ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meriç'e geri dönüşüm tesisi
Trakya Üniversitesi'nin çevre kirliliğinin önlenmesi ve Meriç'in korunmasına ilişkin yürüttüğü,Meriç Ziraat Odası ile Bulgaristan KRİB Haskovo ortaklığında hayata geçirilen “Geleceğini Korumak İçin Doğayı Koru” AB projesi kapsamında Meriç ilçesine geri dönüşüm tesisi kazandırıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 13-10-2021 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meriç'e geri dönüşüm tesisi

Trakya Üniversitesi'nin, çevre kirliliğinin önlenmesi ve Meriç'in korunmasına ilişkin yürüttüğü “Geleceğini Korumak İçin Doğayı Koru” AB projesinde sona gelindi. Meriç Ziraat Odası Başkanlığı ile Bulgaristan KRİB Haskovo ortaklığında hayata geçirilen proje kapsamında Edirne'nin Meriç ilçesine geri dönüşüm tesisi kazandırıldı…
Trakya Üniversitesi'nin bilimsel koordinatörlüğünü üstlendiği ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz'ın yürütücülüğünü yaptığı “Geleceğini Korumak İçin Doğayı Koru” projesinde çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda önemli bir gelişmeye imza atıldı. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı ve zirai ilaçlamada kullanılan ambalajların çevre kirliliği oluşturduğu Meriç ilçesine proje kapsamında plastik atık geri dönüşüm tesisi kuruldu.
Açılışı gerçekleştirilen tesis ile başta zirai ilaç atıkları olmak üzere tarımda kullanılan plastik atıkların değerlendirilerek, geri dönüşüme kazandırılması ve çevrenin korunması amaçlanıyor. Hem plastiği hem de içindeki kimyasallarla çevreye ve sağlığımıza zarar veren gübre ve ilaç atıkları, tesis sayesinde geri dönüştürülecek. Tesiste çeşitli işlemlerden geçirilecek atıklar, daha sonra çiftçinin ihtiyacı olan ürünlere dönüştürülerek yeniden üreticiyle buluşturulacak. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerden toplanacak gübre ve ilaç ambalajlarının geri dönüştürülmesi ile su ve çevre kirliliğinin azaltılması hedefleniyor.
Projenin yürütücülüğünü yapan Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, tesis açılışında yaptığı konuşmada özellikle tarımsal alanların ve onu çevreleyen suların zehirli zirai ilaç atıklarının tehdidi altında olduğunu belirterek, bu kirliliğin önüne geçmek istediklerini ifade etti. Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, hayata geçirdikleri proje ile atıkları geri dönüştürmenin ve tekrar değerlendirmenin de mümkün olacağını söyledi.
Prof. Dr. Murat Türkyılmaz: "Zirai ilaç atıkları, doğayı kirletiyor."
Türkiye'de her yıl zirai ilaçlamada kullanılan binlerce tonluk plastik ambalaj atığın hiçbir önlem alınmadan olduğu gibi doğaya bırakıldığını dile getiren Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, “Özellikle burası yani Meriç, İpsala bir tarım bölgesi. Burada yaklaşık 90-100 dönüm çeltik, onun yanı sıra buğday, ayçiçeği ve fıstık başta olmak üzere birçok tarımsal üretim yapılıyor. Tarımda kullanılan zirai ilaç ve gübre ambalajları çoğu zaman toprağa bırakılıyor ve bu durum büyük bir çevre kirliliğine neden olurken aynı zamanda insan yaşamını tehdit ediyor. İlaç dediğimiz şey topraktan yer altı sularına karışarak ya da doğrudan nehirlere atılarak hem hayvanlar hem insanlar için çeşitli tehlikeler oluşturuyor. Bu bölge tam nehir kenarında ve dolayısıyla nehirlerle birlikte denizlere de karışmış oluyor. Günümüzün diğer büyük çevresel sorunlarından biri de mikroplastikler. Bu mikroplastikleri hayvanlar yiyor ve daha sonra hayvanlardan bize geçiyor. İnsan sağlığı için büyük zararları oluyor. En başta bu plastik atıkları temizlemiş olacağız.” ifadelerini kullandı.
Çevre kirliliğinin önlenmesi ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla başlattıkları proje sayesinde Meriç'e bir geri dönüşüm tesisi kazandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, “Projemiz aslında üçayaklı bir projedir. Meriç Ziraat Odası, Meriç Kaymakamlığımız ve Bulgaristan'daki iş dünyası kuruluşlarından KRİB Haskovo ile 3 yıl önce başlattığımız bu projede son aşamaya geldik. Büyük bir emeğin karşılığında bir geri dönüşüm tesisi oluşturduk. Bunun dışında kendi çiftçilerimize ve Bulgaristan'daki çiftçilerimize proje kapsamında eğitimler verdik. Bulgaristan'daki paydaşlarımızla çiftçilerimizi tanıştırarak onlar arasında köprüler kurduk. Ayrıca Bulgaristan'da bir toprak analizi laboratuvarı kurduk ve bu laboratuvarla seksene yakın yerde toprak analizleri gerçekleştirdik. Onunla ilgili de bir rapor hazırladık ve böylece projemizi tamamlama noktasına getirmiş olduk.” dedi.
Meriç Kaymakamı Cafer Kaymakçı da projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, üreticiye ve çiftçiye hayırlı olması temennisinde bulundu.
Tesisin açılışına Meriç Kaymakamı Cafer Kaymakçı, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkan, projede emeği geçen öğretim üyeleri ve kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama