ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çeltik üreticisi yardım bekliyor’
İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İpsala'da yaşanan dolu felaketinin10-12 bin dönüm çeltik alanını ürün alınamaz hale getirdiğini belirterek, “Çiftçimiz gerekli zararın tespit edilerek bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için yardım beklemektedir” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 15-10-2021 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çeltik üreticisi yardım bekliyor’

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İpsala'da yaşanan dolu felaketinin10-12 bin dönüm çeltik alanını ürün alınamaz hale getirdiğini belirterek, “Çiftçimiz gerekli zararın tespit edilerek bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için yardım beklemektedir” dedi. 
Milletvekili Çakırlar, TBMM'de Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 14. Maddesi üzerine grubu adına yaptığı konuşmasına, İpsala'daki dolu felaketini anlatarak başladı. Çakırlar, “Bugünlerde ülkemizin pirinç ihtiyacının %50'sinin karşılandığı Edirne'de Çeltik hasadı zamanı, girdi maliyetlerinin yüksekliği, yaşanan hastalık sebebiyle verimin düşük  ve verilen fiyatların maliyet artışının altında olması üreticiyi yeterince mağdur etmişti.
Dün sabah saatlerinde ise İpsala'da yaşanan dolu felaketi büyük bir kısmı Sarıcaali köyünde olmak üzere Balabancık, Paşaköy, Sultanköy ve civar köylerde10-12 bin dönüm çeltik alanını ürün alınamaz hale getirmiştir. Çiftçimiz gerekli zararın tespit edilerek bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için yardım beklemektedir” ifadelerini kullandı. Çakırlar,söz konusu kanun teklifiyle ilgili görüşlerini de şöyle aktardı:
“Bu kanun teklifini vergi reformu olarak addetmek toplumda algı yaratmaya yönelik bir hamledir. Fakat maalesef reformdan uzak olan bu kanun teklifi yapısal sorunları çözmekten ziyade mevcut durumun neden olduğu sorunları bir nebze düzeltmeye çalışmıştır.
Ülkemizde özellikle son yıllarda tartışılan en önemli konulardan biri vergi adaletsizliği konusudur. Bir çok sermaye grubunun vergi kaçırdığı iddialarının olduğu bu dönemde vergi adaletsizliğinin son mağdurları da otomotiv üreticisi bir firmanın çalışanları olmuştur. 
Firma, Gebze-Şekerpınar'da yer alan fabrikasını kapatma kararı sonrası İşgörenlerine yüksek miktarda ikramiye ödeyerek gündeme gelmişti, fakat işgörenlerin ikramiyeleri gelir vergisindeki adaletsizlikten dolayı kesintiye uğramış ve ikramiyelerinin %30'unu vergiye teslim etmek zorunda kalmışlardır.
Anayasanın 73. Maddesinde; herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. İfadeleri yer almaktadır.
Art arda gelen zamlar sonrasında artan hayat pahalılığı,her geçen gün asgari ücretin alım gücünde etkisini eritmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda asgari ücrete ve bu ücrete yakın maaş alan işçilerimiz için gelir vergisinde yaşadıkları adaletsizliğin önüne geçilecek adımlar atılmalı. Yüksek gelir gruplarını daha yüksek oranda vergilendirilerek ve ülkemizdeki gelir dağılım bozukluğunu göz önünde bulundurarak, verginin gelir adaletine olumlu yönde katkısı sağlanmalıdır.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı.  İşsizlik oranı, Ağustosta bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşmiş.
Ne acıdır ki; rakamlarla oynayarak ve gerçek verileri göstermeyerek milletimizin nezdinde güven duygusunu kaybeden TÜİK'in açıkladığı işsiz sayımız bile Gürcistan'ın nüfusunu aştı.
5-6 kişinin istihdam edileceği bir yere dahi binlerce başvuru oluyorsa, üniversite mezunları işletmelerde valelik yapmaya çalıyorsa, esnaf kepenk kapatıyorsa, sizin rakamlarınız sokakla uyuşmuyor demektir.   Kurumlara güvenin yitirildiği bir ortamda ekonomik düzen asla sağlanamaz.
Pandora Belgeleri adı altında ortaya atılan iddiaların olduğu bu dönemde Türkiye'de 2006 yılında Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 30'uncu maddesi değiştirilerek vergi cenneti ülkelerinde yapılan ticari işlemlerden yüzde 30 stopaj alınması kararlaştırılmıştı. Ancak aradan geçen 15 yıldan bu yana bahsi geçen ülkelerin belirlenmemiş olması sebebiyle bu durum uygulanamamakta ve ülkemizden sermaye çıkışına neden olmaktadır. Sermaye açısından büyük sorunlar yaşayan bir ülke olmamız sebebiyle bu durum ekonomimize zarar vermektedir. Derhal gerekli önlemler alınarak ilgili liste açıklanmalı ve vergi kaybı önlenmelidir.”


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke