ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Matematikçi, mühendis, avukat!
Süper öğretmen Sema Sığınç üç fakülte, bir yüksek okul bitirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 21-10-2021 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Matematikçi, mühendis, avukat!

Gönül UYANIKTIR
Öğretmen-Makine Mühendisi Sema Dürüktaş Sığınç, meslek hanesine önceki gün Avukatlığı da ekledi. Edirne Barosu'nda düzenlenen yemin töreninde cübbesini giyip avukatlık ruhsatını alan 53 yaşındaki Sema Sığınç, bundan böyle Edirne Barosu'nun 960 Sicil No'lu üyesi olarak avukatlık mesleğini sürdürecek.  
Yeniimaret semtinde Sabri ve Saime Dürüktaş çiftinin kızları olarak dünyaya gelen Sema, girdiği her okula derece ile girip yine derece ile mezun oldu.  Sayısal, sözel, eşit ağırlık demeden her tür sınavda başarısını tekrarlayan Sema, birbirinden çok farklı alanlara duyduğu ilgi nedeniyle üç fakülte bir de Meslek Yüksek Okulu okudu. Okuduğu branşlar arasında Hukuk daha çok ilgisini çektiği için Avukatlıkta karar kılan iki çocuk annesi, en büyük desteği Bayıındırlık Müdürlüğü'nde Jeoloji Yüksek Mühendisi olan eşi Haşim Sığınç'tan gördüğünü belirtiyor. 
SÜPER ANNENİN SÜPER KIZLARI 
Sema Dürüktaş Sığınç ve Haşim Sığınç'ın büyük kızları Hazal,üniversite sınavını ilk üç binlerde kazanarak Tıp Fakültesine yerleşti ve doktor oldu. TUS sınavını kazanarak Prof. Dr. İlhan Varank Hastanesi'nde Kadın Doğum Eğitim Araştırma uzmanlığı asistanlığı görevinde bulunuyor. Küçük kızı Azra Dila da Edirne Bahçeşehir Ortaokulundan sonra TEOG sınavında iki aşamada da full çekerek Türkiye birincisi oldu ve Robert Kolej'e yerleşti. Halen 12'nci sınıf öğrencisi olan Azra Dila'nın da hedefinde Tıp okumak yatıyor.    
HER OKULA DERECEYLE GİRİP DERECEYLE MEZUN OLDU 
Yaşamının 30 yılında öğretmenlik mesleği yanında öğrenciliğe de devam eden Sema Dürüktaş,  Mithatpaşa İlkokulu, 1'nci Murat Orta Okulu ve Edirne Lisesi'nden mezun olduktan sonra Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne 2'ncilikle girdi. Okulu 3'ncülükle bitiren Sema, Türkiye 25'ncisi olarak Erzincan Otlukbeli Lisesi'ne Matematik Öğretmen olarak atandı. Otlukbeli'de iki yıl görev yapan ve bu arada Yüksek Lisans sınavını da birincilikle kazanan Sema öğretmenin tayini Silivri'ye çıktı.  Sema öğretmen altı ay sonra da Edirne İlhami Ertem Lisesi'ne geldi. 
EVLİLİK VE EDİRNE FEN LİSESİ'NDE 23 YIL ÖĞRETMENLİK
Sema öğretmen 1994 yılında Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürlüğü'nde Jeoloji Yüksek Mühendisi  Haşim Sığınç ile evlendi. Aynı yıl Fen Lisesi öğretmenliği sınavını kazandı ve kurucu Matematik Öğretmeni olarak Edirne Fen Lisesi'ne atandı. 1995 yılında büyük kızı Hazal dünyaya geldi. 1997'de Matematik Yüksek Lisansını bitirip Fen Bilimleri Enstitüsü Bilim Uzmanı oldu. 2003 yılında ikinci kızı Azra Dila dünyaya geldi.  
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNİ İKİNCİLİKLE KAZANDI 5 YIL YERİNE 3 YILDA MEZUN OLDU
Sema Dürüktaş Sığınç, öğretmenliğin yanısıra ikinci bir üniversite daha okumaya karar verdi ve tekrar sınava girerek Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü 2'ncilikle kazandı.  2015 Haziran'ında toplam 5 yıllık fakülteyi  üç yılda ve üçüncülükle tamamladı.  Hemen ardından aynı yıl, Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu'na başladı ve 2017'de bu okulu da yüksek derece ile bitirdi. Bu bölümü okurken hukuka olan ilgisi artan Sema Sığınç, Hukuk Fakültesini okumaya karar verdi. 
AYDIN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİNİ BİRİNCİLİKLE TAM BURSLU KAZANDI
Adalet Meslek Yüksek Okulu'nu bitirir bitirmez  tekrar sınava giren Sema Öğretmen  dördüncü üniversite için kolları sıvadı. Dikey Geçiş Sınavına girerek Türkiye 364'ncüsü oldu ve İstanbul Aydın Üniversitesini birincilikle tam burslu olarak kazandı.  Sırf Hukuk Fakültesi okumak için İstanbul'a tayin istedi ve ilk göz ağrısı Matematik öğretmenliğine İhsan Nakipoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde devam etti. Toplam 4 yıllık Hukuk Fakültesi'ni üç yılda bitirdi ve tekrar Edirne'ye döndü. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra Avukat Tamer Babaç'ın bürosunda staja başladı. Geçtiğimiz 12 Ağustos'ta stajını tamamlayan Öğretmen, Makine Mühendisi, Avukat Sema Sığınç, geçtiğimiz 18 Ekim günü Avukatlık yemini etti. Edirne Barosu Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yemin ederek, Baro Başkanı Tacettin Sivrikaya'nın elinden  Avukat Ruhsatnamesini aldı, Avukat Tamer Babaç da Avukat cübbesini giymesine yardım etti.  
O şimdilerde büyük bir heyecanla Avukatlık Bürosunu yılbaşına yetiştirmeye çalışıyor.  "Sema bundan sonra sırada hangi fakülte var" diye sorarsanız, "Ben, hukuk sevdim, avukatlık mesleği güzel bir meslek. Avukatların bir kısmı öğrencilerim, onlarla mes-lektaş olduğum için mutluyum" diyor.
Avukat Se-ma Dürüktaş Sığınç; bence güçlü bir rakip olacak…!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama