ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nutuk 94 yaşında
Nutuk Haftası dolayısıyla düzenlenen  Köy Enstitüleri mezunu eğitimci yazar TÖS Kurucu Genel Başkanı Fakir Baykurt'un da anıldığı,”Atatürkçü Düşünce Söyleşisi” ADD Edirne Şubesi'nde gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-10-2021 07:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Nutuk 94 yaşında

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Atatürkçü dostlar “Atatürkçü Düşünce Söyleşisi” için Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi dernek binasında buluştu.
TÖS Kurucu Genel Başkanı Fakir Baykurt'un 22. ölüm yıldönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Söyleşisi ADD Edirne Şubesi'nin dernek binasında yapıldı. Etkinlik öncesi Şube Başkanı Celil Özcan basın mensuplarına şöyle konuştu:
"Söyleşilerimizin amacı Atatürkçü düşünceyi yaşamak ve yaşatmaktır. Bugünkü Atatürkçü Düşünce Söyleşimizin konusu 15-20 Ekim Nutuk Haftası, 94 yıl önce Atatürk 36 buçuk saatte Nutku okumuştur. Atatürkçü düşünce yolunda olan Atatürkçü düşünceyi yaşayan ve yaşatan bütün kişi ve kurumlarla ilgili biz belirli zamanlarda söyleşimizi gerçekleştiriyoruz. Bu haftada Köy Enstitüleri mezunu eğitimci yazar Fakir Baykurt'un 22. ölüm yıl dönümü olduğu için 11 Ekim 1999'da vefat etmiştir, onunla ilgili söyleşilerimiz olacak. Fakir Baykurt'un hayatı, Efkar Tepesi adlı kitabı, Türkiye Öğretmenler Sendikasını kuruş süreciyle ilgili söyleşilerimiz olacak. Bundan sonrada bizim çalışmalarımız Atatürkçü Düşünceyi yaşamak ve yaşatmak olacaktır. Atatürk'ün en önemli devrimi, Atatürk devrimi diğer adıyla aydınlanma devrimidir. Aydınla devriminin de en önemli mihenk taşlarından birisi Köy Enstitüleridir.  Köy Enstitülerinin yetiştirdiği en önemli eğitimci yazarda Fakir Baykurt'tur. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz."
ATATÜRK'ÜN SÖYLEVİNİN 94.YILI
Atatürk'ün söylevinin 94.yılı basın açıklamasını Dernek Üyesi Derya Özcan okudu ve şunları söyledi:
“Nutuk, yalnızca geçmiş devrin bir hikayesi olarak dünümüzü anlatmakla kalmayıp, yakın tarihimizden alınan ibret dolu tecrübelerle, milli varlığımızın bugününe de yarınına da ışık tutabilen bir değer taşımaktadır. Nutuk, Türkiye tarihidir. Kurtuluşun ve kuruluşun belgeselidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması noktasında iç ve dış tehditlere karşı Türk gençliğine yol gösterici niteliktedir. Bağımsızlık ve çağdaşlaşmak yolunda yapılması gerekenleri göstermesi bakımından bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ışık tutmaktadır.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışından 1927 yılına kadar olan dönemi 400 belgeyle Büyük Söylev'inde anlatmıştır. Büyük Devrimci, Cumhuriyeti, Devrimi ve tüm çağdaş kazanımları emanet ettiği Gençliğe Hitabe ile Söylev'ini tamamlamıştır.
15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında, 6 günde (36,5 saatte) okuduğu Söylev'i Kurtuluş, Kuruluş ve Cumhuriyetin ilk yılları için belgesel niteliğindedir. Nutuk, yok edilmek ve yurdundan sürülmek istenen bir ulusun varlık mücadelesinin destansı anlatımıdır. Bugün, ulus olarak yaşadığımız tüm sorunlara çözüm stratejileri sunmakta; Atatürk gibi düşünüp, Atatürk gibi hareket etmenin formüllerini vermektedir. Büyük Devrimci, Büyük Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Söylev'inin 93. yıl dönümündeyiz. O'nu anlamak, anlatmak her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşını aydınlatmak Atatürkçü Düşünce Derneği'nin vazgeçilmez temel görevidir. Büyük Devrimciyi anlayan ve bu uğurda her türlü bedeli ödemeye kararlı Atatürkçü Düşünce Derneği, inançla yürüdüğü yolundan asla dönmeyecektir.
Atatürk gibi düşünüp, Atatürk gibi hareket etmek temel dayanağımızdır.
Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. 'Emanet' kuşaktan kuşağa taşınacaktır, Atatürk'ün Cumhuriyetini, en başta, o emanetin bilincine eren, o emanetin sorumluluğuna varan genç kuşaklar yaşatacaktır. Atatürk'ün, 1927'deki Söylevinin son bölümüne girerken söylediği “Bu neticeyi Türk Gençliğine emanet ediyorum” sözü işte bu nedenlerle insanlık tarihinin en yüklü sözlerinden biridir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, bize kuruluşu ve kurtuluşu anlatan ve yolumuzu aydınlatan “Söylevin 94. yıl ışığının Ulusumuza kutlu olmasını diliyoruz. Her ne kadar Atamızın Gençliğe Hitabesi kaldırılmaya ve unutturulmaya çalışılsa da biz her zaman bu emanete sahip çıkacağız. Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. 'Emanet' kuşaktan kuşağa taşınacaktır."
TÖS Kurucu Genel Başkanı Fakir Baykurt'un 22. ölüm yıldönümü nedeniyle hayatını Sayman Gökay Bilgin sundu. ÇYDD Edirne Şube Başkanı Hasan Tahsin Yılmaz Efkar Tepesi adlı sunumu yaptı. Dernek Şube Başkanı ve TÖS Edirne İl Temsilcisi Celil Özcan da Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın (TÖS) kuruluş sürecini anlattı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke