ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Atıktan 7.6 milyon kwh elektrik
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nde 2021 yılının ilk 10 ayında; çöpten 7 milyon 614 bin 120 kwh elektrik üretildiğini bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 20-10-2021 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Atıktan 7.6 milyon kwh elektrik

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Tüm Türkiye'ye örnek olan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nde 2021 yılının ilk 10 ayında; çöpten ürettiğimiz 7 milyon 614 bin 120 kwh elektrik ile 855 bin 961 lira; 616 bin 844 ton tıbbi atıktan 215 bin 673 liranın birliğe gelir olarak kaydedildi. Bu gurur hepimizin Edirnemize, birliğimize üye belediyelerimize ve köylerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
EDİKAB  Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, EDİKAB Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Bir önceki toplantıya ait tutanakların okunmasıyla başlayan toplantıda 2022 yılı yatırım planı, çalışma programı, gelir-gider bütçesi ve bütçe kararnamesi görüşüldü.
3 Kasım 2017 tarihinde EDİKAB tarafından hizmete sunulan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nde 25 Kasım 2018 tarihinden bu yana çöpten elektrik üretildiğini ifade eden Gürkan, birlik üyeleri ile önemli rakamlar paylaştı.
Geçtiğimiz aylarda yatırımcı firma tarafından Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Sistemi'nin kurulduğunu bu  sistemin de çok yakında tam otomatik olarak, çalışmaya başlayacağını belirten Gürkan, "2021 yılının ilk 10 ayında 7 milyon 614 bin 120 kwh elektrik üretildi. Enerji Bakanlığı'nın kestiği her faturanın yüzde 10'unu alıyoruz. Bu da KDV hariç 855 bin 961 lira 72 kuruş birliğimizin geliri oldu. Tıbbı atıkları toplamayı da firmaya devretmiştik. 2021 yılının ilk 10 ayında da 616 bin 844 ton tıbbı atık toplandı. Bunun bedeli olan 215 bin 673 lira 5 kuruşta birliğimize gelir olarak, kaydedildi. Yine daha önce meclisimizin almış olduğu kararla üye belediyelerimiz Süloğlu, Havsa ve Lalapaşa Belediyelerinin çöp kamyonlarını kiralamıştık, onların mazot giderlerini karşılıyorduk. Bunun karşılığında Havsa Belediyesi'ne 170 bin TL, Lalapaşa ve Süloğlu Belediyeleri'ne de 105 bin TL ödeme yaptık" diye konuştu.
Sıfır Atık Çalışmaları kapsamında da Edirne Belediyesi'ne 125 adet elbise konteynerleri 5 adet atık mobil atık getirme merkezi kurulduğunu ifade eden Gürkan, "Yine aynı çalışma kapsamında Havsa Belediyesi'ne 10 elbise konteyner, 1 adet mobil atık getirme merkezi; Süloğlu Belediyesi ile Lalapaşa Belediyesi'ne 5 adet elbise konteyneri ve 1 adet  mobil atık getirme merkezi konuldu" dedi.
Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Sistemi'yle tüm atıkların ayrıştırılacağını belirten Gürkan, organik atıklarında doğal gübreye dönüştürüleceğini söyledi. Gürkan, burada oluşturulacak olan doğal gübrenin bir kısmının da üreticilere dağıtılacağını söyledi

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke