ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gürkan'dan Aksal'a bombardıman!
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'ı devam eden Selimiye Camii Rekreasyon Projesi üzerinden siyaset yapmakla suçlayarak, kendisinin Edirne'yi CHP'nin yönetiyor olmasından dolayı kin ve nefret içinde olduğunu kaydetti… Cumhurbaşkanı'nın ricasını, devlet adabı gereği emir saydıkları için projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devrettiklerini belirten Gürkan, altyapının 5 ay aksamasına neden olan 'kredi durdurulması' konusunun da Fatma Aksal yüzünden olduğunu iddia etti…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2021 07:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gürkan'dan Aksal'a bombardıman!

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'ın devam eden Selimiye Camii Rekreasyon Projesi üzerinden siyaset yaptığını belirterek, nefret söylemleri içerisinde olduğunu söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Gürkan, geçtiğimiz günlerde ilk kazması vurulan Selimiye Camii Rekreasyon Projesi kapsamında basın toplantısı yaparak bilgi verdi. Gürkan, proje üzerinden belediyeyi eleştiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'a da toplantıda cevap verdi. Gürkan, Aksal'ı Selimiye üzerinden siyaset yapmakla suçlayarak, 2014 yılından günümüze kadar gelen 7 yıllık süreçte projede belediyenin emeği olduğunu belirtti. Selimiye için 7 yıldır kavga verdikleri için meydan projesini yapamadıklarını söyleyen Gürkan, "Bizim mücadelemiz başka bir mücadele değil, Selimiye'nin silüetini, tarihi kent silüetini koruma kavgasıydı. Eğer izin vermiş olsaydım şimdi Selimiye'nin silüeti kapanacaktı" dedi. 
'TAMAMI YALAN VE İFTİRA' 
Projenin yapılması ile ilgili Mart ayında Edirne'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 'paramız yok, siz yapın' şeklinde bir ricası olmadığını belirten Gürkan şunları söyledi: 
"Birileri diyormuş ki, 'başkan bakan buradan geçerken önüne çıktı, paramız yok Selimiye'yi siz yapın' dedi. Bunların tamamı yalan ve iftiradır. Ne sayın bakanın Edirne'deki görüşmede böyle bir talebi oldu ne de bizim böyle bir talebimiz oldu. Kendisine sadece süreçle ilgili bilgi verdim. Edirne'den ayrıldıktan 15 gün geçtikten sonra sayın bakanla telefonda görüştük. Telefonda dedi ki, 'Cumhurbaşkanımızla görüştük, Selimiye'yi anlattım. Yapın diye talimat verdiler. Bize devredin biz yapalım' dedi. Ben de dedim ki, telefonda olmaz, bize randevu verin gelelim Ankara'da, hatta il başkanınızı çağırın, vali beyle gelelim orada ben size anlatayım. 
'CUMHURBAŞKANININ BU ANLAMDAKİ RİCASI EMİRDİR' 
Ankara'ya gittik sayın vali, il başkanı ve ben. Bakanlıkta bir buçuk saate yakın bir toplantı yaptık. Ben devlet terbiyesi olan bir insanım. Devlette adap nedir bir insanım. Sayın Cumhurbaşkanının bu anlamdaki bir ricası emirdir. Oy vermişimdir, vermemişimdir ama ülkemizin cumhurbaşkanıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanıdır. Aynı şekilde sayın bakan da Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanıdır. Bir partiye mensup olabilir ama partiler gelir geçer. Kalıcı olan Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bizim devlet geleneğimizde ne cumhurbaşkanının, ne bakanın bu tür istekleri reddedilmez. 
'HİÇBİR KURUMA TALEBİMİZ OLMADI' 
Edirne Belediyesi olarak hiç kimseden, ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ne başka bir kurumdan, 'Bizim paramız yok, Selimiye'yi yapamıyoruz' diye bir talebimiz asla ve asla olmamıştır. Bunu kim söylüyorsa çıksın karşımda söylesin. Sonuçta herkesin maddi sıkıntısı var ama Selimiye için her zaman o parayı buluruz. Şu anda ihalesi yapıldı, 20 milyon 400 bin lira. Edirne Belediyesi, gerekirse araçlarını satar, gerekirse borçlanır bu parayı bulur. Benim orada yaptığım devletime saygımdır, sayın Cumhurbaşkanının talebine saygıdır, bakanın talebine saygıdır."
'BİRİSİ GİBİ SELİMİYE'Yİ SİYASET KONUSU YAPMAK İSTEMEDİK' 
Üstü kapalı olarak AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'ı Selimiye üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Gürkan, "Biz burada bir uzlaşma örneği vermek, uyum örneği vermek istedik. Sonuçta Selimiye Edirne'nin baş tacı, Selimiye gibi olağan üstü güzel bir ibadethaneyi siyaset ko-nusu yapmak istemedik. Birisi gibi Selimiye'nin üzerinden siyaset yapmak istemiyoruz. Çünkü o birisi işi bittiğinde burada olmayacak ama ben işim bittiğinde yine burada yaşayacağım" dedi. 
'BU KADAR KİN VE NEFRET YÜKÜNÜ TAŞIMAK AĞIRDIR' 
Aksal'ın Edirne'yi CHP'nin yönetiyor olmasından dolayı kin ve nefret içinde olduğunu kaydeden Gürkan, "Edir-ne'ye bu kadar kin, Edirneliye bu kadar nefret, gerçekten sayın Aksal'a ben üzülüyorum. Bu kadar öfkeyi, Edirne'yi CHP yönetiyor diye Edirnelilere bu kadar öfkeyi, bu kadar nefreti, düşmanlığı taşımak çok ağırdır. Yükü çok ağır sayın Aksal'ın ve ben insan olarak üzülüyorum buna. İnşallah yüreğindeki bu CHP'li Edirne nefretini, düşmanlığını bir an önce atar o yükten. O yükü taşımak ağırdır" ifadelerini kullandı. 
'YEMİŞ KAPANI PROJESİ DE ONAYLANDI' 
Gelinen noktada son olarak geçtiğimiz hafta Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun Yemiş Kapanı Hanı projesini de onayladığını açıklayan Gürkan, "Geldiğimiz noktada, geçtiğimiz hafta 7 Ekim 2021'de Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Yemiş Kapanı Hanı Kalıntıları Koruma ve Yeniden İşlevlendirme projesini onaylandı. Projenin ikinci etabı da onaylanmış oldu. Şimdi bunun yapımına da başlanacak" şeklinde konuştu. 
'ALTYAPI 5 AY AKSAL YÜZÜNDEN DURDU' 
Altyapının 5 ay aksamasına neden olan 'kredi durdurulması' konusunun da Fatma Aksal yüzünden olduğunu iddia eden Gürkan, "Sayın Aksal altyapıda da aynı şeyi yaptı. Hani altyapı kredisi durdurulmuştu ya, sayın Aksal'ın şikayetleri üzerine durduruldu altyapı kredisi. İlk defa söylü-yorum. 
Altyapı durdurulduğunda bundan sadece CHP seçmeni mi etkileniyor. MHP, AK Partili seçmenler etkilenmiyor mu? 
Kendi seçmeninizi de ceza-landırıyorsunuz. Allah bir an önce sizi bu öfkeden kurtarsın. Çok ağır bir yük taşıyorsunuz. 5 ay sayın Aksal yüzünden altyapı durdu. Yani Aksal'ın bu halka 5 ay borcu var kredileri durdurduğu için" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama