ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ezber bozan kadınlar anlattı
Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle düzenlenen “Ezber Bozan Hikayeler” konulu söyleşi Engelsiz Yaşam Derneği'nde gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-10-2021 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ezber bozan kadınlar anlattı

Refik USLUY
Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle  düzenlenen, “Ezber Bozan Hikayeler” konulu söyleşi  önceki gün Engelsiz Yaşam Derneği'nde gerçekleştirildi. Söyleşiye Edirne'nin sembol kadınlarından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 'nin kuruluşundan itibaren emek veren, çok sayıda  hekim yetiştiren Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gültaç Özbay, Gazeteci ve Hudut Gazetesi Sahibi Gönül Uyanıktır, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi  Işıl Güzey konuşmacı olarak katıldı. Programa Edirne Sosyal Bilimler Lisesi de destek verdi. Lise öğretmenlerinden Feyza Kurçenli  ve 11'nci sınıf öğrencilerinden  Simay Şengün, Dilay Beyza Güler  de katkı verdi. Dilay Beyza  kemanı ile Sezen Aksu'nun Ünzile adlı eserini seslendirdi. 
Edirne Çoçuk Hakları Derneği başkanlığı görevini Avukat Nebahat  Çavuş'tan devralan yeni Başkan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, her yıl 11 Ekim tarihinde dünya çapında, 'Kız Çocukları Günü' kutlandığını kaydetti. Tanrıkulu yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Milletler 2012 yılında 11 Ekim tarihini Dünya Kız Çocukları Günü ilan etti. Bununla kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı, desteklenmeleri, güçlendirilmeleri ve onlara yatırım yapılmasının ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlanması hedeflendi” diye konuştu.
Konuşmanın ardından öğrenci Simay Şengün, henüz reşit olmamış bir kız çocuğu olarak toplumda karşılaştıkları olayları anlattı ve toplumun farklı kesimlerinde yaşayan tüm çocukların aynı koşullara sahip olmasının amaçlandığını kaydetti. Moderatörlük görevini  yürüten Simay daha sonra tek tek katılımcıları tanıtarak söyleşiyi başlattı. 
KIRKLARELİ'NDEN KANDİLLİ KIZ LİSESİ'Nİ BİRİNCİLİKLE KAZANDI
Söyleşinin ilk konuşmacısı T.Ü. Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Gültaç Özbay, babasını 5.5 yaşında kaybetmenin bir kız çocuğuna yaşattıklarını ve öğrenim hayatında önüne çıkan engellerle nasıl baş ettiğini anlattı. Toplam 7 çocuğuna rağmen annesinin parasız yatılı okumasına karşı çıktığını, bir yakını yardımıyla Kandilli Kız Lisesi'ni birincilikle kazanmasının öyküsünü dile getiren Özbay, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni okurken yaşadığı yurt sorunlarıyla nasıl baş edip, direndiğini ve sonuca ulaşmanın mutluluğunu o günleri yaşarcasına anlattı.  
Mesleğin ilk yıllarını ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşundan emekliliğine kadar  olan yaşanmışlığını merakla dinleten Prof. Dr. Gültaç Özbay, programın sonunda, 'Nefes Nefese' isimli kitabını imzaladı. Gültaç Özbay kitabında  meslek yaşamı T.Ü. Tıp Fakültesi'nin yakın geçmişindeki olaylara ve fotoğraflara yer veriyor.
HER DÜŞTÜĞÜMDE KALKMAYI BAŞARDIM
Gazeteci, Hudut Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gönül Uyanıktır da gazetecilik merakının nasıl başladığından söz ederek, mezuniyet sonrası iş bulmakta yaşadığı sıkıntılara değindi. Önünde farklı seçenekler varken, gazeteci olmakta direndiğini ve bu nedenle iş bulamayınca Almanya'ya gittiğini kaydeden Uyanıktır şöyle konuştu.
“Erlangen'de üniversiteye devam ederken tesadüfen bir arkadaşım Hürriyet Gazetesi'ni getirdi ve ben de muhabir aranıyor ilanına başvurdum. 1981 yılı Şubat ayı idi ve benim meslek hayatım böyle başladı. En büyük hayalime kavuşmuştum. 1994 yılı ise hayallerimin bittiği yıldı. Hürriyet Haber Ajansı Edirne Bürosu'ndan  ayrılmamın (gazeteciler buna kovulma diyor) üzerinde 27 yıl geçti ama hala hayallerimin yok olduğu o günü unutamıyorum.
Geri dönüp baktığımda hatalı kararlar verip çok üzüntüler yaşadığımı, çok tökezlenip düştüğümü ama her defasında kalkmayı bir şekilde başardığımı görüyorum. Her kalkış bir şeyler alıp götürse de güçlendiriyor. 27 yıldan bu yana Hudut Gazetesi'nin imtiyaz sahibi, ama önce gazeteci olarak, yerel bir gazetenin Edirne halkına karşı olan sorumluluğunu taşıyorum”
KALIP YARGILARLA MÜCADELE KADINLARA KALIYOR
Söyleşinin son konuşmacısı Edirneli Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Işıl Güzey oldu. Kız çocukların mesleki, sosyal ve bireysel yaşamlarında dijitalleşen dünyaya uyumu, dijital alanda liderliği için ufuk açıcı bilgileriyle ve Kadınlarla ilgili STK çalışmalarından tanınan Işıl Güzey, Anadolu Lisesinin ardından ülkemizin en önemli üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesini  bitirdi. Tez çalışmaları nedeniyle profesyonel çalışmalarına ve iş hayatına ara verdiğini kaydeden Güzey, Avrupa Komisyonu uzman havuzundaki fonlardan  ve çok büyük fonlar verildiğinden söz etti.
Bazı mesleklerin ön yargılara muhatap olduğunu, mühendis, doktor, gazeteci  denince akla cinsiyetçi kalıp yargılarla erkeklerin geldiğini belirten Işıl Güzey, bu kalıp yargılarla mücadelede edenlerin de bu meslekleri seçen kadınlar olduğunun altını çizdi. Genç mühendis, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği  bölümünü kazandığında kendisinin de, “Bu kalıp yargılarla nasıl mücadele edebilirim “ diye düşündüğünü ancak bununla kısa sürede baş ettiğini  dile getirdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama