ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İklim krizi masada
Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun Edirne Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 27. Genel Kurulu'nda katılımcılar Edirne'de Ergene'yi, Balıkesir'de Kaz Dağı, Aliağa'da taşocakları, Muğla da yangınları konuşup güç oluşturmaya çalıştı… Marmara Çevresi İzleme ProjesiYöneticisi Mehmet Levent Artüz, Marmara Denisi'ndeki sıcaklık artışı nedeniyle biyolojik çeşitliliğin olumsuz yönde etkilendiğini belirtirken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta da, Türkiye'de tarımsal sulamaya yılda 40 milyar metreküp su harcandığına dikkat çekerek, sulama sistemlerinin değiştirilmesi halinde yılda yarı yarıya su tasarrufu sağlanabileceğini bildirdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 18-10-2021 07:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İklim krizi masada

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türkiye'nin dört bir yanından gelen Kent Konseyi üyeleri, iklim ve iklim krizi ile ilgili önemli çalışmalar yapmak üzere Edirne'de buluştu. 
Türkiye Kent Konseyleri Platformu 27. Genel Kurulu Edirne Kent Konseyi ev sahipliğinde Eski Elektrik Fabrikası binasında gerçekleşti. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Kent Konseyi üyeleri iklim krizi için yapılacak çalışmaları masaya yatırmak için Edirne'de bir araya geldi. Genel kurula Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, 26. Dönem Türkiye Kent Konseyleri Platform Sözcüsü İsmail Kumru, Kent Konseyi üyeleri katıldı. Genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı.    
"KENTLERİMİZİ GERİ KAZANMALIYIZ"
50 kent konseyi buluşmasında Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük özetle şöyle dedi:
 “Kentleşmenin dengesiz ve adaletsiz bir biçimde gelişmesi kentleri rant merkezi yapmaktadır. Bu da biz kentlilerin geçmiş kent örgütlenmeleri deneyimlerine yenilikler katmamızı zorunlu kılmaktadır.
Bu nedenle Kent Konseyleri; merkezi ve yerel iktidarlardan bağımsız, inanç, etnik yapı, sermaye, cemaat gibi vesayetlerden uzak, evrensel hakların ve doğa yasalarının kılavuzluğunda gönüllü ve sorumlu kentlilerin örgütü olmak zorundadır.
Bu gün bize sunulan mevzuatta eksik de olsa bunların bir kısmı vardır. Öncelikle bunları hayata geçirip daha fazlasını talep etmek ve kent hayatında uygulamak asli görevimizdir.
En başta, barınma, ulaşım, içme suyu olmak üzere tüm hizmetlerin meta ve kazanç kapısı olduğu günümüzde kentlerimiz sermaye gruplarının arenası olmuştur. Kentlerimizi geri kazanmalıyız."
26. Dönem Türkiye Kent Konseyleri Platform Sözcüsü İsmail Kumru ise, "Edirne'de Ergene'yi, Balıkesir'de Kaz Dağı, Aliağa'da taşocakları, Muğla da yangınları konuşup bir güç oluşturmaya çalıştık. Dönemli bir sistem kurduk. Çevre ile ilgili çalışıyoruz. İklim krizini konuşacağız bütçelerimizi masaya yaptıracağız bu platformu yaşatmaya çalışacağız. Bugün kendimize özel bir ödev çıkartalım. İklim kriziyle ilgili alacağımız çıktıyı ilgili yerlere ulaştıracağız" dedi.
"BİLİM VE MANTIĞIN ÖNÜNE HİÇ BİR ŞEY GEÇMEMELİ"
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da "Bilim ve mantığın önüne hiç bir şey geçmemeli. Çevre katliamı yaratacak yatırımlar yapılmamalı. Kent konseyleri çok daha güçlendirilmeli. Akıllı belediye başkanları kent konseyleri ile işbirliği yapmalı yerel yöneticiler onlardan yararlanmalı" diye konuştu.
"SAROS FSR LİMANI İÇİN FARKINDALIK FIRSATINI KAÇIRMAYALIM"
Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzalayan bir belediye olarak, Türkiye Kent Konseyi 27. Genel Kurulu'na ev sahipliği yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da şöyle konuştu:
"Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzalayan bir belediye olarak, Türkiye Kent Konseyi 27. Genel Kurulu'na ev sahipliği yaptık. Ülkemizin dört bir yanından gelen Kent Konseyi üyeleri, iklim ve iklim krizi ile ilgili önemli çalışmalar yapacak. Biliyoruz ki iklim krizi ile ilgili yapılacak çok şey var. Sponsor belediye ben değilim, bu anlamdaki masraflar çok değerli. Önemli sonuçlar çıkacaktır. Saros FSR Limanı ile ilgili bir bölüm koyalım farkındalık yaratma fırsatını kaçırmayalım. AB'ye komşu tek il. Bu kentte bazı sorunlar var. Sorunlardan kaçmıyoruz. Gelecek için doğayı korumak zorundayız. Çağdaş insanlar olarak diyalog kanallarını açık tuttuk tutacağız da. Bu şehri görüp tanımanızı isterim. Tarihi mirasın emanetçisiyiz."
DEVİR TESLİM 
Konuşmalardan sonra devir teslim töreni yapıldı. 26.dönem Türkiye Kent Konseyleri Platformu sözcüsü İsmail Kumru şunları söyledi:
"Biz burada yürütme Kurulu ve başkanlıkla aslında kolaylaştırıcılık yapıyoruz. Her 6 ayda bir yaptığımız genel kurulun hazırlığını yapmaya çalışıyoruz. Yürütme kurulu ve dönem sözcülüğü bir üst kurul, üst akıl değil. Biz artık teknoloji ve Kent Konseyi mantığı o kadar ilerledi ki kent konseylerinin o genel çerçevesini hepimiz biliyoruz. Burada bu buluşmayı sağlamak için kolaylaştırıcılık yapıyoruz. Pandemi süreci gerçekten Kent Konseylerini, sivil toplum kuruluşlarını hareket kabiliyetini çok kısıtladı. Demokrasi, iklim, ekonomi sorunumuz var, çocuk meselemiz var, her gün artan kadın cinayetleri meselemiz var. Biz bunları Türkiye Kent Konseyleri platformunda gündemde tutmaya çalışacağız, birlikte ortak akıl oluşturmaya çalışacağız. Bir dostluk, arkadaşlık kentler arası iletişim sağlıyoruz. Bu anlamda şanslı olduğumu farklı kültür içerisinde var olduğumu hissediyorum. Edirne bir mücadeledir. Hiç yeri olmadığı zamanlar kahvede toplandıklarını biliyorum. Recep Başkanım yer imkanı verdi. Böyle bir kent konseyi ile mücadele ruhu içerisinde kent konseyine süreci devretmenin mutlulu-ğunu yaşıyoruz. Hayırlı olsun."
"TARİHİ PLAKET OLACAK"
Devir teslim sonrası konuşan Ziya Gökerküçük de 'Plaket 26 toplantıdır dolaşıyor tarihi plaket olacak" dedi ve şöyle konuştu:
"Bu devri alırken Ziya olarak almadığımı biliyorsunuz. Konseyimizin 2001'lerden başlayan tarihi süreci var. Gerçekten bir ilmikten süzülür gibi fikirlerin ortaklaşması, bunun yerel gönüllü insanlar ve kurumlarla, yerel yönetimlerle beraber toplaşarak, kavga ederek, birlikte olarak güzel şeylerin devamı olarak alıyoruz. Bütün kent konseylerine danışma kurulu kurmalarını öneririm. Fikri takibin devam etmesi için o danışma kurulu bizi yönlendiriyor. Umarım başarıyla yine 6 ay yürütürüz.”
BİLİM İNSANLARI NE DEDİ?
Genel kurulda Marmara Çevresi İzleme Projesi (MAREM) Yöneticisi Mehmet Levent Artüz, Marmara Denisi'ndeki sıcaklık artışı nedeniyle biyolojik çeşitliliğin olumsuz yönde etkilendiğini belirtirken Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta da, Türkiye'de tarımsal sulamaya yılda 40 milyar metreküp su harcandığına dikkat çekerek, sulama sistemlerinin değiştirilmesi halinde yılda yarı yarıya su tasarrufu sağlanabileceğini bildirdi. 
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Güler ise gıda güvenliği, insan sağlığı, ekosistem ve su kaynaklarının iklim değişikliği nedeniyle olumsuz yönde etkilendiğinin altını çizdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke