ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu
Edirne Ticaret İl Müdürlüğü,, kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021'e kadar yetki belgeleri almalarının zorunlu kılındığını duyurdu... 
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2021 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu

Olgay GÜLER
Ticaret İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021'e kadar yetki belgeleri almalarının zorunlu kılındığı duyuruldu.
Kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021'e kadar yetki belgeleri alması zorunlu kılındı. Konuyla ilgili Ticaret İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yeni düzenlemeye dikkat çekildi. Açıklamada düzenlemeyle, kuyumculuk sektörünün standardının yükseltilmesi, nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulması, hizmet kalitesinin artırılması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması, meslek saygınlığının arttırılması, tüketici memnuniyetinin artırılması ve kayıt dışılığın önlenmesi amaçlandığı ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Düzenleme, kuyum ticaretinin, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabileceği zorunluluğu getirilmiştir. Mevcut işletmeler 31 Aralık 2021'e kadar durumlarını yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi almaları ve yeni açılacak işletmelerin de yönetmelik hükümlerine uygun açılmaları gerekmektedir. Yetki belgesi, kuyum ticareti yapan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecektir. 
Yekli belgesi verilmesinde meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ve vergi dairesine geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti olması, yetki belgesi için ustalık belgesi sahibi olma şartı aranacak gibi şartlar bulunmaktadır. Yönetmelikte kuyum ticaretinin yanı sıra, opal, akik, kuvars gibi yarı kıymetli taşlar ile bu taşlardan yapılan tespih gibi süs eşyasının perakende sayış, bakım ve onarımı ile perakende saat satış, bakım ve onarımının bu faaliyetlerde bulunabilecektir. 
Yönetmelik sonrası kuyum niteliği taşımayan demo/imitasyon ürünlerin kuyum işletmelerinde bulundurulamayacak ve bu ürünlerin satışı yapılamayacaktır. Getirilen düzenlemeyle her türlü kuyum reklamında yetki belgesi numarasına ve yetki belgesindeki işletme adı veya unvanına yer verilecek, kuyum işletmesinin yanıltıcı bilgi veremeyecek, haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari uygulamalarda bulunamayacak ve kişileri yasadışı uygulamalara teşvik edemeyecek. Bu ilke ve kurallara aykırı hareket edilmesi durumunda işletmelere idari yaptırım uygulanacaktır. 
Bakanlığımız tarafından oluşturulan Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS) üzerinden Yetki belgesi verilmesi, yenilenmesi ve iptal edilmesi işlemleri bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. İlimizdeki oda kayıtları bulunan kuyumcu esnafımızın belirlenen süre içerisinde yönetmelik hükümleri gereği yıl sonuna kadar yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama