdürmek istiyoruz. Bu da dikkat ederseniz sevgili aileler, anneler ve babalar; sizlerde mutlaka aşılarınızı olun. Çünkü burada hekim olacaksınız, bilimsel bir ortamda yetişeceksiniz. Bir hekimin, sağlık mensubunun aşıyı reddetmesini ben açıkçası anlayamıyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Hatipoğlu, Fakülte Dekanı Demir ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Üstündağ, öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke