ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İklim krizi masada
Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun iklim krizinin ele alınacağı 27. genel kurulu 16-17 Ekim tarihinde Edirne'deki eski Elektrik Fabrikasında gerçekleştirilecek….
Haberin Yayın Tarihi: 15-10-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İklim krizi masada

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun iklim krizinin ele alınacağı 27. genel kurulu 16-17 Ekim tarihinde Edirne'deki eski Elektrik Fabrikasında gerçekleştirilecek.
Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun 27. genel kurulu 16-17 Ekim tarihinde eski Elektrik Fabrikasında Edirne'nin ev sahipliğinde yapılacak. Masa çalışmalarında iklim krizi masaya yatırılacak sonuç raporu da Pazar günü kamuoyu ile paylaşılacak. Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu da basın toplantısı yaparak program hakkında bilgi verdi. Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, Genel sekreter Arif Kuday, Yürütme Kurulu Üyesi İsmail Demiray, Murat Bulut ve Nihat Çolak'ın da katıldığı toplantıda programa ilişkin şunları söyledi:
"Edirne Kent Konseyi kuruluşundan beri, 2003'ten beri oluşan bir yapı bugünlere geldik ve en sonunda Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nu Edirne'de ağırlama görevini üstlendik. Edirne Kent Konseyi 2003'lerde başlayan bir öykü. 2011'de de Türkiye Kent konseyleri Platformu oluşturduk.  16-17 Ekim 2021 bu hafta sonu toplantımızı yapacağız. Toplantımızın maliyetini tabiki Ev sahipleri Kent Konseyimizle ile beraber belediyemiz sağlıyor. Cumartesi günü sabah açılış konuşmaları ve dönem sözcülüğünün devir teslimi var. Büyük ihtimal açılışa Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan da katılacak. Umarız Valimiz ve diğer kurum müdürleri de katılır. 
Öğleden sonra çok önemli bir konuya değineceğiz. Tüm Türkiye'de olduğu gibi dünyada da önemli olan iklim krizi. Türkiye'de imzayı attı artık dünyadaki İklim Değişikliği Anlaşması'na. Konumuz iklim krizi 3 konuşmacı arkadaşımız olacak bunlar Namık Kemal üniversitesi'nden Halim Orta, Trakya üniversitesi'nden Mahmut Güler ve iklim krizinin denizlere etkisini açıklayan Levent Artüs arkadaşımız. Biliyorsunuz ulusal basında sık sık demeçleri yayınlanıyor,görüşleri yayınlanıyor. Onlar bir saat konuştuktan sonra 20'şer dakika, kentin bileşenleri ve Platform olarak katılan arkadaşlarımızı 6 masaya ayıracağız. Bu 6 masa iklim krizi ile kaynaklı olarak kaynaklarımızı ve su kaynaklarımızı, toprak ve tarımsal alanları, gıda güvenliğini, iklim krizinin havaya etkisini tartışacağız. İklim krizinden sonra bildiğiniz gibi bir hukuk değişti ne yazık ki. Hukukçularımız yeni yeni maddeleri öğrendi. Bir de iklim krizi hukuk diye bir masa tertip olacak. Altı masada herkes kendi görüşünü anlatacak. Bu altı masanın da  üniversiteden kolaylaştırıcıları var. Bu masalardan çıkan sonuçları ortaklaştıracağız ve Cumartesi günü bitecek. Akşam da misafirlerimizi konuk edeceğiz. Pazar günü de kendi içimizde kararlarımız var, Türkiye Kent konseyleri Platformu yürütme kararları var. Bunları tartışıp onaylayacağız veya reddedeceğiz. Yine öğlenden önce masadan çıkan raporlar konuşmalar bunları toparlayan bir sonuç bildirisi hazırlayacağız. Pazar günü 12.30 gibi bu bildirimi basına açıklayıp misafirlerimize yemek ısmarlayıp onlara kenti gezdireceğiz. 
Örgütlenme çok önemli. Kent konseyleri geleceğin çok önemli kurumları olacak. Avrupa'da bütün bütçeler planlar programlar Kent Konseyleri ile birlikte yapılıyor. Henüz bu Türkiye'de  gelişmedi.  Kent konseyleri de ikiye ayrıldı bir Kent Konseyleri Birliği var, bir Kent Konseyleri Platformu var. Bizim de derdimiz bunlarla tek ses olup bağımsız gerçekten kentlerin sivil örgütleriyle olan kent konseyinden yanayız. Bu ikiye ayrıldı dedik ama bizi ikisine de çağırıyorlar. Biz de duruma göre hangisine gitmek istiyorsak gitmeye çalışıyoruz. Sonuçta her gideceğimiz yerde bir maliyet var. Bizde tasarruflu insanlarız kent konseylerinin fazla masraf etmemesinden yanayız. Mali sıkıntımız yok ama yine de az masraf etmemeye çalışan bir yapıyız."
Yürütme Kurulu Üyesi Nihat Çolak iklim kriziyle ilgili olarak şunları söyledi:
"İklim analizi bizim için çok önemli dünya için çok önemli. İklim değişikliğinden kaynaklı birçok afet olayları yaşanıyor. Bu doğal olayları birçok yerde afete dönüşüyor. Bunların sonuçlarını yaşıyoruz,  kentlerde de sonuçlarını yaşıyoruz sellerle taşkınlarla. Kırsal alanlarda tarım alanlarında sonuçlarını yaşamaya başladık. O yüzden çok önem verdiğimiz bir konu. Bu yaptığımız etkinlikte toplantıda Türk Mühendisleri Mimar Odaları Birliğin'den arkadaşlarımız da var. Yine çevre hukuku üzerine Edirne Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Coşkun Molla arkadaşımız da burada. Bunun bilimsel ve teknik boyutları ile ele alacağız. Ortaya çıkacak olan sonuç bildirgesiyle de bu önemli sürece katkı sağlayacağını düşünüyoruz."
TKKP 27. GENEL KURULU GÜNDEMİ
16.10.2021 Cumartesi 09.00-10.00  kayıt, kabul, 10.00-12.00  -saatlerinde Açılış, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, ardınadan açılış konuşmaları ve dönem sözcülüğü devir teslimi ile katılan Kent Konseylerinin tanıtımı yapılacak. 12.00-13.00  yemek molasından sonra 13.00-13.15  - Divan Kurulu Oluşturulması (Edirne, Odunpazarı, Adana Kent Konseyleri), Sonuç Bildirisi Hazırlama Kurulu Oluşturulması, 13.15-15.00  - Birinci Oturum  İklim Krizi: Çerçeve Konuşmalar
1.İklim Krizi ve kır: Prof. Dr. A.Halim Orta (N.K.Ü.),
2.İklim Krizi ve kent: Prof. Dr. Mahmut Güler (T.Ü.)
3.İklim Krizi ve denizler: Levent Artüz (MAREM)
Soru Yanıt  Forum
15.00-15.15  - Çay, kahve molası
15.15-18.00  - Ana konuya dair masa çalışmaları
1-İklim Krizi ve su kaynaklarımız  Kolaylaştırıcı: Gökçen Bayrak (T.Ü.)                          
2.İklim Krizi ve toprak, tarımsal alanlar: Kolaylaştırıcı: Burak Mert Parlıyan(T.Ü.)
3.İklim Krizi ve gıda  Kolaylaştırıcı: Gökben Demirbaş(T.Ü.)                         
4.İklim Krizi ve hava  Kolaylaştırıcı: Mutlu Kılıç (T.M.M.O.B.  Edirne)                          
5.İklim Krizi ve afetler; Doğa olayları ve afetler: Kolaylaştırıcı: Gürdal Tut(T.Ü.)
6.İklim Krizi ve hukuk  Kolaylaştırıcı: Coşkun Molla (Edirne Barosu Çevre Komisyonu)
18.00-18.30  - Masa raporlarının kolaylaştırıcılar tarafından sunumu
17.10.2021 PAZAR
10.00-10.30  TKKP Yürütme Kurulu ve Genel Kurul Önerilerinin görüşülmesi
10.30-11.45  - Masa raporları hakkında konuşmalar 
Sonuç Raporunun oluşturulması ve kabulü, 12.00-12.30  - Sonuç raporunun kamuoyu ile paylaşılması, 12.30-13.30  - Yemek, 13.30-17.00'da  Kent Gezisi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke