ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya Birlik kendini aştı
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, ayçiçeği hasadının tamamlanmak üzere olduğunu, birlik olarak geçen sezon 264 bin ürün alırken, halen devam eden yeni kampanya döneminde ise mübayaa ettikleri ürün miktarının 276 bin tona ulaştığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya Birlik kendini aştı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, ayçiçeği hasadının tamamlanmak üzere olduğunu, birlik olarak geçen sezon 264 bin ürün alırken, halen devam eden kampanya döneminde ise bu yıl276 bin ton ürün mübayaa ettiklerini  söyledi.
Ayçiçeği hasadı yüzde 95 seviyelerine yaklaştı.Trakya Birlik 276 bin ton ürün mübaaya ederken, Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç de kampanya dönemini değerlendirdi.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç kampanya dönemini değerlendirdi ve 276 bin ton ürün mübaaya edildiğini söyledi. Ödemelerin yaklaşık yüzde 65-70 seviyelerine yaklaştığını belirten Kırbiç, "İlk gün dökenle son gün dökenin fiyatı aynı oluşmakta" dedi ve şu açıklamayı yaptı:
"Trakya Birlik 2021-2022 kampanya döneminde dün itibariyle 276 bin ton civarında ürün mübaayası gerçekleşti. Hasat yaklaşık yüzde 95 seviyelerine ulaştı. Hem bölgemizde hem Trakya Birlik'in iştigal alanı olan bölgelerde. Bildiğiniz gibi 14 Eylül 2021 tarihinde 40 yağ ayiçeğinin fiyatını 5 bin 100 TL ton olarak birlik yönetim kurulu olarak açıklamıştık. 1 Ekim 2021 tarihinde ön alım fiyatımızı 5 bin 400 TL ton olarak açıkladık. Üreticilerimizin de bu fiyattan memnun olduğunu izledik. Çünkü Trakya Birlik'in alım modeli; ilk ürünü dökenle, kampanya dönemi bitene kadar o olan süreçte herkes aynı bedelden ürününü dökmüş oluyor. 
"YAĞ ORANI İYİ"
Yani bu serbest piyasalarda o gün düşük oluşmuştu. Bugün yükselebilir ama Trakya Birlik'in ilk gün dökenle son gün döken fiyatı aynı oluşmakta. Bu bağlamda bizim yağ oranına göre alım yapıldığı için her bir puan için yağda yüzde bir buçuk oranında fark var yağ oranı anlamında. Bu da bugünkü açıklanan rakamla bir puanlık yağda 81 TL tonda bir fark oluşturmakta. Üreticilerimizin bölgemiz anlamında birlik genelinde de yaklaşık yüzde 44 yağ oranına yakın bir oran var. Oran iyi. Bu da tabi üreticimize artı bir gelir sağlamakta. 
Bugün itibariyle ödemelerimizde yaklaşık yüzde 65-70 seviyelerine yaklaşmıştır. 15 gün içerisinde dökülen ürün ödemesi yapılmakta. Bunda gözlemlediğimiz gibi üreticilerimiz memnun. Üreticilerimiz dökmeden önce zaten bilirler bunun kısa sürede parasını alacağını. Bu anlamda bir sıkıntımız yok. Bu operasyonu yönetmek çok kolay değil. 276 bin ton ürün daha da gelmeye devam ediyor. Bunlar büyük miktarlar bu operasyonu yönetmek çok kolay değil. Sanayici, tüccar birkaç günlük ürününü alır işler. Daha sonra piyasa yükselirse yüksek fiyattan da alabilir, düşerse düşük fiyattan alabilir ama Trakya Birlik'in böyle şansı yok. 
"BÜYÜK STOKLA ÇALIŞMAK HER ZAMAN RİSK"
Böyle büyük stokla çalışmak her zaman risk oluşturur. Çok şükür bugüne kadar Trakya Birlik bunun üstesinden geldi. İnşallah yine gelecektir. Ben üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyorum. 
"PRİM DESTEĞİ ARTTIRILACAKTIR"
Üreticinin 50 kuruş olan desteğin 1 TL olması talebine gelince hükümetimizin alacağı karara bağlı. Onun artmasını üreticilerimiz doğal olarak ister. Geçtiğimiz yıllarda hep bir miktar arttırılmıştı. Ümidimiz inşallah önümüzdeki dönemde de bu prim miktarının arttırılması yönünde hükümetimiz bu yönde karar alacaktır diye düşünüyorum.
KAR PAYI DÖNEM SONU VERİLECEK
Geçen sene 264 bin ton ayçiçeği alınmıştı. Şu an geçen senenin üzerinde. Bunun üzerine bizim ön alım fiyatımız kesinleşti. Ancak karlılığımız oluştuğunda kar payı dönem sonunda ortaklarımıza verilecektir bu fiyatın üzerine.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama