ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ayçiçeğinde fiyat güncellenmeli’
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı,  ayçiçeği alım fiyatlarının güncellenmesi, desteklerin de aynı oranda yükselmesi durumunda üreticinin mağdur olmayacağını açıkladı… 
Haberin Yayın Tarihi: 05-10-2021 07:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ayçiçeğinde fiyat güncellenmeli’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı,  ayçiçeği alım fiyatlarının güncellenmesi, desteklerin de aynı oranda yükselmesi durumunda üreticinin mağdur olmayacağını açıkladı. 
Ayçiçeği üreticisi açıklanan alım fiyatı karşısında fiyatların güncellenmesi ve desteğin artırılmasını bekliyor. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da şunları söyledi:
"Bilindiği gibi ayçiçeği fiyatını Trakya Birlik daha önce avans fiyatı olarak açıklamıştı. Fakat piyasaların yükselmesiyle birlikte özel sektördeki arkadaşlarımızda fiyatı güncelledi. Bugün 40 yağ 5 buçuk lira gibi rakam açıklandı. Borsada da ortalaması 500 liranın üzerinde seyrediyor. Doğal olarak Trakya Birlik de ortakları mağdur etmemek adına onlarda fiyatını güncelledi. İnşallah bu günden güne ayçiçeğinde yükseliş var. Bu yükseliş olduğu sürece, piyasa yükseldiğinde Trakya Birlik, bu hamleyle üreticisini mağdur etmeyeceğini, fiyatını güncelleyerek üreticilerinin yanında olduğunu göstermiş oldu. 
"FİYAT GÜNCELLENDİĞİNDE ÜRETİCİ MAĞDUR OLMAYACAKTIR"
İnşallah bundan sonra üreticileri mağdur etmeyerek piyasalara göre tekrar fiyatlarını günceller. Gübre özellikle  en büyük yükselişte, bunların karşısında tabi ayçiçeği fiyatları da yükseliyor. İnşallah bu şekilde devam eder. Çiftçimiz için hayırlı olur inşallah."
"DESTEKLERDE AYNI ORAN DA YÜKSELMELİ"
Arabacı, prim desteğiyle ilgili artan girdi maliyetlerini işaret ederek bu yıl da taleplerinin aynı olduğunu belirtti ve şunları aktardı:
“Her yıl tekrarlıyoruz. Her yıl yükselen piyasa oranında yani gerçek girdi maliyetlerimiz yükseliyorsa, bakanlığımızdan destek maliyetlerinin de aynı oranda yükselmesi gerektiğini talep ediyoruz. İnşallah bunu göz önünde bulundururlar. Her yıl bu yükselen piyasa oranında bakanlığın gerekli müdahaleyi yapacağına inanıyorum. 
Biz daha sezonun başında üreticinin beklentisinin 40 yağ oranlı ayçiçeği için 6 lira bazında olması gerektiğini söylemiştik. Çünkü bu girdi maliyetlerini göz önünde bulundurursak ancak 6 Lira civarında olursa çiftçiyi tatmin edecekti. Bugüne kadar olan fiyatlar zaten çiftçinin beklediği ve memnun olduğu fiyatlar değildi. Hatta biz 6 Liradan söz ediyorduk, şu an 40 yağ 5 bin 400 lira açıkladı Trakya Birlik. Bu 6 Lira bazında olursa üreticimiz memnun olacaktır. Çünkü bizim girdi maliyetlerimiz durmuyor hala yükselişte. Bir nebze olsun destek olacaktır. 
"TRAKYA BİRLİK AYAKTA KALMALI"
Edirne'de hasat bitti sayılır. Çok nadir bölgelerde yeşil olan kısımlar kaldı. Üreticimizin bir çoğu da gerek Trakya Birlik'e, gerek ticaret borsalarına ürününü sattı. O ürünler 40 yağ 5 Lira olduğu dönemlerde satıldı. Çoğunun tabi geri dönüşü yok. Tabi Trakya Birlik'e döken arkadaşlarımız bu güncellenen fiyat üzerinden farkını alacak. O yüzden biz Trakya Birlik'in ayakta kalması gerektiğine inanan üreticileriz, ortaklarıyız. Trakya Birlik'in üreticisini mağdur etmeyerek bu yükselen piyasa ile üreticine gerekli desteği vereceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde yine fiyatlarda bir düzenleme olursa umuyorum Trakya Birlik fiyatını güncelleyecektir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama