ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
FSM basketbolda kolej havasında
Edirne'de 2005 yılından beri basketbol alt yapısında sporcu yetiştiren Fatih Sultan Mehmet Spor Kulübü (FSM) bütün zorluklara karşın alt yapıdan sporcu yetiştirme mücadelesini sürdürüyor…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2021 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
FSM basketbolda kolej havasında

İsmail DEMİRAY
Edirne'de 2005 yılından beri basketbol alt yapısında sporcu yetiştiren Fatih Sultan Mehmet Spor Kulübü (FSM) bütün zorluklara karşın alt yapıdan sporcu yetiştirme mücadelesini sürdürüyor. 
Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu salonunda antrenmanlarını sürdüren FSM kulübünün yönetiminde de okulun öğretmenleri görev yapıyor. 
Edirne'de okul ve basketbol sporunu bir arada yürütün FSM adeta bir kolej havasında basketbol sporuna hizmet ediyor. Kızlar ve erkeklerde 8 kategoride takım çıkaran FSM kurulduğundan beri onlarca sporcusuna alt yapı hizmeti verdi. 
FSM BASKETBOLDA KOLEJ HAVASINDA
Miniklerin antrenmanını izlemek için gittiğimiz Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu salonunda okulun beden eğitim öğretmeni ve aynı zamanda FSM kulübünün basketbol antrenörü Sezer Parlak ile Edirne'de basketbol alt yapısı üzerine şu söyleşiyi gerçekleştirdik.
“Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu'nda beden eğitimi öğretmeniyim. Aynı zamanda basketbol antrenörüyüm. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki mesleğimi ve basketbolu çok severek yapıyorum.  
FSM'yi 2005 yılında kurduk. 2005 yılından beri alt yapılarda Edirne'de basketbolda lokomotif bir kulübüz. Kuruluşundan beri bu kulübün içindeyim. Kurulduğu dönemde başka bir okulda öğretmen olarak görev yapıyordum ama yönetici olarak kulübün içinde vardım. 2010 yılından bu yana da bu okulda görev yapmaktayım. 
OKULUMUN SALONUNDA ÇALIŞIYORUZ
Kulübümüzün farklılığı yöne-tim kurulunun sadece okulumuzun öğretmenlerinden oluşması. Baş-kanımız aynı zamanda okulumuzun müdürü Metin Beyazoğlu, ben başkan yardımcısı ve antrenörüyüm kulübün. Matematik öğretmenimiz Tuncay Özaday saymanımız, Beden eğitimi öğretmeni Yusuf Avcı yazman, müdür yardımcısı Metin Okta'da denetimde görevli. 
FSM yani Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Kulübü sadece okulumuzun öğrencilerinden oluşmuyor. Kulübümüzün bünyesinde diğer okullardan da öğrenciler var. Hafta sonları spor okulu, hafta içi ise mevcut tüm öğrencilerimizle birlikte antrenmanlarımızı sürdürüyoruz.
Bütün antrenmanlarımızı okulumuzun spor salonunda gerçekleştiriyoruz. Okulumuzda bir salon olması bizler için büyük bir şans. Kulübümüzün enerjisiyle okulumuzun salonunun her anını spora katmaya çalışıyoruz. 
BASKETBOLUN ALT YAPISINDA 8 KATEGORİDE TAKIM ÇIKARIYORUZ
FSM olarak her yıl alt yapılarda bütün kategorilerde katılım sağlıyoruz. Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü için taahhütnamemizi hazırladık. Kızlarda U11, U12, U16, erkeklerde U10, U12, U14, U16 ve U18 kategorilerinde katılacağız. Son bir buçuk yıl içinde pandemi nedeniyle bizlerde sıkıntılar olmasına karşın şartlar el verdiği ölçüde kopmamaya çalıştık antrenmanlardan. Şu anda Edirne'de yeterli alt yapı çıkmaması nedeniyle il içinde yapılamayan müsabakaları Kırklareli ile ortak olarak yürütüyoruz. 
KIZLARIMIZDAN KADER ÇAVDAR SORUMLU
Bünyemizde voleybol da olmasına karşın şartlar gereği voleybol şubemizi kapatmak zorunda kaldık, şu anda sadece basketbolla yolumuza devam ediyoruz. Kurulduğumuz 16 yıldan bu yana birçok sporcu yetiştirdik, başka kulüplere de oyuncu vererek kaynak yarattık. 
Bizde her kategorinin antrenörü farklı. Şu anda 4 lisanslı antrenör olarak birlikte çalışıyoruz. Kızlarımızın sorumluluğunu Kader Çavdar'a verdik bu yıl. Bütün çalışmalarımızı antrenörler olarak koordineli bir şekilde sürdürüyoruz. Bu yıl da 8 ayrı dalda katılacağız çalışmalara. Pandemi öncesinde 110 öğrenciyle çalışıyorduk. Pandemi nedeniyle bu sayılar aşağı doğru inse de pandemi koşullarının iyileşmesiyle tekrar eski günle-rimize dönmeye başladı ve şu anda 70 öğrenci ile sürdürüyoruz çalış-malarımızı.
ÖNCEKİ YILLARDA BÖLGESEL LİG'DE MÜCADELE ETTİK
FSM olarak alt yapı kulübü olmamıza karşın 2008/2009 sezonunda erkeklerde Bölgesel Lige takım bile çıkararak mücadele ettik. Böyle hayallerimiz sürekli var ama ekonomik gerçekleri de var yaşamın. Sponsor bulabilirsek hedefimizi yine yükseltebilir, Böl-gesel Lig için takım çıkarabiliriz. 
Edirne'de yetenekli çocuklar çıkıyor. Fakat belli bir yaşa gelince okul ve kariyer kaygısı ağır basmaya başlayınca velilerin de o yöne eğilimi nedeniyle spordan bir şekilde kopuyor çocuklarımız. Bunda şu anda çocuklarımıza örnek olarak gösterebileceğimiz rol model olabilecek profesyonel takımların olmaması da bunda etken sonuçta. 
BASKETBOLU YOK EDENLER ALT YAPILARINI DA BİTİRDİLER
Önceki yıllarda Edip Ağaoğulları ve Olin şirketinin katkılarıyla kurulup büyüyen, Süper Lige kadar çıkan ama maddi şartlar gereği kapanan Olin, Murat Boyacıoğlu'nun yoktan yarattığı Edirnespor Kadın Basketbol Takımı önce Süper Lig'de, ardından TBL 1'de, Trakya Üniversitesi'nin erkek takımı Meriçspor 3. ve 2. Lig'de , Edirne Belediyesi'nin Erkek Basketbol Takımı Bölgesel, TBL2 ve TBL1'den sonra ortalardan yok edilmesini yaşadı Edirne. 
Yukarıdaki kulüplerin hepsinin alt yapıları da vardı. Ortadan yok olan bu kulüplerin alt yapıları da kulüpleriyle birlikte ortadan kayboldular, yok edildiler, devam etmediler. Bu saydığım gelişmeler nedeniyle basketbolun geleceğini biraz karanlık görüyorum Edirne'de. 
Şu anda Edirnespor futbola milyonlar yatırıyor, gördüğüm kadarıyla bu yıl iyi gidiyorlar, ama nerede basketbol, nerede voleybol. Keşke futbolun yanında onlara da çok düşük bütçelerle bile olsa destek olsalar da çocuklarımıza alt yapıdan gelen gençlere rol model olabilecek takımlarımız olsa Edirne'de. 
EDİRNE'DE YETENEKLİ ÇOCUKLAR YETİŞİYOR
Edirne'de çok yetenekli çocuklarımız yetişiyor aslın-da. Edirne'de alt yapılarda kendini gösterdikten sonra Efes'e, Darüşşafaka'ya, Bahçeşehir Koleji'ne, Banvit'e giden gençlerimiz var. Bunlar da nasıl oluyor, veli bilinçli, maddi şartları el veriyorsa alıyor götürüyor çocuğunu, büyük kulüplerde yetiştiriyor çocuğunu. Bizim alt yapımızdan Türkçe öğretmenimizin çocuğu Efes'in seçmelerinde kendini gösterdi, takıma alındı, öğretmen arkadaşımız çocuğunun geleceğini düşünerek tayinini istedi İstanbul'a. Edirne'de bir yere kadar başarılı olabiliyoruz, ondan sonrası yok burada. En büyün nedeni de rol model olacak  profesyonel takımlarımızın olmaması. 
EDİRNE BASKETBOLU YOKLUKLAR İÇİNDE BÖLGESELE KATILIYOR
Şu anda kadınlarda Alptuğ Aktaş hoca DSİ bünyesinde öğrencilerini Kadınlar Bölgesel Ligi'ne hazırlamaya çalışıyor. Erkeklerde de Mülkü Karadeniz hocamız kendi imkanlarıyla erkeklerde Bölgesel Lig'e takım çıkarmaya çalışıyor. Aslında Bölgesel Lig'in bütçeleri profesyonel liglere göre çok düşük olmasına karşın, yukarıdaki iki hocamız bu küçük bütçeleri bile bulabilmek için çok uğraştıklarını biliyorum. 
Edirne'de alt yapı bizim gibi birkaç kulübün mücadelesi ile yürütülmeye çalışıyor. Edirne kendi alt yapısından yetiştirdiği çocuklarıyla kadınlarda ve erkeklerde  bölgesel liglerde her yıl mücadelesini sürdürebilir, yeter ki destek olunsun. Birkaç yıl sonra bir üstü olan profesyonel liglerde de kadınlar ve erkek takımları olarak ağırlıklı Edirneli çocuklarımızın olacağı takımlarla mücadele edilebilir. Artık profesyonel takımlar belli oldu ki kişilerle, şahıslarla olmuyor. Daha önceki yıllarda yaşadık bunları. Bundan sonra profesyonellik artık sadece kurumlar sayesinde yürüyebilir.”


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama