ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘En etkin silah aşı’
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, ülke genelinde üç aylık süre içerisine vefat sayısında 4.7 kat, Edirne'de aynı süre içerisinde vaka sayısında 15,5 kat artış yaşandığına dikkat çekerek, Kovid-19'la mücadelede tek çözümünün aşı olduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-10-2021 07:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘En etkin silah aşı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, ülke genelinde üç aylık süre içerisine vefat sayısında 4.7 kat, Edirne'de aynı süre içerisinde vaka sayısında 15,5 kat artış yaşandığına dikkat çekerek, Kovid-19'la mücadelede tek çözümünün aşı olduğunu söyledi.
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gürcan Altun, Tabip Odası Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında Edirne ve Türkiye'ye ilişkin bir takım verilerle,ölümlere dikkat çekmek için hazırladığı bir grafiği paylaştı. "En etkin silahımız aşı" diyen Prof.Dr. Altun şunları söyledi:
“Kovid-19 hastalığının pandemi olarak ilan edilmesinden 19 aydan daha fazla bir süre geçti. Bugüne kadar dünyada 240 milyon insan hastalandı. Vefat eden insan sayısı yaklaşık 5 milyon. Bugüne kadar aşılama çalışmalarında dünyada 6.5 milyar doz aşı yapıldı. Fakat burada da toplumsal adaletsizlik söz konusu. Yoksul ülkelerde nüfusun yüzde 2'sinin tek doz aşı yapıldığı bilinmekte. Ülkemiz açısından bakıldığında Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 18 yaş üstü bireylerin yaklaşık yüzde 75'inin aşılandığından bahsedi-liyor. Ancak bu oran yeterli değildir. Çünkü pandemi salgı-nında 18 yaş üstü değil tüm nüfus üzerinden oranlanması gerekli. Virüsün yeni varyantlarının çıkışıyla ilgili günümüzde artık orijinal varyant kalmadı, delta ve delta plus varyantı var. Buna karşı bağışıklığın hesaplanması için bulaş üzerinden yapılan he-saplamada toplumun yüzde 85'i aşılı olmalı. Tam doz aşılanması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın verileri sadece 18 yaş üstünü yansıtıyor. 
"DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR"
Bunu toplumun geneline uyarlandığında, şu anda ülkemiz için aşılanma oranı yüzde 54-55 seviyesinde yani yüzde 85'e ulaşmak için daha çok yolumuz var. Bugüne kadar ülkemizde aşı olmayan 18 yaş üstü bireylerin sayısı 7.5 milyon. 18 yaş altındaki bireylerin sayısını da bilmiyoruz. Bunların verileri Sağlık Bakanlığı'nda vardır. Açıklarlarsa yine bilgi sahibi oluruz.
6.5 MİLYON HATIRLATMA DOZU OLMAMIŞ 
Yine 18 yaş üstünde hatırlatma dozunu olmamış insan sayısı 6.5 milyon. Yani 13 milyon insan tam bağışıklı değil."
Hastalığın ciddiyetinin ve boyutunun daha iyi görüp anlamak için de Edirne ve Türkiye'ye ilişkin bir takım verileri de paylaşan Prof.Dr.Altun, ölümlere dikkat çekmek için bir grafik hazırladığını belirtti ve şöyle devam etti:
ÖLÜMLERE DİKKAT ÇEKTİ VE ÜÇ AYDA  VEFAT SAYISI 4.7 KAT ARTMIŞ
"Koşulsuz şartsız Temmuz ayında başlayan açılmayla birlikte vaka sayılarında ciddi bir artış görünüyor. Türkiye'de Temmuz'da vaka sayısı 100 binde 42 iken bu sayı 1 Ekim'de 100 binde 234'lere yükseldi. Bu süreçte vaka sayısı 5.6 kat arttığını görürüz. Yine burada vefatlara dikkat çekmek istiyorum. Temmuz ayı başında vefat sayısı haftalık olarak 326 iken, 1 Ekim'e gelindiğinde vefat sayısı haftalık olarak 1519 oluyor. Yani üç aylık süre içerisine vefat sayısında 4.7 kat artış görünüyor.
EDİRNE'DE ÜÇ AYDA VAKA SAYISI 15,5 KAT ARTMIŞ 
Edirne açısından bakıldığında Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta açıklanıyor. Yüz bin nüfusta vaka sayısı Temmuz ayı başında Edirne'de yüz binde 11 vaka görünürken, Ekim ayı başına geldiğimizde en son açıklanan vaka sayısı 100 binde 171. Yani Edirne'de üç aylık süre içerisinde vaka sayısı 15,5 kat artmış."
"VAKAYI NELER ARTTIRIYOR?"
Vaka artışına nelerin etken olduğuna da değinin Prof.Dr Altun, en etkin silahın aşı olduğunu vurguladı ve şunları aktardı:
"Okullar açıldı ve okullarda yeterli önlem alınmaması etkendir.  Havaların soğumasıyla birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı. Edirne'ye 40 binin üzerinde öğrenci geldi. Bu öğrencileri getirip yurtlarına yada evlerine yerleştirecek aileler geldi. Toplumsal hareketliliğe karşı vaka sayıları da artış gösterdi. 
Yine komşu ülkelerden Edirne'ye gelerek alışveriş yapanlarda artış var. Havaların soğumasıyla birlikte yetersiz havalandırma koşullarına sahip olan mekanlarda geçirilen zaman, süresi artmaya başladı. Buna bağlı olarak bulaş da arttı. Bunun yanı sıra aşı olmamış bireylerle ilgili olarak PCR testi zorunluluğu ile ilgili bir genelge yayınlandı. Ancak bu genelge ile ilgili olarak bu testi yaptıracak insanların takibi iyi yapılmadı. 
Yine bilgi kirliliğiyle ortaya çıkan bir aşı direnci var. Bu aşı direncinin kırılması için hiçbir çalışma yok. Virüsün bu denli yayılıyor olması yeni varyantları gündeme getiriyor. Belki yeni varyant suçları var, bunu bilmiyoruz. En büyük sıkıntılar bunlar.
Kapalı mekanlara geçilmeye başlandı ve herhangi bir kontrol, bunlara ilişkin bir kısıtlama yok. Havalandırma koşullarıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Buralarda bulaş riski yüksek. 
Süreçte mutlaka aşısız bireylerin kimler olduğuna ulaşıp, aşı konusunda aydınlatıcı bilgiler verip aşı direnci kırılmalı. Veli Der'in anketi sonuçları ciddi anlamda endişe verici. 12-15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 29'unun hiç aşı yaptırmayacağı verisini elde etmiş. Hastanelerde yatan bireylerin yüzde 95'ine yakını hiç aşı olmamış veya hatırlatma aşılarını olmamış bireyler. 
"ARAÇLARDA SAYI SINIRLAMASI OLMALI"
Bakanlık verilerini güncelleyip halka daha şeffaf bilgiler vermeli. Vakaların kaçının aşısız olduğu mutlaka belirtilmiş olmalı.
Üniversite öğrencileriyle birlikte toplu taşımadaki yük ciddi oranda arttı. Toplu taşıma ve öğrenci servislerinde mutlaka sayı sınırlandırılmalı. Çünkü hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı biliniyor.
PİKİN YÜKSELİŞ TRENDİ SÜRÜYOR
PİK yaşanmasını öngörmüştük. Eylül'de bu pik ortaya çıktı ve yükseliş trendi sürüyor. Tedbirler alınmazsa yükselme devam edecek. Önlemler arttırılarak daha fazla insanın hastalığa yakalanmasını önler. Yoğun bakım gerektirecek, ölümü azaltacak tek etkin silahımız aşı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama