ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ne olacak halimiz?’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu partisinin il binasında Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile birlikte gübre, ilaç, akaryakıt bidonuyla birlikte tarımsal girdilere ve akaryakıta gelen zamlara ilişkin basın toplantısı düzenledi... Gaytancıoğlu, "İktidar şaftı kopmuş araba gibi gidiyor" derken, Pekcanlı da,"Mazot 8, gübre 8 ne olacak bizim bu halimiz?" diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 19-10-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ne olacak halimiz?’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu partisinin il binasında Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile birlikte gübre, ilaç, akaryakıt bidonuyla birlikte tarımsal girdilere ve akaryakıta gelen zamlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Pekcanlı, "Mazot 8, gübre 8 ne olacak bizim bu halimiz?" diye sorarken, Gaytancıoğlu da "İktidar şaftı kopmuş araba gibi gidiyor" dedi.
Tarımsal girdilere ve akaryakıta zamlar tırmanmaya devam ediyor. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Milletvekili Okan Gaytancıoğlu gübre, ilaç, tohum, akaryakıt örnekleriyle birlikte basının karşısına çıkıp konuştu. 
"MAZOT 8 GÜBRE 8 NE OLACAK BİZİM HALİMİZ?"
İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, son günlerde fiyat artışlarının herkesin belini büktüğünü belirterek, "Mazot 8, gübre 8 ne olacak bizim bu halimiz?" diye sordu ve şöyle dedi:
"Tekrar zamlarla güne başladık. Akaryakıta tekrar zam geliyor. Cuma akşamı yaşananları herkes gördü. 80 öncesindeki yokluk dönemindeki örnekleri gösteren iktidarda varlık döneminde de demek ki bu kadar pahalılıkta insanlar üç beş kuruş indirimli mazot alsın, benzin alsın diye gecenin bir vakti akaryakıt istasyonlarında kuyruklara girdi.  Gerçekten çok üzücü tablo. Gelişmeleri yakında takip ediyoruz."
İLAÇ, AKARYAKIT GÜBRELİ TOPLANTI
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, mazot, gübre, ilaç, akaryakıt bidonuyla birlikte toplantıyı düzenleyip tarımsal girdilere gelen zamları eleştirdi. 
“Akaryakıta zam yapıldı. Akaryakıta zam geldiğinde her şeye zam gelir. Bir çok ürün petrol ve petrol ürünleri ile gıda ona bağlıdır. Kış gerçekten çok zor geçecek. İktidar gitmediği için güneşi görmek kolay olmayacak. İktidar artık ülkeyi yönetmediğini görmezden geliyor. Ülkenin gerçeklerinden kopuk bir iktidar var. 2022 bütçesi meclis gündemine gelecek. Ve didik didik edeceğiz. İktidar halkın çıkarlarını hiç görmüyor. İktidar halktan çoktan koptu. Sarayda yaşayanlar halkın gerçek sıkıntılarını inanın bilmiyor. Peynir, domates, ekmeğin kaç para olduğunu bilmez. Halkın içine giremiyorlar. Halkın içine girseler sadece üretenlerin, esnafın ne kadar zorlandığını görüp bütçeleri buna göre yaparlar. 
"TARIM ÇÖKTÜ"
Türkiye'de tarım maalesef çöküş içinde. Üreticilerimiz her şeye rağmen üretmeye çalışıyor. Bir tane gübre fabrikası bırakmadılar. Bir tane var ismi de Gübretaş.hisselerinin önemli kısmı tarım kredi kooperatiflerinde.  Göstermelik bir gübre desteği. Geçen sene bin 800 lira olan üre gübre, şu anda 8 bin lira ve ürün yok. Fiyat askıda var 4 kata yakın artış var. Bu taban gübre dediğimiz 3.15, 20.20 bulamadık, artık gübre yok. Eskiden depolarda gübre vardı. Şimdi yok. Çünkü ciddi anlamda para . Bugünlerde tarla temizlenecek, hazırlanacak, tohumla birlikte gübre kullanılacak."
"KALKINMANIN TEMELİ TARIMDIR"
Gaytancıoğlu, maliyetlere değinerek, "Çiftçinin kazanması için tarım desteklenmeli" dedi ve şöyle devam etti:
“Kalkınmanın temelinde tarım sektörü vardır. İktidar şaftı kopmuş araba gibi gidiyor. Nereye gidiyoruz hiç belli değil. Her şeyi ithalatla çözmek isteyen, halktan, üreticisinden kopmuş bir iktidar var. Tarım Bakanlığı tarımsal bütçeyi bir kuruş arttırmadı. 
Çiftçilere çağrımdır 2007 yılından beri verilmeyen 211 milyar liralık desteği istiyoruz. Yasa çok açık. Çiftçiye verilecek destek yüzde 1'den az olamaz diyor. Gayri safi milli hasıladan az olamaz diyor. İktidar yıllardır bu destekleri vermedi. Vermeyince çiftçi hep borçlandı. Şu anda 200 milyar lira üzerinde çiftçinin borcu var. Çiftçinin her şeyi ipotekli ve çiftçi kartlarla tanıştı. Sonuç iyi günler beklemiyor. Çiftçi sigorta yaptıramıyor, girdiler yüksek cebinde para yok. Üreticilerimizin cebine para konmalı, borçların ertelenmesi ile de olmuyor. İktidar sigorta işinde de sınıfta kaldı. TARSİM'e güven yoktur. Biz iktidarımızda tüm tarımsal arazilerimizi sigortalayacağız."
"TARIM KREDİ KOOPERATİFİ MODERN TEFECİ"
"Kooperatiflerde ilaç, gübre tohum gibi girdiler kooperatiflerde neden piyasa şartlarından daha yüksek fiyata satılıyor?" sorusuna da Gaytancıoğlu şu yanıtı verdi:
“Demek ki üretici kuruluşlara artık, üretici kuruluşluğunun dışında başka işlerle uğraşıyorlar. Piyasadaki avantajları yok. Ben tarım kredi kooperatifine sürekli modern tefeci diyorum. Ama yarın biz iktidar olduğumuzda o kuruluşlarla yan yana olacağız. Biz yöneteceğiz onları. Çünkü o kuruluşlar çok önemli. Devletin destek vermesi gereken kuruluşlardır. Hiçbir ayrıcalıkları yok. Fiyatları belirleme güçleri de yok. Trakya Birlik niye gübre piyasasında etkin değil niye bir fabrikası yok. İnşallah olur. Bu kurumlar özel sektörlerle yarıştırmalı. Kooperatiflerin amacı kar değil. Üreticilere hizmettir. Ortaklarının çıkarlarını korumaktır. Tarım satış kooperatiflerini bitirmek üzere görev yapan bir iktidar var. Devlet kooperatiflere ayrıcalık tanımalı."
"SINAVLARI TÜGVA LİSTESİNDEYSEN KAZANIRSIN"
TÜGVA konusunda da Gaytancıoğlu bilgi geldikçe kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti ve "Bize göre sahiller halkındır, kiralanamaz. Gökçetepe ve Danişment tabiat kampı ile ilgili kamp yerlerinden herkes yararlanamıyor, listeler belli. TÜGVA kendisi kiralamıyor aslında işleticisi. TÜGVA değil belediyeler kiralıyor. Son dönemde kim milyoner olmak ister yarışmasını bile  parsellediğini çeşitli kamu kuruluşlarına personel gönderdiğini biliyoruz. Genel Başkanımız sürekli 'liyakat liyakat' diyor. Kim işe girmeli kim sınavları kazanırsa biz anladık ki sınavları kazanmak çok zor. Sınavları ancak TÜGVA'nın listesinden olursan ancak kazanabilirsin. Bilgiler geldikçe açıklayacağız. Bölgemizde bu tip yapılanmalar var. Bunlar son derece yanlış. Oraya girişler kolay değil. Bakan geldiğinde olağanüstü önlem alınıyor.  Halkı da bazı konuşmalar eylemler söylemler rahatsız ediyor hatta zikirler olduğu söyleniyor. Bunlardan son derece rahatsızız" dedi. 
"İKTİDAR GİDİCİ"
Gaytancıoğlu, 'İktidar gidici' dedi ve son olarak şunları konuştu:
"Halkımızın gündeminde geçim var. Halk kredi kartı tüketici kredisi borcunu ödeyemiyor. çeki, senedini ödeyemeyen esnafımız borcunu ödeyemiyor. Birazcık parası olan çiftçi mazot mu gübre mi tohum mu alsam yoksa almasam mı acaba diye düşünüyor. Buğday ekilişleri azaldı. önümüzdeki yıl buğday üretiminin düştüğünü göreceksiniz. Buğdayda alternatif düşünüyor daha az gübre ilaç kullanma mantığı ile. Bölgemizde ayçiçeği ve buğday üretimi önemlidir. Hayvancılıkta kötü durumda 1 milyon süt ineği kesildi. Erkek hayvan besleyen çok az sayıda üretici var. Dişi hayvanları da bir süre bakıp ya kesiyor ya satıyor çünkü yem çok pahalı. Her fırsatta üretemeyen bir iktidar var. Tarım yapan insanımız tarlaya gitmek, traktöre binmek, ahıra girmek istemiyorlar. Esnaflarımız çok zor durumda. Tüm esnafımız zor durumda, borçlarına takla attırarak ödemeye çalışıyor. İnsanların gıda alış verişleri dahi azaldı. 
"EMEKLİLER OLMASA KAHVEHANELER ÇALIŞMAZ"
Bunları görmek istemeyen bir iktidar var. Bazı kahvehaneler emekliler olmasa çalışamaz. Birbirine çay ısmarlayan kalmadı. Emekliler de açlık sınırının altında. Asgari ücretin altında gelire sahipler. İktidar gidici, giderken de biraz daha halkın çıkarına çalışmış olsa en azından  çok iyi olur ama maalesef bunu yapmıyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke