ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Havsa'da iç gümrük nihayet
Havsa Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, Zarbun Çiftliği diye bilinen alana yapımı planlanan, Avrupa'nın en büyük lojistik merkezlerinden biri olması hedeflenen Havsa Gümrük Müdürlüğü'nün bakanlıktan onayının çıktığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Havsa'da iç gümrük nihayet

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Ticaret Bakanlığı'ndan Havsa Gümrük Müdürlüğü kurulmasına ilişkin çıkan onay Havsalılar'ı mutlu etti. Onay haberini müjdeleyen Havsa Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan'ın seçim vaatleri arasında da  yer alan Havsa İç Gümrük Projesi hayata geçiyor.
Uzun yıllar beklenen ve konuşulan Zarbun Çiftliği diye bilinen alana yapımı planlanan, Avrupa'nın en büyük lojistik merkezlerinden biri olması hedeflenen Havsa Gümrükleme Alanının bakan-lıktan onayı çıktı. Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, onayın çıktığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı ve şunları söyledi:
"HAYAL GERÇEK OLUYOR"
"Bir hayalle başlıyor her şey. Havsa Gümrük Müdürlüğü ilçemize, bölgemize hayırlı olsun. İlçemiz için çok önemli bir gelişme olan Havsa Gümrük Müdürlüğümüzün kuruluşu Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş'un olurlarıyla onaylandı. Adeta ilçemiz için bir hayaldi, gerçek oldu. Bazı büyük ve önemli projeler önce hayal ile başlıyor, sonrada takip ve uğraş ile gerçeğe dönüşüyor. Bizim içinde bu proje öyleydi. Gerek Edirne'de gerekse Ankara'da çıkan engelleri aşarak ilçemiz vatandaşlarına vermiş olduğumuz sözü tutmanın seçim vaatlerimiz arasında da bulunan ilçemizin adeta geleceğini şekillendirecek olan Havsa Gümrük Müdürlüğü kurulacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Desteklerinden dolayı Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş'a, Vekilimiz Dr. Fatma Aksal'a ve İl Başkanımız Sayın Belgin İba'ya teşekkür ediyor İlçemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Ticaret Bakanlığı'nın Gümrük Müdürlüğü'ne onay verdiğini belirten belgede şu ifadelere yer verildi:
"Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğüne alternatif olarak Edirne il sınırları içerisinde ithalat ve ihracat işlemlerinin yapılabileceği bir iç gümrük müdürlüğü kurulup kurulamayacağı ile ilgili olarak saha çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saha çalışmaları sonucunda; Edirne ili Havsa ilçesinin, Kapıkule Gümrük Kapısına 51 km mesafede olduğu ve Avrupa'ya olan dış ticaretimizin gerçekleştirildiği en büyük gümrük kapısı olan Kapıkule Gümrük Kapısı yol güzergahı üzerinde gümrük kapısına varış öncesinde 'son durak' niteliğinde önemli bir yer olduğu, ayrıca İstanbul, Çanakkale ve Kırklareli ulaşım yollarının da kavşak noktasında bulunduğu, Havsa'da kurulacak bir gümrük müdürlüğünün Kırklareli iline de hizmet verebileceği, söz konusu gümrük müdürlüğünün 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara-Çanakkale Otoyolu ile İpsala, Keşan ve Uzunköprü'de kurulma çalışmaları devam eden organize sanayi bölgelerinin de Avrupa'ya uzanan ulaşım güzergahı üzerinde stratejik bir konumda olacağı tespit edilmiştir.
Bu bilgiler çerçevesinde, Edirne ilinin artan dış ticaret hacmi ve söz konusu dış ticaret hacminin arttırılmasına katkı sağlayacak devam etmekte olan çalışmalar, Havsa ilçesinin lojistik konumu, Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğü'nün faaliyet gösterdiği alandaki mevcut altyapı eksiklikleri ve Yüksek Hızlı Tren projesi nedeniyle Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğünün kara yoluyla yük taşınmasına yönelik hizmetlerinin önümüzdeki dönemde kesintiye uğrayabilme ihtimali hususları dikkate alındığında, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 465'inci maddesi ile 509'uncu maddesinin üçüncü fıkrasının ( c ) bendi uyarınca, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet verecek 'Havsa Gümrük Müdürlüğü' adı ile bir gümrük müdürlüğü kurulmasının uygun olacağı mütalaa edilmektedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama