ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Zam talebi yağmuru
Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, birliğe bağlı tüm odalardan, zam talebi geldiğini, yeni fiyat ayarlaması istendiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2021 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Zam talebi yağmuru

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Son gelen zamlar karşısında esnafın bağlı olduğu odalara da zam talepleri yağıyor. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, zam talepleri için beklemede olduklarını belirtti ve "Fiyat istikrarı sağlanmasını bekliyoruz" dedi. 
EDESOB Başkanı Kemal Cingöz her ürüne geldiği gibi akaryakıtta da durmak bilmeyen zamları ve esnafa yansımalarını basınla paylaştı. "Esnafımızın haklı zam talepleri var ancak fiyat istikrarı sağlanmasını bekliyoruz" diyen Cingöz şunları söyledi:
"ZAMLAR ESNAFIMIZI DA ETKİLİYOR"
"Son gelen zamlar ve akaryakıt zamları esnafa da yansıyacaktır. Dolayısıyla bu zamlardan halkımız daha da fazla etkilenecek. Sonuçta esnaf alacak, satacak. Zamlı alıyorsa, üzerine zammını ilave ederek satacak. Ama vatandaşın geliri sabit. Vatandaşın gelirinde herhangi bir artış yok. En fazla bu zamlardan etkilenecek olan halkımızdır. Esnafımızda bu toplumun bir bireyi olduğundan zamlar esnafı da haliyle etkileyecek. 
"FİYAT İSTİKRARI SAĞLANMALI"
Birliğimize bağlı tüm odalardan, zam talebi gelmekte. Yeni fiyat ayarlaması istenmekte. Biz şimdilik bunu erteledik. İlerleyen günlerde bu talepleri değerlendireceğiz. Şöyle bir fiyat istikrarı sağlansın diye bekliyorum. Bugün zam vereceğiz, yarın verdiğimiz fiyat geride kalacak. Fiyatlar günlük olarak değişiyor. Haftalık, aylık, yıllık falan değil. O nedenle şimdilik beklemedeyiz. Girdi maliyetleri ne göre bizde makul bir şeyler vereceğiz. 
Sorunları büyük olan esnafımız şu anda çıkmazda. Pandemide 12-13 ay esnafımız kapalı kalmıştı. Bağ Kur sigorta, kira, evinin geçimini sağlamakta güçlük çekmişti. Günlük kazanan esnafımız günlük yaşamaktadır. Esnafın kenarda birikimi falan yok. 3 ay çalışmadan kendini idare edebilecek bir birikimi de yok.çok sayıda esnafımız kredi kullandı, borçlandı. Geçmişten gelen borçları da var. Bu gidişle esnafın işi 2024-2025'e kadar toparlanırsa bana göre iyimser bir tablo bana göre. Bu arada ekmek zammını da bir daha ki yönetim kurulunda değerlendireceğiz. 
"KAPANMA HÜKÜMET POLİTİKASIDIR"
Vakaların artışına gelince bana göre kapanma olmamalı, ancak bu bir hükümet politikasıdır. Kapanma döneminden şu anda vaka sayıları 3-4 kat artmış durumda. Bu konu hükümetin Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun bileceği bir durum.”
KARABORSA KAPIDA 
Esnafın mal bulamamasıyla ilgili de Cingöz şöyle konuştu:
"Türkiye'de üretim yok. Çoğu şey ithal geliyor. Türkiye'de üretilen ürünlerin çoğu da ihracata gidiyor. Diğer ülkelerde sanayi sektörü kapandı,  ama ülkemizde üretim devam etti. İç piyasaya mal vermiyorlar dışarıya gönderiyorlar. Bu gidişle karaborsa olma olasılığı da var. Örneğin üre gübresi 8 Lira, 9 Lira vereceğim desen yok.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama